Hogyan oldjam meg?

Figyelt kérdés

Egy 50W-os LED-et működtetek egy step-up áramkörrel.

Még csak kísérleti fázisban van a projekt, ezért labortáppal (150W, Umax=30V) táplálom a step-up áramkört.

(a labortáp nem tudná kihozni a tesztekhez megfelelő teljesítményt a LED-ből, mert nem elég a 30V)

Beállítottam 15V kimeneti feszültséget a labortápon.

Rákapcsolom a step-up áramkört (ennek kimeneti feszültsége még csak 25V-ra van beállítva).

A kapcsolat létrejöttekor a step-up áramkör egy pillanatra rövidre zárja a labortápot. (a labortápon egy piros LED jelzi ezt)

Az 50W-os LED ugyanakkor, egy pillanatra felvillan, valószínüleg az üzemi feszültségénél jóval nagyobb amplitúdójú impulzust kap a step-up áramkör felől mert nagyon erős a villanás fényereje. (ezután normál fényerővel üzemel tovább)

Ha úgy kapcsolom a step-up áramkört a labortápra, hogy nincs rákapcsolva a LED, akkor is rövidre zárja egy pillanatra a labortápot.

Az egyetlen megoldást amit találtam, az hogy 0V-ra van állítva a labortáp amikor rákapcsolom a step-up áramkört, ezután növelem a feszültséget, és amikor elér egy bizonyos feszültségértéket, működésbe lép a step-up áramkör, anélkül, hogy rövidre zárná a labortápot. (ilyenkor a LED se villan fel.)

Ezzel a megoldással csak az a gond, hogy a későbbiekben akkumulátorról szeretném üzemeltetni az áramkört és ezért nem megoldható, hogy alacsony feszültséggel indítsak.



2020. márc. 2. 00:11
1 2
 11/13 Szervizmérnök úr ***** válasza:

A modulon egy TL494 PWM-vezérlő van, ha jól látom, annak áramkörébe be lehetne avatkozni a működés leállításához, csak az a gond, hogy ez egy step up áramkör, amin a PWM leállítása esetén is átmegy a DC betáp, azon a diódán keresztül, ami a step up áramkör egyik kulcseleme.

Step down konverternél ilyen gond nem lenne.

MOSFET kapcsolós elektronikát lehetne hozzá építeni, vagy inkább ennyiben hagyni és valami strapabíróbb, túlméretezett mechanikus kapcsolót alkalmazni.

Szokás ilyen csúcsáramokat néhány tized ohmos ellenállással is csillapítani, de azon esik némi feszültség is, fűt is valamennyit.

Elképzelhető, hogy az akku saját belső ellenállása is megoldja a dolgot és nem fog nagyon szikrázni, majd ki kell próbálni.

A modul viszont hűtést is igényel, ahogy itt is látszik:

[link]

2020. márc. 2. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
Melyik részére rakjak hűtőbordákat?
2020. márc. 2. 20:29
 13/13 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Az alulapot kell hűtőbordára szerelni, hővezető zsírral megkenve.

Majd meglátod üzem közben a melegedést, annak függvényében kell hűteni.

De itt a példa mutatja, hogy mekkorát raktak a hátára:

[link]

2020. márc. 2. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!