Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Ti, hogyan dogoztátok/dolgozzá...

Ti, hogyan dogoztátok/dolgozzátok, fogadjátok el, hogy hogy nem ti vagytok a legjobbak?

Figyelt kérdés
18 éves vagyok és néha rosszul itélem meg a dolgokat, amikbe belevágok. Nagy célokat tűzök ki magam elé és, ha nem sikerül, bele pusztulok. Mindig jó akarok lenni, ha nem is a legjobb, de közel ahhoz, a jók között szeretnék lenni, majdnem mindenben. Kíváncsi lennék, ha vannak még ilyenek, hogy "miként győztétek le saját magatokat? ", vagy milyen folyamat által fogadtátok el magatokat és a képességeiteket? Nagyon fárasztó és energiavámpír ez az érzés, hogy mindenkiben a konkurenst látom, mindig bizonyítani akarok magamnak, mindenkinek.. én csak nyugodtan szeretnék élni, megtalálni a lelki békémet.. de ez a folyamatos versengés nem hagy...
2017. máj. 5. 19:01
 1/3 anonim ***** válasza:
egyszerűen, nem vagyok maximalista.
2017. máj. 5. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
* és nem méregetem másokhoz magam!
2017. máj. 5. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:

Nem kellett feldolgozni. Nem vagyok a legjobb semmiben. Mint ahogy az az emberek 99,9%-ra általában igaz. Vannak dolgok, amikben átlagon felüli a teljesítményem, van, amiben átlag alatti. Az előbbit próbálom elmélyíteni magamban, az utóbbiban javítani, de mindkettőt nyugodtan teszem, a saját örömömre, függetlenül másoktól.


> Nagy célokat tűzök ki magam elé és, ha nem sikerül, bele pusztulok.


Olyan célokat kell kitűzni, amiben folyamatosan lehet fejlődni, és amihez megvannak a képességeid. A nagyobb célok elérése ritkán sikerül elsőre. Másodikra sem gyakran. A kudarcokat nem érzelmileg, hanem racionálisan kell feldolgozni, megtalálni benne azt, amit elhibáztál, tanulni belőle, hogy legközelebb ne kövesd el ugyanazt a hibát.


> Nagyon fárasztó és energiavámpír ez az érzés, hogy mindenkiben a konkurenst látom, mindig bizonyítani akarok magamnak, mindenkinek..


Lehet, hogy valamit kompenzálni akarsz? Érdemes ezt megvizsgálni magadban.


Az iskola általában versenyre nevel. Sokszor a szülők, tanárok is ezzel tartják sakkban a diákokat, hogy „bezzeg Pistike…”. Az életben is sokszor versenyezni kell másokkal, mondjuk egy állásinterjún. De az élet alapvetően mégsem verseny. A legtöbb területen nem az. Ami igazán boldogságot okozó tevékenység, az a legritkább esetben verseny tárgya. Például egy túra önmagáért jó, és nem azért, mert valamiben is másoknál jobb vagy (nehezen is értelmezhető itt a „jobb” fogalma).


Én például szeretek gitározni. Nincs tehetségem hozzá. Valószínű soha nem is fogok úgy gitározni, hogy nyugodt szívvel beálljak egy együttesbe. De nem is célom. Ettől én még szeretem néha elővenni a gitárt, és gyakorolni egy kicsit. És bár nincs tehetségem hozzá, azért jól esik, ha valami olyan dallamot el tudok játszani – úgy, ahogy –, amit egy évvel azelőtt nem tudtam. Nem versenyzek senkivel. A gitározást önmagáért szeretem, nem azért, mert célom van vele, pláne nem azért, hogy bárkivel is versenyezzek.


Ha mindenáron versenyezni akarsz, soha ne másokkal, hanem önmagaddal versenyezz. Mindig a régebbi önmagadhoz mérd a jelenlegi önmagadat, és jobban látni fogod, mennyit haladtál előre. Ha másokkal versenyzel, akkor mindig lesznek nálad jobbak, és mindig csak a lemaradásodra fogsz koncentrálni, ahelyett, hogy a haladásodra fókuszálnál. Lehet, sőt néha kell ez is, kellenek példaképek, kellenek célok, de hosszútávon ez nagyon demotiváló, frusztráló lesz. Gondolom nem boldogtalanul akarod leélni az életedet.


> én csak nyugodtan szeretnék élni, megtalálni a lelki békémet


Akkor csinálj olyan dolgokat, amiket önmagukért szeretsz csinálni. Ja, és lazíts, ha nem tanulásról, állásról van szó, akkor nyugodtan maradj le, járj a saját tempódban. Inkább haladj lassabban, de élvezve az utat, minthogy boldogtalanul elsőnek érj a célba, miközben annyira rohantál, hogy az utat nem is figyelted meg igazán.

2017. máj. 5. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!