Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lehetséges, hogy ezért nem...

Lehetséges, hogy ezért nem tölt a laptop?

Figyelt kérdés

Eddig minden jó volt. Otthon és vidéken is jól működött. Viszont amikor Budapesten vagyok, ott nem túl jó az áram a lakásban, sőt, elég rossz, de tényleg, ráférne egy újítás. Elromlott több konnektor, az egyik lámpában mindig kiég az égő stb. Mivel alig van már használható konnektor, így nagyon régóta úgy lett megoldva, hogy egy helyre be van dugva a hosszabbító, aztán abba még egy van dugva, és mindkettő használva van. Eddig nem volt vele probléma, de kb. másfél hónapja vettem egy Xbox one-t is, amit ide is el szoktam hozni. Jelenleg egy hosszabbítóban van a TV, a TV box, a router és az Xbox. Az egy üresből jön még egy hosszabbító, abba bedugtam egy telefont, azt töltötte, a laptopot már nem töltötte. Néha-néha a bedugás elején felvillant a jelző lámpa, de utána ki is aludt egyből, nem töltött. Ezt 2 napja csinálja... A laptop rendesen működik, ha akksiról megy, meg töltőről is jó, ha felveszi a töltést. Érdekes, hogy eddig nem csinálta, meg egyébként is itt vagyok vasárnap óta, és csak az utóbbi 2 napja csinálja. Mindeközben barátnőm testvérének is be van dugva a telefonja egy másik konnektorba, még egy konnektorban van egy ilyen több ágú elosztó a konyhában, ott a mikró, van mikor a páraelszívó és a kávéfőző is be van dugva. Egy másik konnektorban pedig a bojler, a fürdőben néha a mosógép. Ezek így egyszerre ritkán mennek, viszont a több hosszabbítósnál minden este így van.


Érdekes az is, (ez mindig is így volt), hogy amikor itt használom a laptopot, és végig húzom rajta az ujjam, érzek egy furcsa, bizsergető érzést, otthon vidéken ilyen sosem volt. Meg amikor fogom a laptopot és barátnőmhöz érek, akkor is érzem, ott, ahol őt érintem meg.


Kivittem a laptopot a fürdőbe, ott egyből töltött. Érdekes, hogy már másodjára nem, meg a konyhában sem. Kipróbáltam a szobában úgy, hogy kihúztam a hosszabbítót (amibe már be volt dugva a telefon), meg az Xboxot is és közvetlenül az első hosszabbítóba dugtam. 2-ből 2x is töltött a laptop. Ezután visszacsináltam mindent, hogy kipróbáljam megint 2 hosszabbítóval, mindennel bedugva, nem volt jó. Megint megpróbáltam úgy, amikor működött (egy hosszabbítóval, kevesebb eszközzel), elsőnek nem volt jó, de átdugtam a egy másik csatlakozóba, amibe az Xbox volt dugva előtte (ugyanaz a hosszabbító) újra töltött.


Ilyen előfordulhat, ha rossz a házban az egész áram, ráadásul le van terhelve? Viszont azt nem értem, hogy a többi eszköz miért jó... Mondanám, hogy a laptop vagy a töltő a rossz, de amikor sok mindent kihúztam, jó volt, eddig sem volt vele probléma, egész ünnepek alatt vidéken tökéletes volt (3 hétig), meg előtte is, így nem tudom...


Tegnap nem csináltam végig ezt a procedúrát, csak a telefont húztam ki, de 3-4 próbálkozás után töltött is, ezért nem foglalkoztam vele akkor.


Akinek volt ideje és kedve végigolvasni és ért az ilyenekhez, az legyen szíves véleményt írni, hogy lehetséges-e, hogy ezért nem tölt. Előre is köszönöm!



2020. jan. 10. 02:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Tömören a lényeg, ha van áram akkor tölt a töltő, ha nincs akkor nem tölt.

A laptop töltője egy afféle "adapter" vagy tápegység ami általában a hálózati 230V-os váltófeszültséget át invertálja 24V egyenfeszültségre.

Plusz a töltő kábelén ahol az gyengeáramú egyenfeszültséget kapja a gép, szokott lenni egy "gumó". Ez hivatott a statikus feszültség leválasztására. Szóval ha olyan statikus feszültség lenne a gépben amit kézzel már érzékelni lehetne érintéssel, ott már kisült volna minden elektromos alkatrész.

Alapból nem érezhetnél semmilyen bizsergő érzést ha hozzáérsz a géphez, mivel az egész műanyagból van és gyengeáramról van szó.


Ha meg is ráz, az nem a gép, vagy a táp, vagy a konnektor hibájából fakad. Hanem simán csak lehet hogy folyamatosan műszálas anyagokkal érintkezel, és laptopot is műszálas anyagon mozgatod.

Statikus töltődés.


Egy konnektort nem lehet leterhelni annyira, hogy "kifogyjon" belőle az áram.

Még ha szar elavult is az ingatlanban a hálózat, a kettőnek semmi köze egymáshoz.

Ha túl is lenne terhelve, akkor jobb esetben leold a kismegszakító, rosszabb esetben egy zárlat miatt leég minden.


