Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kezdő elektronikai kérdés!...

Kezdő elektronikai kérdés! Milyen alkatrészek léteznek, amivel egy áramkörnél le lehet szabályozni az áramerősséget? Olyasmire gondolok, mint a Zener dióda. Csak itt mondjuk 2A -nél több nem folyhat az áramkörön bármi is történik.

Figyelt kérdés
2019. nov. 4. 18:15
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
35%

#6 vagyok:


Az LM7824-nek akkora a hőkibocsájtása, hogy ekkora áram mellett képtelen leszel megfelelő hűtést biztosítani.

Gyakorlati tapasztalatom.


A katalógus-adatban szereplő termikus védelmet pedig felejtsd el. Úgy fog elfüstölni, hogy öröm lesz nézni!


Az egész LM-sorozat egy rakás xar.

2019. nov. 5. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

# 11

78xx, 79xx stabilizátorok évtizedek óta végzik szerényen azon feladataikat, amire valók.

Amire nem való, arra nem kell használni, ilyen egyszerű.

Hőkibocsátás miatt reklamálni is teljesen értelmetlen, miután nem az alkatrész minőségi fogyatékossága, hanem csak a fizikai működése, dolga, feladata.

Ez a dolga, hogy elfűtse az adott teljesítmény-különbözetet, ami definiálva is van nála, hogy mennyire képes. Aki túllépi a határait, magára vessen.

2019. nov. 5. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. Korábban hibáztam,a kondi után! van 30V egyenáramom. Abból szeretnék 24V egyenáramot. Vagyis elvileg 6W megy el hőként. 6W elfűtése is kinyírja az ic-t? Az LM7824 doksija azt írja,hogy áramerősség kimenő értéke "up to 1A". Most ez azt jelenti,hogy mindegy mennyi az input, ~1A -nél többet nem fog felvenni az IC mivel a kimenő érték is max 1A? Vagyis ez a fesz stabilizáló magában megoldaná az áramerősség maximalizálását is?
2019. nov. 6. 17:17
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Vagy az áram korlátozását, ahogy mondani szokás, illetve a 30 V feszültség, nem áram.

A helyzet viszont nem ilyen egyszerű, mert amikor túlterhelés hatására lehajlik a feszültség, már nem csak 6V lesz a különbözet a bemenet és kimenet között.

Ezért találták ki a visszahajló védelmi karakterisztikát, ami azt jelenti, hogy rövidzárban 250 mA-re korlátozza magát:

[link]

Ekkor viszont a teljes 30 V hat rá és 250 mA, ami 7 W-nak felel meg.

De mi van a kettő között, amikor még nem rövidzár és még nem hajlott vissza 250 mA áramra? El lehet képzelni / számolni.


----

A TO220 tokban a chip és a fül között van 5 °C/W hőellenállás. Ha a fület olyan hűtőbordára rögzítenéd aminek 0 a hőellenállása (azaz végtelen a hővezetése), akkor 6 W teljesítmény létrehozna 6x5 = 30 °C hőlépcsőt a fülhöz képest.

Így 25°C környezeti hőmérséklet esetén csak 55 °C-ra melegedne a belső chip.

A gyakorlati hűtőbordád hőellenállása persze soha nem lesz nulla, tehát a fül a környezethez képest magasabb szinten áll meg, magasabbra emelkedik a chip is, ami max. 125 °C lehetne elvileg:

[link]

2019. nov. 6. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
35%

#11, #12-nek:


#14 által adott linkekből idézek:


• Thermal Overload Protection

• Short Circuit Current Limiting


Ha van kidobni való 78xx-ed, akkor próbáld ki!


Jó szórakozást!

2019. nov. 6. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
35%

#15 vagyok:


Ha ez a kettő igaz lenne, semmiféle méretezési hiba nem okozhatná a tönkremenetelét.


Én eddig legalább 8-10 darabot tönkrevágtam, mire beláttam hogy, mint ahogy azt már írtam, egy rakás xar.

2019. nov. 6. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

# 16

Már elmagyaráztam: nem az alkatrész hibás azért, mert valaki nem tudja alkalmazni arra, amire való.

De nem csodálkozom, hogy ezt is furcsán fogod fel, azok után, amit láthattunk a másik témában. Abnormálisan.

2019. nov. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Biztos lineáris tápot akarsz építeni?

Nem lenne jobb egy kapcsolóüzemű? Akár kezdésnek venni készen egy modult, eljátszadozol vele, megérted a működését, és ezután építesz egy sajátot.


Figyelj a galvanikus leválasztásra, nehogy megb*asd magadat! Jó szórakozást!

2019. nov. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!