Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Csak egyet mondjon valaki: mi...

Csak egyet mondjon valaki: mi a jó a tanulásmániában?

Figyelt kérdés

Nem feltétlen kerül piacképes egyetemi szakra, azt nem feltétlen végzi el jól és lesz jó állása...


Viszont görcsösebb, kevésbé kreatív, igényli, hogy irányítsák, megfelelési kényszeres egy tanulásmániás ember. Továbbá nem feltétlen látja a kiskapukat...


2014. febr. 5. 09:45
 1/5 Doruss ***** válasza:

Hogyha valóban tanulásmániás, annak nincsen ilyen konkrét oka. A mánia egyfajta kényszerbetegséget jelent, ennek sokkal mélyebben keresendő okai vannak.

Ha arra gondolsz, hogy valaki folyton tanul, de ez nem beteges eredetű nála, annak is sokféle oka lehet. Lehet azért tanulni, mert az ember okosabb akar lenni, mindenről tudni akar stb. Meg aztán ha valakinek vannak ambíciói... Persze, hogy nem biztos, hogy piacképes szakra megy, el is végzi, de ennyi erővel a jövőre nézve SEMMI sem biztos (a végén: a halálon kívül). Szóval ennyi erővel élni sem kéne :D Komolyra fordítva a szót, attól, hogy nem lehetünk biztosak a jövőnkben, attól még fel kell készülni rá és igyekezni kell kihozni belőle a legtöbbet. Szerintem.

2014. febr. 7. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A mániát nem vagy nem feltétlen szó szerint értettem.


Arra értettem, ha majdnem minden tárgyból meg akar felelni, kész a lecke/beadandó időben, majdnem mindegyik, sőt, még határidő előtt, és alig halogat. Valamint alig puskázik.



A dr-ok, a kutatók, a nagy eredményt elérő emberek nem közülük kerülnek ki. Nem garancia a sok tanulás a sikerre. Viszont szinte biztos, hogy van valami lelki probléma, ami ezt kiváltja.

Sőt, szerintem nagyobb az esélye annak, hogy büfészakra kerülnek, mert nem bíznak magukban, görcsösek, esetleg emiatt nem is érnek el olyan eredményt, mint amire képesek lennének.

És mivel nekik a megfelelés a kényelmes, nem fognak rövidebb utakat, kiskapukat, kijátszási lehetőségeket keresni, kevésbé lesznek rugalmasak, kreatívak, kevésbé lesz saját ötletük. Ergó lábtörlőnek lesznek csak jók.



Továbbá: hátrány az emberi kapcsolatok építése terén, hátrány a beilleszkedés terén, az önbizalom terén... Sok támadás, beszólás, amire védekezésképp esetleg másokat sértő reakció... És most nem a nárcisztikus emberekről beszélek!! Hanem arról, hogyha megkapja valaki sokszor, hogy stréber, nyomorék, nincs élete, tönkreteszi magát; lenézik, akkor válaszul ő is lenézi őket, és esetleg ő is bántó lesz...



És ezek mellett egyetlen előny, hogy tudása lesz, amit élvezni fog... egy darabig. Mert bizonyos idő után azt a tudását fel akarná használni valami új létrehozására, de mivel nem tud csapatban dolgozni, nem kreatív, csak a követelményeknek való szolgai megfelelésben jó, nincs önbizalma és esetleg büfészakot végzett, ezért...

2014. febr. 7. 23:17
 3/5 Doruss ***** válasza:

Nem egészen függnek össze egymással a dolgok, amelyeket leírtál. Normális esetben ha a tisztességes utat nézzük, igenis a sokat, vagy legalábbis eleget tanuló illetve a tehetséges emberek közül kerülnek ki a tudósok meg ilyesmik. Nem feltétlenül áll lelki probléma szerintem a szorgalom mögött és nem mindenki görcsös és önbizalomhiányos, aki sokat tanul. Igaz, ismerek olyat, aki az. De sokszor tapasztaltam azt, hogy aki kreatív, az még szorgalmasabb, mert mindenben meg tudja látni azt, amiért élvezi a tanulást.

Meg azért az ok-okozati összefüggések sem nyilvánvalók. Kérdés az, hogy azért rugalmatlan valaki, mert állandóan tanul, vagy inkább azért tanul állandóan, mert rugalmatlan? Mert aki rugalmas, jobban képes használni a saját eszét vagy csak sok az önbizalma, annak nyilván kevesebb energiát kell befektetnie a jó eredmény érdekében. Aki meg folyton parázik vagy kevésbé okos/rugalmas, az próbál úgy kompenzálni, hogy abszurd módon sokat tanul.

