Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Kéretlenül kinyílvánítjátok a...

Kéretlenül kinyílvánítjátok a véleményeteket vagy csak akkor ha kérdezik?

Figyelt kérdés

2022. máj. 31. 12:06
A kérdező szavazást indított:
Kéretlenül kinyílvánítom
Csak akkor ha kérdeznek
6 szavazat
 1/3 anonim ***** válasza:
Csak akkor, ha van mondani valóm a témában. Tehát egyik szavazati opció sem jó nekem.
2022. máj. 31. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:

Mint sok végletes válaszokat tartalmazó kérdés esetén itt is a válasz az, hogy egyik sem, illetve a válasz az, hogy attól függ…


Egyrészt érdemes megkülönböztetni a szubjektív véleményt, a – fogalmazzunk úgy – viszonylagos véleményt, illetve az objektív, érvekkel alátámasztható elemzést.


Hogy finom-e a brokkoli az szubjektív. Én nem szeretem. Más meg imádja. Hogy én elmondom-e, hogy szeretem a brokkolit, az a brokkoli ízéről igazából nem sok mindent mond el. Persze ha az a kérdés, hogy mit főzzünk holnap, akkor a szubjektív véleményem mindjárt releváns lesz.


Aztán a dolgok megítélése nem mindig akkor jó, ha az objektív vélemény. Ha valaki két hónapja kezdett el gitározni tanulni, akkor a jelenlegi tudása, teljesítménye ez alapján ítélendő meg. Az, ami három év tanulás után siralmas eredmény, az – és pontosan ugyanaz – a teljesítmény két hónapnyi tanulás után lehet kimagasló, tehetségről árulkodó teljesítmény.


Meg persze vannak objektív elemzései a dolgoknak. Ami egyébiránt lehet szöges ellentéte a szubjektív véleménynek. Anno a Dűne 1984-es (David Lynch féle) változatáról olvastam egy rövid véleményt: „Adaptációnak gyenge, a látványvilága már-már zavarba ejtően pocsék, a színészi játék kritikán aluli. Személy szerint imádom.”


Tehát nem mindegy, hogy milyen jellegű vélemény megosztásáról van szó…


~ ~ ~


Másrészt az igazság kimondásánál vannak magasabb rendű erkölcsi megfontolások. Ha valakit a véleményem – akár kérte, akár nem – hozzásegít ahhoz, hogy valamit jobban csináljon, jobban érezze magát, vagy úgy általában jó hatású, akkor szívesen megosztom. Ha a véleményem inkább árt az adott szituációban, akkor meg megtartom magamnak. Akkor is, ha amúgy kikérték a véleményemet.


Aztán a vélemény megfogalmazása sem mindegy. Ha jó véleményed van, akkor annak a túl jó megfogalmazása elbizakodottá tudja tenni a másikat, és gátolni tudja a fejlődést. Ha túl objektív véleményt adsz, az a pozitív tartalma esetén kedvét szegheti valakinek. Ugyanígy a kritika is lehet sértő, így nem is talál befogadásra, de ugyanazt a kritikát meg lehet fogalmazni úgy is, hogy lelkesítő legyen arra nézve, hogy jobban csináljon valamit valaki.

2022. máj. 31. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:

Hogy azért az alapkérdést is megválaszoljam, az előző válaszom szempontjait sokkal inkább megfontolom, az, hogy az illető történetesen kikéri-e a véleményemet vagy sem, az sokkal kisebb súllyal esik latba. Nyilván ha kérik az ember véleményét, akkor már lehet feltételezni, hogy az illető meg is fogja annak a tartalmát fontolni, így erősebb vélemény is megfogalmazható ahhoz képest, mint mikor nem kérte a véleményemet.


Még egy gondolat: Az sem mindegy, hogy miről alkotok véleményt. Ha valakinek a magánügyéről, akkor az erről kialakított véleményem is inkább marad az én magánügyem. Ha valami olyasmiről van szó, ami sokakra lehet hatással – akár rám, akár másokra –, akkor a kéretlen véleménynek is sokkal inkább helye van.

2022. máj. 31. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!