Vagy a konnektor kontakhibás, vagy egy kötés a hálózatban, vagy a hosszabbító, vagy a töltő valamelyik vezetéke.

Ezt így látatlanban nem lehet megállapítani.

Rá kellene mérni mindenre multiméterrel, és akkor talán kiderülne hol a hiba.

Viszont az esetek 90%-ban kontakthibás töltő kábel, vagy töltő aljazat ( csatlakozó a laptopon) szokott ilyen jelenséget produkálni.

Néha még döglődő töltő is.

2020. jan. 10. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


A laptop fém (hp elitebook 8470p). A bizsergető érzést itt (Budapest) mindig érzem. Nem alapból, hanem ha pl. a tetején, az ujjam hegyét húzom rajta, de akkor is, hogy ha nálam van és máshoz érek. Amikor nincs töltőn, akkor nincs ez az érzés, vidéken pedig se töltőn, se nélküle. Nem egy új cucc, használtan vettem eleve (2017 őszén). Azonkívül, hogy nem bírja túl sokáig az akksi (1.5-2 óra, ami ebben a korban nem is rossz) nincs vele semmi, és nem is volt eddig sem. Tényleg borzalmas itt az áram, sokszor már félek használni is, lógnak a vezetékek, minden rosszul néz ki stb., de hát nem az én lakásom, nem tudok vele mit kezdeni. Volt olyan, hogy valami lecsapta az órát, miközben a konyhában szétpukkant egy LED égő.


Érdekesség, hogy pl. az Xbox talán kedden lett bedugva, és szerdán meg csütörtökön játszottam vele. A munkámat ilyenkor végzem a laptopon, ez a két nap után hajnalban érzékeltem a problémát is. Az Xbox nem kapcsol le teljesen, csak hibernál, vagy valami ilyesmi, úgy van beállítva, hogy tudjon frissíteni meg ilyenek, meg így egyből bejön. Kihúztam pár dolgot, és már töltött is. Vidékről most jöttem fel 3 hét után vasárnap, egyébként is sűrűn utazok, ott sosem volt semmi gond a töltéssel.


Érdekes az is, hogy most nincs annyi cucc bedugva a hosszabbítóba, na meg közvetlenül most egybe van bedugva a laptop (nem a másodikba, ami az elsőből jön) és a bizsergető érzés sincs meg így, akárhogy próbálom rajta húzni az ujjamat (a fém részén, csak ott szokott jelentkezni, és csak itt, vidéken sosem).


Az is érdekes, hogy most, így hogy tölt, akárhányszor kihúzom meg bedugom közvetlenül a laptopból (nem a konnektor), akkor mindig felveszi a töltést. Az is érdekes, hogy most kb. 3-4x kihúztam a konnektorból is, majd vissza be, utoljára a mellette lévőbe dugtam, mindegyik alkalommal felvette a töltést. Most bedugtam mindent, 2 hosszabbító stb., megint újra felvette a töltést, bár volt 1-2 másodperc késés.


Egyébként mostanában nem nagyon hagytam nagyon lemerülni, 20% környékén már bedugtam, viszont ma, meg talán tegnap is hagytam, hogy jelezzen (10%-nál).


Kihúztam a laptopot, visszakapcsoltam az Xbxot, vártam még vagy 5 percet, kikapcsoltam az Xboxot, újra bedugtam a laptopot, megint simán tölt. Pedig a töltő zsinór is most elég sokat volt mozgatva, változtatva, szóval az sem hiszem, hogy valahol megtört vagy ilyesmi, amúgy is vigyázok rá.


A bizsergető érzést most nem érzem, bár az is igaz, hogy most kezdtem el hosszú pizsamát hordani, eddig közvetlenül érte a combomat is (vidéken is, de ott akkor sem csinálta)...


Nem tudom, kipróbálom holnap azt, hogy 25% körül már bedugom, hátha csak az gond, hogy túl sokat hagyom merülni...

2020. jan. 10. 04:27
 3/11 A kérdező kommentje:
Egyébként az is érdekes, hogy amint felveszi a töltést, és békén hagyom, hadd töltse, onnantól kezdve folyamatos a töltés, tehát olyan sosincs, hogy jó töltés közben ledobja, vagy valami nem jó. Ha egyszer jó, onnantól kezdve fullra feltölti.
2020. jan. 10. 04:44
 4/11 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy mégsem tölt, csak azt hittem... Vagyis feltöltött, jó volt, de ugye elkezdtem próbálgatni stb. Azt hittem, hogy tölt, de csak azt írja, hogy csatlakoztatva, meg hogy 96%, de nem töltött még fentebb. Ilyenkor már kiírja, hogy mennyi idő, mire feltölt, meg a led sem világít a laptopon, ami a töltést jelzi.
2020. jan. 10. 05:09
 5/11 A kérdező kommentje:
Szóval most azt írja, hogy "csatlakoztatva", kijelzi a százalékot, de nem tölti tovább, a led sem világít a laptopon. Akksi nélkül, simán töltővel egyébként bekapcsolt, ment. Lehet, hogy az akksi lett rossz?
2020. jan. 10. 05:27
 6/11 A kérdező kommentje:
Xboxot kihúztam, helyére bedugtam a laptopot, újra tölt... Érdekes... A másik hosszabbítóval sehogy sem akar tölteni, de az "egyessel" kb. 10-ből 9x jó. Érdekes, hogy a 2. hosszabbító a telefont mindegyikben tölti, laptopot sehogy sem akarja...
2020. jan. 10. 05:36
 7/11 anonim ***** válasza:
Valószínűleg kontakthibás a töltő. Annak hogy mennyire meríted le a laptopot semmi köze a problémához.
2020. jan. 10. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Ne tudd meg, a HP laptopok (meg még sok más) pont így szokott viselkedni, amikor már tönkre van az akku, azaz megnőtt a belső ellenállása.

