Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Miért vallok kudarcot a...

Miért vallok kudarcot a nyomtatott sajtóban?

Figyelt kérdés

Szabadúszó újságíró vagyok, több helyre írok az online médiában. Eddig mindenhonnan csak pozitív visszajelzéseket kaptam.

Most szeretnék a nyomtatott sajtóban is elindulni - az elektronikus sajtóban szerzett referenciákkal felvértezve.

Igen ám, de mindenhol elutasítanak, mi lehet a baj?



2013. febr. 25. 22:06
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Nem tudom, mennyire önismereti a kérdés, inkább az Egyéb kérdések > Egyéb kérdésekbe szerettem volna, de mostmár mindegy...talán innen se lehet totálisan "lóg ki"...
2013. febr. 25. 22:08
 2/11 A kérdező kommentje:

Ja, még annyit, hogy közben az online médiában folyamatosan jelennek meg írásaim...tehát a színvonal elvileg nem romlik...mit csinálok rosszul?


Ma szó szerint elzavartak egy írásommal egy nyomtatott médiánál...teljesen ugyanazt két órával később elsütöttem egy nagyobb online médiánál...oda meg simán befogadták...

2013. febr. 25. 22:11
 3/11 anonim ***** válasza:

Esetleg elolvashatnánk, hogy mit írtál?


Nem azért, de az online médiában gyakran olyan cikkek jelennek meg, hogy az ember haja égnek áll tőle, és egy magyar tanár helyben infarktust kapna.

2013. febr. 25. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Előző! Nem csak a magyar tanár, hanem a magyartanár is. De ne gondold, hogy a nyomtatott lapok jobbak, mint az online.

------------

Ha jók az írásaid, akkor türelemjáték. Igaz, régebben történt egy fotós ismerőmmel, hogy fotóriporter akart lenni. Jelentkezett egy szerkesztőségben, hogy a főszerkesztővel beszélne, mert hozott anyagot.

1. Nem engedték be.

2. Nem engedték be.

1. Beengedték, majd kidobták.

2. Beengedték, de kidobták a képeit az orra előtt a szemétbe.

Hónapokig járt a főszerkesztő nyakára, mindig, minden képe a szemétben landolt. Soha meg sem nézte a képeket az illető.

Aztán egyszer berakta a fiókjába.

Másodszor, harmadszor is.

Egyszer kapott egy kis pénzt postán. Csak a szalagról derült ki, lehozták a képeit.

Nem lett végül belőle ott semmi, másik lapnál sem vezető munkatárs, de másfél évtizedig dolgozott lapoknak eredményesen.


Okosabbat nem tehetsz, mint hogy követed azt a tanácsot, hogy ha kidobnak az ajtón…


Az írott sajtó egyrészt mennyiségileg kevesebb, a felület drágább, mint az online. A szakma túltelített. Ezek biztosan szerepet játszanak a kudarcban. És az is talán, hogy még a legócskább bulvár is kötöttebb műfaj, mint az online újságírás.

2013. febr. 25. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Értem én, csak a elektronikus sajtóból eddig mindössze két helyről utasítottak el, ott se értem az okát.


Jelent meg 3 cikkem is a Harmoneten,aminek van neve és "huzata" az online médiában...szóval ezért se értem...

2013. febr. 26. 05:23
 6/11 A kérdező kommentje:
Aki kérte, annak küldtem cikket...wordben...de van megjelent is, csak azt ide nem merem posztolni, mert félek, hogy kéretlen reklám miatt moderálják...
2013. febr. 26. 06:22
 7/11 A kérdező kommentje:
Aki esetleg még kéri, annak szintén elküldöm...
2013. febr. 26. 07:18
 8/11 anonim ***** válasza:
Sok az eszkimó és nem vagy a brancsban. Tökmindegy, mit és hogyan írsz, ha azt kapcsolatok nélkül teszed.
2014. ápr. 26. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Először is #4-es elég jókat írt a print/online terjedelemről is, meg a többiről is, de erre később kitérek.


Másodsorban érdemes mindig onnan visszajelzést kérni, ahonnan elutasítanak, hogy érted, elfogadod, na de mégis mi az oka, mik az észrevételeik, mit tudnak tanácsolni?

Még ha nem tudatos, akkor is valahol ez is egyfajta teszt, hogy érdekel-e annyira a szakma, a lap ahova írnál, stb, hogy rákérdezz a miértjére, megpróbálj jobban megfelelni.


Harmadsorban az újságíráshoz különösen szükség van erre a "kidobnak az ajtón, bemászol az ablakon, kidobnak az ablakon, megkeresed a kéményt is" mentalitásra. Na persze nem a női/életmód rovatnál szükséges leginkább, de nem is az az újságírói munka etalonja.

Jobb helyen újságíróként megpróbálnak mindenféle hülyeségekkel, maszlaggal megetettni és neked az a dolgod, hogy kibogozd, hogy minek mennyi valóságalapja van és elérd, hogy értelmes válaszokat kapj még akkor is, ha nagyon nem akarnak válaszolni. Ha még azt se tudod kideríteni, hogy amikor elutasítanak, miért teszik, akkor hogy fogsz majd nyilatkozatot szerezni egy politikustól, vagy bűnözőtől, aki nem akar a sajtónak nyilatkozni? Vagy hogy lesz abból sztori, hogy "sajnos nem állt velem szóba"?


Negyedsorban elég komoly stílus, tematika, nyelvezet, szóhasználat, terjedelem és egyéb különbségek vannak akár még nagyon hasonló lapok között is, amiket ha nem veszel figyelembe, akkor nem fog megfelelni az írásod, mert közeg idegen. Talán pont ez a baj, hogy online lapra írt cikket akartál nyomtatott lapba leadni, miközben ők egészen másmilyet akartak volna látni.

És mivel még csak meg sem kérdezted, hogy mi volt a gond, konstatálták, hogy nem vagy újságírónak való, mert az újságíró kíváncsi - része a munkájának, legalább amíg ki nem ég. Ha valaki már pályakezdőként sem kíváncsi rá, hogy juthat előre, akkor azzal mit kezdjenek?


Elég sokáig volt (talán még mindig van?) a print szerkesztőségekben egyfajta elitizmus, hogy ők az igazi sajtó és az online-t meg kóklerek csinálják.

Emiatt lehet, hogy rosszabb ajánlólevél volt, hogy már jelent meg írásod online (megrontott a netes média), mintha azzal mentél volna oda, hogy még sosem jelent meg írásod, de minden vágyad nyomtatott újságíróvá válni.


De az is lehet, hogy jót akartak és már látták, hogy hanyatlik a nyomtatott sajtó, jobban jársz az online-al. Mondjuk azért valószínűbb, hogy inkább úgy voltak vele, hogy ha ott már megvetetted a lábad, jó lesz az neked, hozzájuk meg majd keresnek olyat, akinek van print tapasztalata és jusson még neki egy kicsi amíg van pénz a nyomtatottban is - már ha akkor már felismerték, hogy a printnek leáldozóban van...


Persze még egy rakás más dolog is közrejátszhat. Talán sosem derül ki. Kár is találgatni.


Hogy alakult azóta a karriered?

2021. okt. 13. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
9. Szerintem az eltelt hét évben már csak történt vele valami.
2021. okt. 13. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!