Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Humor » Hogy lehet értelmezni az...

U. Xorter kérdése:

Hogy lehet értelmezni az egyes szám másfeledik személyt, az E/1.5-t?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 30. 23:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mire gondolsz?
2022. ápr. 30. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Kedves Kérdező arra gondol, hogy álmos, ezért kiírt még egy kérdést lefekvés előtt.
2022. ápr. 30. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Valami olyasmire gondoltam, mint az itteni zseniális Kérdező:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__11310..

Csak extrapoláció (4, 5,...) helyett interpoláció (törtek).

2022. máj. 1. 00:26
 4/9 anonim ***** válasza:
Értem, szóval ugyanaz pepitában. Próbáltál már konstruktív módon gondolkodni? Felszabadító érzés, egyszer próbáld ki.
2022. máj. 1. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A kérdező a XXI. század Erdős Páljának képzeli magát, azért kérdez ennyit. Kár, hogy az eredetinek még a közelébe sem sikerül jutnia ezekkel az általa kolosszálisnak tartott, de bugyuta kérdésekkel...
2022. máj. 1. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A #3-asban linkelt kérdésben a #8-as válaszoló a következőt írta:

> Az 1->2->3 személy logikája az, hogy egyre távolodik a beszélőtől. Az "én" az maga a beszélő, a "te" az valaki akivel a beszélő beszél, az "ő" pedig valaki aki már nincs kapcsolatban a beszélővel.

>

> Szóval a "4. személy" lehetne egy olyan mód, ami egy absztrakt, általános mód. Már olyan emberről beszél, akit a beszélő esetleg nem is ismer, vagy nem is tudja hogy konkrétan létezik-e. [...] vagy lehetséges jövőbeli eseményekről is lehetne E/4-ben beszélni, mert az már annyira eltávolodik a beszélőtől.


Ezen logika mentén az E/1 és az E/2 között lévő E/1.5 valami olyasmi, ami az "én" és a "te" beszélők között van.

Modiknak:

Légyszi, moderátorok, rakjátok vissza a helyesírás vagy bölcsész kategóriába, mert ebben semmi humoros nincs.

2022. máj. 1. 11:04
 7/9 anonim ***** válasza:

Légyszi, moderátorok, addig töröljétek ezt a kérdést, amíg el nem jutunk a kontinuum számosságú esetig!

Én szóltam, ez reális veszély, amíg ezeket az idióta kérdéseket hagyjátok burjánzani!

2022. máj. 1. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az nem E/1,5, hanem általános alany.
2022. máj. 1. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 2*Sü ***** válasza:

> Hogy lehet értelmezni az egyes szám másfeledik személyt, az E/1.5-t?


Sehogy. Ha egyes számról van szó, akkor három ember létezik. Én, te, meg valaki más, aki nem én vagyok és nem is te. Negyedik opció ilyen szempontból nincs.


> Az 1->2->3 személy logikája az, hogy egyre távolodik a beszélőtől.


De ezek puszta sorszámnevek és nem távolságok. Így (sorszám) jellegükből fakadóan természetes számok. Ez olyan, mint a busz útvonalánál az x. megálló. Ha közbeiktatsz egy új megállót az első és a második közé, akkor nem lesz 1,5. megállóhelyed, hanem az lesz onnantól a 2. megállóhely, ami eddig a 2. volt, az lesz a 3. stb…


> valami olyasmi, ami az "én" és a "te" beszélők között van.


Ha nem én vagyok és nem te, akkor bizony az egy „ő”. Ha mi ketten beszélgetünk, akkor ő egy harmadik személy.


> „[…]Szóval a "4. személy" lehetne egy olyan mód, ami egy absztrakt, általános mód.[…]”


Csak ezt nem személlyel fejezzük ki. Tökéletesen ki tudjuk fejezni az általános személyt/alanyt a jelenlegi személyekkel is. (Sőt érdekes módon ezt egyes számban minden személlyel ki lehet fejezni.)


~ ~ ~


Én több rációt, valós igényt látok a többes szám, első személy különböző jelentéseinek a szétválasztásában. Ha azt írom, hogy meghívtak minket egy romantikus estére, ott nagyon nem mindegy, hogy a „mi” az azt jelenti-e, hogy „én és te”, vagy az, hogy „én és másvalaki(k), de te nem”, esetleg azt, hogy „én és te és még sokan mások”.

2022. máj. 2. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!