Pontosan kiírja, hogy csatlakoztatva, de nem töltődik és hasonlók.

Ha egyszer csatlakoztatva van, akkor nyilván csatlakozik a hálózathoz, különben nem hálózatról működne, hanem elkezdené meríteni az akkut és azt észrevennéd (remélem).

Töltődni azért nem tud, mert az akku tokjába épített védelem megszakítja a töltést. Ennek oka, hogy a megnőtt belső ellenállású cellákon túlszalad a feszültség 4,2 V fölé, a védelem pedig ettől azonnal lekapcsol.

A véletlenszerűséget befolyásolja a kémiai állapot, a hőmérséklet is.

2020. jan. 10. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
57%

#1

"A laptop töltője egy afféle "adapter" vagy tápegység ami általában a hálózati 230V-os váltófeszültséget át invertálja 24V egyenfeszültségre."

Inverter az egyenirányító fordítottja, azaz egyenáramból csinál váltakozófeszültséget. Nem lehet, hogy valamit elírtál? De nem váltó, hanem váltakozónak nevezik a valódi hozzáértők.


"Plusz a töltő kábelén ahol az gyengeáramú egyenfeszültséget kapja a gép, szokott lenni egy "gumó". Ez hivatott a statikus feszültség leválasztására."

Nem statikus, hanem épp ellenkezőleg: impulzusszűrő, zavarszűrő ferritgyűrű rejlik benne. Egy darab ferrit ugyan hogyan lenne képes statikus feszültség (DC feltöltődés) leválasztására? Nem lehet, hogy eltévesztettél valamit, szakmai tanácsadó úr / hölgy?


"Szóval ha olyan statikus feszültség lenne a gépben amit kézzel már érzékelni lehetne érintéssel, ott már kisült volna minden elektromos alkatrész."

Ja, laikusok kisülésnek nevezik az alkatrészek meghibásodását (erről lehet felismerni a laikusokat), de ez sem így működik és nem is igaz az állítás.


"Alapból nem érezhetnél semmilyen bizsergő érzést ha hozzáérsz a géphez, mivel az egész műanyagból van és gyengeáramról van szó. Ha meg is ráz, az nem a gép, vagy a táp, vagy a konnektor hibájából fakad. Hanem simán csak lehet hogy folyamatosan műszálas anyagokkal érintkezel, és laptopot is műszálas anyagon mozgatod.

Statikus töltődés."

Nincs itt valami ellentmondás? Sztatikus feltöltődés nem ráz, hanem csíp, üt, amikor kisül az egyenfeszültség. Az agyadon keresztül például.

A váltakozófeszültség (nem váltó), illetve áram ráz, bizserget. Ilyen pedig előfordulhat, ha a földeléses készülék nem kap védőföldet, ugyanakkor a tápegység (afféle "adapter") primer zavarszűrő kondenzátorai feszültségosztót képezve juttatnak egy kis váltakozóáramot a készüléktestre, ami egyébként ártalmatlan, hiszen ezeket a kapacitásokat nem méretezik / méretezhetik akkora nagyságúra, hogy életveszélyt okozhasson.

De te ezekkel bizonyára tisztában is vagy, szakértő tanácsadó úr / hölgy, hiszen másképp nem is merhetnél szakértői tanácsokat osztogatni, ekkora mérhetetlen magabiztossággal.

2020. jan. 10. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Szirty ***** válasza:

#1-es válaszoló!

Szerintem is nagyon sok csacsiság van abban amit írtál!


"Tömören a lényeg, ha van áram akkor tölt a töltő, ha nincs akkor nem tölt."


Ennél árnyaltabb a helyzet. Ha már fel van töltve nem fog tölteni.

Ráadásul a jobb laptopoknál be lehet állítani hogy egyáltalán töltsön-e vagy ne ha hálózatra van csatlakoztatva. Továbbá azt is hogy meddig (hány %-ig) töltse fel és azt is hogy mennyire kell kimeríteni hogy a töltés megkezdődjön.

Az állításod tehát nem állja meg a helyét teljesen.


"Plusz a töltő kábelén ahol az gyengeáramú egyenfeszültséget kapja a gép, szokott lenni egy "gumó". Ez hivatott a statikus feszültség leválasztására."


Szerintem az egy ferrit gyűrű és semmi köze nincs a statikus feszültséghez semmilyen szempontból.

2020. jan. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!