Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mostani kisfeszültséges...

Mostani kisfeszültséges ledekből már van olyan, aminek mindegy, hogy váltó, vagy egyenáramot kap?

Figyelt kérdés

Van egy lámpatestem amire az van írva, hogy g4 max 12V/ 3x20w, 3db g4-es halogén van benne most.


És taáltam led-et, aminél ez van írva:

Üzemi feszültség: AC/DC - 12V


Szóval akkor ennek most mindegy? Csak mert volt olyan emlékeim szerint, hogy a trafó vagy mi nem volt mindegy, hogy egyen vagy váltós.. Itt már a led ezt lekezeli?


2020. febr. 23. 19:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ez a led igen, de van olyan ami nem. De baja azoknak se lesz, csak úgy fognak vibrálni mint egy 50 Hz-es tévé.
2020. febr. 23. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ahol a fekete négylábú alkatrészt látod, az a Graetz-hidas egyenirányító:

[link]

De négy dióda lehet külön is, akkor négy kis fekete alkatrészt látsz.

Más megoldás, amikor a LED-ek kétfelé osztva, az AC két félperiódusára kapcsolódnak, de az csak ellenállással korlátozott (nem szabályzott) és DC-ről csak a fele világít.

2020. febr. 23. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:
De természetesen a Graetz-hidas konstrukció sem feltétlenül tartalmaz aktív áramgenerátoros szabályzót.
2020. febr. 23. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"És taáltam led-et, aminél ez van írva:


Üzemi feszültség: AC/DC - 12V



Szóval akkor ennek most mindegy?"


Kedves kérdező, ne törődj vele.

Ha az van ráírva, akkor az nem vicc.

A tervező mérnökök rád is gondoltak.

2020. febr. 23. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Nos, köszönöm, közben a neten találtam cikket, az alapján inkább nem rakok ebbe a lámpába halogén helyére ledet, mert valószínű nem jó a trafó és ahogy olvastam az gondot okozhat.
2020. febr. 23. 22:36
 6/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Mármint az elektronikus trafónak nevezett szerkezet problémás, ha LED-et kötsz rá, izzó helyett.

Klasszikus, vasmagos trafóval nincs ilyen gond. Még az sem gond, hogy a csökkent terhelés miatt feljebb szalad a feszültség, mert a jobbfajta LED-pótlék belső áramgenerátoros.

2020. febr. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Nem értem az összefüggést, de te biztosan jobban tudod.
2020. febr. 23. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:
Ez úgy lenne érthető, ha tudnánk, hogy milyen táplálásról van szó. Halogénizzók esetében lehet vasmagos trafó, ami egy súlyos darab, vagy lehet elektronikus trafó, ami egy könnyedebb példány.
2020. febr. 23. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

A gondom az, hogy nem tudom mi van magában a lámpában, így nem tudom, hogy most a 12V az egyen, vagy váltó stb.. szóval csak az van ráírva, amit a kérdésbe is kiírtam.

g4 max 12V/ 3x20w


És mint nyilván látható nem értek annyira hozzá,de arra emlékszem, hogy egyszer volt gondom már hasonló cserével más lámpában, ott kiégett a led kb 1 percen belül a bekapcsolástól, pedig látszólag minden paraméternek megfelelt. Ezért vagyok ilyen aggodalmas:)

2020. febr. 24. 08:22
 10/11 A kérdező kommentje:

"Szervizmérnök úr nevű felhasználó válasza:


Mármint az elektronikus trafónak nevezett szerkezet problémás, ha LED-et kötsz rá, izzó helyett."


Úgyhogy valószínű ez volt anno a gond ott, de valószínű ebben is ilyesmi van.

2020. febr. 24. 08:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!