Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Kételkedek magamban. Hogyan...

Kételkedek magamban. Hogyan vessek ennek véget?

Figyelt kérdés

Féléve, kicsit több annál, kételkedek magamban, hogy jó szakot választottam-e az egyetemen és mivel már el is végeztem, így abban is, hogy jó pályát választottam-e.

Hogy nekem való-e, amiben benne vagyok.

Hogy gimiben máshogy kellett volna tanulnom, hogy más tárgyakra kellett-e volna koncentrálni. Hogy más szakot kellett volna elkezdeni vagy sem.


Abban sem vagyok biztos, hogy mi az, amit életem végéig szívesen csinálnék. Sajnos a munkatapasztalatom a nullával egyenlő, bár megcsináltam rendesen a szakmai gyakorlatot, azért az nem ugyanaz mint egy helyen éveken át dolgozni.

És amúgy nincs is mindenre elég rálátásom mert nem próbáltam ki magam.


Egyrészt, ki kellene próbálni magam dolgokban, nem is tudom, hogy mi az, ami jól menne és mi az, ami nem. Másrészt pedig nem tudom eldönteni, hogy azért kezdtem magamban kételkedni mert egyszerűen megváltoztam és azért az egyetem 5 éve alatt sokat változik az ember (akkor is ha nem módosít pályát) vagy környezeti, külső hatások, különböző élmények miatt.


Egyik nap úgy gondolom, hogy jó vagyok azon az irányon, amin elindultam, ez nekem való, nekem ez megy, ennek így kellett lennie, megvan az oka, hogy miért így lett (mert amúgy előnyei is vannak, ami meg máshol nem lett volna meg, de akkor meg lehet máshogy alakul). Másnap meg kételkedek és arra gondolok, máshogy kellett volna alakítani az életem, mást kellene csinálnom, más szak, más munka, más munkahely, talán mégsem az való nekem amiről eddig azt hittem és valami olyan való nekem, amiről eddig sose hittem volna. És ezek az állapotok váltogatják egymást, ha nem is napi szinten.


Azt se tudom egyértelműen eldönteni, hogy csináljak-e másoddiplomát, bár logikusan jó ötlet lenne mert nem árt több lábon állni. De ha igen, akkor pontosan milyet. Elképzeléseim lennének, de nagyon erős meggyőződésem nincs, hogy mi lenne a tuti. Valahogy egyik sem tökéletes, mindegyiknek más miatt van előnye és hátránya. Plusz, magamban sem tudok bízni, hogy nekem menne. Alapból önbizalomhiányos vagyok, de másoddiploma kapcsán meg végképp. Ennek részben az az oka, ami a kételkedésem is okozza az egész "váltsak vagy ne váltsak/jó helyen vagyok vagy nem vagyok jó helyen" témában. Ez az ok a következő: most bölcsész területen mozgok és a kételkedésem másik oldalán egy teljesen más, bioszos-kémiás világ van, ami egész gimiben távol állt tőlem, nem érdekelt és nem is érettségiztem ezekből a tárgyakból. Ami meg olyan, hogy nem(csak) biosz/kémia kellene hozzá és érdekelne, az is elég nehéz szak, nehezebb sokkal mint amit eddig csináltam.


Hogyan vethetnék véget ennek a kételkedésnek? Nagyon zavaró.

Ha másoktól kérek véleményt, az se segít. Akár biztatnak, akár nem.

A kételkedésnek szeretnék véget vetni, akármilyen módon. Nem azt kérdezem tőletek, hogy váltsak-e pályát, hanem, hogy a kételkedést hogy állítsam le. Elég szar ezt érezni mindig.


Arra gondoltam, hogy sok mindenben ki kellene magam próbálni, mindenféle munkákban meg területeken meg megtanulni olyan dolgokat, amiket eddig nem, és akkor hátha okosabb lennék, hogy mi a helyes döntés.

Ezen kívül semmi ötletem nincs.



2021. jún. 19. 10:03
 1/6 anonim ***** válasza:
48%
"Ha másoktól kérek véleményt, az se segít." Oké, akkor én sem írom meg neked a véleményemet. Úgyse segítene, igaz?
2021. jún. 19. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
48%

A kételkedésnek döntéssel lehet véget vetni. A képesség a döntésre az egyik legfontosabb jele a felnőttségnek.


Szivesen.

2021. jún. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Azt, hogy nem segít ha véleményt mondanak, azt úgy értettem, hogy akár azt mondják, hogy váltsak pályát és ne féljek az ilyenektől és ne adjam fel, akár azt mondják, hogy jó irányban vagyok és ezen a területen kutakodjak inkább valami újdonság iránt,egyik sem szünteti meg bennem a kételkedést, csak ideiglenesen.
2021. jún. 19. 16:39
 4/6 anonim válasza:
Lehet érdemes lenne pályaválasztási tanácsadóhoz menned. Egész jól ki lehet deríteni tesztek alapján mi való neked, és az esetleges kérdéseidre is választ tud adni egy szakember.
2021. jún. 20. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A kapunyitási pánik egy létező dolog. Az egyetemről ki kell lépni az életbe, és az ember bizonytalan, hogy azt csinálja-e amit kell. Én is elvégeztem egy okj-t, majd egy főiskolát és most egy egyetemet, mert úgy gondolom az eredeti szakmámban annyira nem vagyok jó. Pedig sokan kevesebb tudással is belevágnak, de én nem mertem. Mindenkitől megkérdeztem, hogy mit gondol, de senkinek a véleménye nem segített. A biztosabbnak tűnőt választottam, hogy szerzek egy második diplomát, lassan végzek. Még mindig érzem a bizonytalanságot, hogy akarom-e ezt csinálni.


Lépni kell valamerre, pont azért, mert fiatal vagy, és megteheted. Azért nem ajánlom a másoddiplomát, mert az egy menekülés. Ha humán beállítottságú ember voltál mindig, akkor egy reál szak tényleg elég nehéz lenne. Máshogy hidd el nem tudtál volna tanulni, hogy várhatnád el magadtól, hogy olyanban legyél jó, ami nem az erősséged. Viszont az érdekes, hogy más szakokban is a nehézséget látod, ezt csak a bizonytalanság mondatja veled.


A mostani szakmáddal pontosan mi a baj? Csak nem élvezed a munkát, vagy nincs elég kihívás? Mióta dolgozol?

2021. jún. 20. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Bocsi, csak egy szakma gyak után vagy. Hát akkor még nagyon kevésen vagy túl, lépj, legyél bátor. Dolgozol egy-két évet és még akkor is dönthetsz úgy, hogy ez neked tényleg nem jó. Próbáld ki magad, az adni fogja a magabiztosságot, tényleg.
2021. jún. 20. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!