2014. febr. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Úgy gondoltam, hogy azért tanul sokat, mert önbizalomhiányos, mert görcsös, mert fél az esetleges következményektől, mert szolgai módon kiszolgál.



Sokan tanulnak lelkiismeretesen. De egy egészséges ember halogat, nem ismeri a hétről hétre tanulás fogalmát, nemcsak fényévente csúszik be egy-egy puska, és esetleg súlyoz a tantárgyak között. Nem készíti el jóval határidő előtt a beadandóit.

Aki nem halogat, ritkán puskázik, sok dolognak néz önszorgalomból utána, mindenből magához képest a legjobb akar lenni, néhány tárgyat hétről-hétre tanul, na, ott bibi van. És ilyen szempontból mindegy, hogy nincs élete, vagy azért van élete, de sokat teper... Mindenképp ott a bibi. Csak ebben lehet jó, legalább átlagos, más területeken gyenge és kompenzál, vagy valami miatt szolgai módon akar kiszolgálni, vagy valami...

2014. febr. 8. 19:29
 5/5 anonim ***** válasza:

Te most tulajdonképpen a szorgalmat, a tanulásszenvedélyt, az információéhséget, akarod beállítani betegesnek?:D

Én ugyan nem jártam egyetemre, de az életemet is igyekszem úgy alakítani, hogy minden papírom, elintéznivalóm rendben legyen. Mert sokkal nyugodtabban alszik így az ember...

Ez nem megfelelés, egyszerűen ad egy nyugalmat, hogy tudod legalább ezért nem piszkálnak. Tovább az iskola nem csak a tanulásról szól, hanem hogy megtanuld, hogy mindennek határideje van, hogy az életben nem lesz 'pótvizsgád', meg majd leadom máskor a kérvényt, csekket stb....és halogatom. Ez nem két nap míg egy ember hozzászokik, ahhoz, hogy az életét valaki megtanulja kormányozni ahhoz a szervezés is hozzá tartozik.


Te úgy érzem nagyon kiakarod arra élezni a dolgot, hogy csak az érhet el valamit, aki mások hátán mászik fel, puskázik, és hogy a becsületes út ma már nem is járható, bolond aki ezt teszi.


Lehet sok mindenre adott pillanatban azt mondani, hogy ez most nem kell, minek. De nem tudhatod később nem jön-e olyan változás az életedbe, hogy mondjuk teljesen más szakra akarsz menni majd, de ahhoz x,y tárgy ismerete kéne, amire anno azt mondtad, ez minek...mert lehet valóban felesleges viszont "jogosítvány, belépő" az adott szakra, akár pontügyileg is. Szóval a tudás hosszútávon kifizetődő, és segít perspektivikusan látni a világot.

Amit megtanulsz, az a tiéd.


Habár nem csodálom, hogy ilyet lehet itt olvasni, amit írtál, és a további "minek tanuljak" című kérdésekkel folytatva. Nálunk ciki a tudás. Szeretsz iskolába járni? Ne viccelj! Ciki az, ha szeretsz tanulni. Nálunk ez csak kötelesség, nem örömforrás. Sajnos nagyon kevés iskolában honosodott még meg az olyasfajta tantárgy, ami megtanít tanulni. Az oktatási rendszer is sajnos olyan, hogy az nem teszi élménnyé a tudásszerzést, és csak átevickélni való, "essünk már túl rajta" évekké degradálja az iskolát.


Betegségről akkor beszélhetünk, ha valakinek semmilyen szociális kapcsolata nincs, de ez is akkor probléma, ha ő maga vágyna rá, de ehelyett a tanulásba menekül. Ha saját döntés, ami tudatos, mert olyan ambíciói vannak, akkor pár évig ez kerül előtérbe, azzal nincs semmi. Fiatalon jobban fog az agy, akkor kell megtaposni, felszívni amit lehet.

A kreatív emberekről és tudósokat illetve, kicsit tévesek az értelmezéseid. Ajánlom Csíkszentmihályi Mihály - Kreatívitás című könyvét. Az ilyen emberek egyszerre megszállottak a munkájuknak, viszont ettől még van feleségük, gyerekük, sőt, van egy rész, ami a szexuális étvágyukra vonatkozólag kifejti, hogy számukra nagyon is fontos, hogy alkotni tudjanak. De kétlem, hogy olyan mentalitással, amit kifejtettél, bekerültek volna bármelyik neves egyetemre, ami a sikerükhöz kellett. Ezzel szemben valóban vannak felkapaszkodott feltalálók, de az átlag az, hogy tanult ember + tehetség, szorgalom kombó a nyerő.

2014. máj. 16. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!