Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen villamos rendszer...

Milyen villamos rendszer érkezik be?

Figyelt kérdés
Miből derül ki , hogy milyen villamos rendszer érkezik be az elosztóba? Például ha adott egy régi társasház , ahol nincsenek leföldelve a dugaljak , akkor az milyen rendszerű?

2020. ápr. 19. 18:13
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

A dugaljaknak semmi köze az épület betápláláshoz, szóval nem derül ki.

Ha kiderülne, azzal az információval mit kezdenél?

2020. ápr. 19. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Szervizmérnök úr ***** válasza:
74%

Magyarországon gyakorlatilag mindenhol földelt a trafónál a nulla.

A lakásoknál meg lehet, hogy te úgy képzeled, valahonnan távolról jön a védőföldelés, de akkor valamit nagyon nem értesz.

Mondok egy példát, sok társasházban a lépcsőházban van ugyebár egy mérő, onnan jön két szál vastag vezeték (fázis és nulla) az előszobai elosztóba.

És ott válik kétfelé a nullából a védőföld.

És akkor földeléses a rendszer.

Innen kezdve indítsd újra a kérdést, hogy érthető legyen, mi a gond?

2020. ápr. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Gyakori laikus hiba ezeket a fogalmakat pongyolán használni. Ahol a nullából válik ki a védőföld, ott igazából a PEN vezetőből válik ki a védővezető, és az a rendszer nem földeléses, hanem nullázásos. De ezek a mullázás és a védőföldelés megnevezések már nem használatosak, csak a TN és a TT rendszer nevek.

Védőföldelés érintésvédelmi rendszer (TT), ami nem keverendő össze a védőföldelés, mint talajba védelmi céllal leszúrt szerkezmény fogalommal, az olyan, hogy a készülék testére kötött védővezetőn át folyó áram a védőföldelésen (leszúrt szerkezmény) át megy a talajba, majd jön ki a táptranszformátor földelésénél.

Nullázás érintésvédelmi rendszer (TN) esetén a védővezető becsatlakozik a nullába (melyet onnantól visszafelé PEN-nek hívunk), és a hivatalos madzagon át megy vissza a táptranszformátorba.

Kérdező, egyrészt a szolgáltató transzformátorkörzetenként meghatározza, melyiket lehet alkalmazni. Másrészt az épületbe becsatlakozástól meg kell nézni, valóban az van-e. No de ez, hogy mi és hogyan volt először kiépítve, ez koroktól függött.

2020. ápr. 19. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Szervizmérnök úr ***** válasza:
49%

# 3

A nullázást majdnem írtam is, de amikor elfelejtettem, már nem tartottam annyira lényegesnek, hogy egy másik válaszban pótoljam.

Ezen a laikus szinten a többi okoskodásodnak sem látom értelmét, persze elfér egyébként, kutyát sem zavarná.

Kár, hogy annyira átlátszó, direkt keresed rajtam a fogást, mert nemrég csúnyán beégettelek, amikor a szilíciumot laikus módon szilikonnak nevezted.

Csakhogy az egy kimondott hülyeség. Kimondtad / írtad.

Amikor én nem részletezek valamit, az nem jelenti, hogy nem vagyok vele tisztában, csak mert igyekszem egyszerűsíteni.

A szilíciumot viszont nem lehet úgy "egyszerűsíteni", hogy szilikon, hiszen ez butaság.

Tehát ez megint egy gyenge próbálkozás volt részedről, kicsit szánalmas is, hogy nem bírod megemészteni a múltkori bukfencet.

2020. ápr. 19. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat ! Csak érdekelt , hogy miért nincs földelés a konektorokban. Szóval a szakinak annyi lenne a dolga , hogy a bejövő PEN vezetéket ráköti egy sínre , ami a PE sín , és onnan pedig Nulla sínre? Innentől kezdve mehet a földelés az áramkörökbe?
2020. ápr. 20. 18:35
 6/19 anonim ***** válasza:

Nem csupán ennyi. De ha a többi feltétel teljesül, akkor akár ennyivel is meg lehet úszni.

Mindenesetre ne a szomszéd nyugdíjas bácsi csinálja ha lehet, hanem érintésvédelemben jártas szakember. És ha már idáig eljut a dolog, akár papírt is adhat róla.

Aztán keresel egy felülvizsgálót, aki lejegyzőkönyvezi. Főleg ha az ingatlan valami céges dologban is érintett. De anélkül is érdemes, a tulajdonos/üzembentartó felelőssége a villamos hálózat állapotának biztosítása. Akkor is ha nem törődik vele.

Ez csak akkor szokott kellemetlen lenni, ha emiatt valakit netán baj ér.

Volt egy kollégám, a lánya áramütés miatt halt meg az otthonukban. Még ma is élhetne, ha nem hagyják annyiban hogy 'jóvanazúgy', ahogy arrafelé vidéken volt szokás.

2020. ápr. 20. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Pedig a nyugdíjas szomszéd fogja kötni , mivel ő dolgozik olcsón , mert színvak vagy valami ilyesmi.

2020. ápr. 20. 19:42
 8/19 Szervizmérnök úr ***** válasza:
79%

"Szóval a szakinak annyi lenne a dolga , hogy a bejövő PEN vezetéket ráköti egy sínre , ami a PE sín , és onnan pedig Nulla sínre?"

Csak meg kell venni a szükséges elosztódobozt és adja magát. (Gondolom, mivel én nem szoktam ilyeneket venni, de bizonyára kapható.)

2020. ápr. 20. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Szervizmérnök úr ***** válasza:
79%

Itt van FI-relével együtt a bekötés:

[link]

2020. ápr. 20. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm , jó kis rajz.

Tehát ilyenre kéne megszerelni az elosztót.

Ha jól értelmezem Pen-> PE sín-> Fi relé -> Nulla sín.

Földelés maga a PE sín vagy pedig az csak úgy jön létre , hogy ha egy szondából jövő vezetéket is rákötünk a PE-re?

2020. ápr. 21. 18:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!