Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Falon kívüli kábelcsatornákba...

Falon kívüli kábelcsatornákba hány vezeték rakható be?

Figyelt kérdés
Panel lakásban sok esetben falon kívül, kábelcsatornában fut az elektromos hálózat. Az lenne a kérdésem h maximum hány MCU réz kábel rakható be azonos kábelcsatornába? Boltban azt mondták, hogy akár 15 db, 1,5ös eret is belerakhatok. Külön az ereket szeretném belerakni, és mivel 10 áramkör vam a lakásban 3*10 kábel indul az előszobából. 3*5 jobbra, 3*5balra indul. Baj-e ha 3*5 azonos falon kívüli kábelcsatornába kerül?

#villanyszerelés #lakásfelújítás #MCU kábel #otthoni villamos hálózat #elektromos rendszer kiépítése #vezeték behúzás #xbs kábelcsatorna
2019. szept. 15. 20:02
 1/10 anonim ***** válasza:
Olyan méretűt vegyél,amibe mind bele fér.
2019. szept. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
olyat vettem:) de ha belefér akkor elméletileg annyit rakok be amennyit akarok? csak mert neten írnak olyanokat is, hogy ha több kábel fut egymás mellett akkor csökken a terhelhetősége
2019. szept. 15. 20:35
 3/10 anonim ***** válasza:
51%

Biztos láttál már csarnokokban, vagy raktárban, kórház alagsorban stb. kábeltálcákat a mennyezethez rögzítve.

Na azokban nem ritka, hogy 100 vezeték is megy egy tálcában.

2019. szept. 15. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen jellegű korlátozásról nem tudok. Annyit tegyél bele, amennyi belefér és akkorát vegyél, amelyikbe mindegyik belefér, amit bele akarsz tenni. Gondolhatsz esetleg későbbi bővítésre is, 1-3 vezeték pluszban férjen el. Így könnyebb a tetejét is rátenni.
2019. szept. 15. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
43%

Minden, terhelhetőséget meghatározó módszernél figyelembe veszik egyrészt a közös csőben, csatornában elhelyezett vezetők számát, másrészt a közel egymáshoz fekvő köpenyes vezetékek számát (még akkor is, ha kórház alagsorban van :D ). A 90-esekben kimúlt magyar szabvány egyszerűbben, a most érvényes meg még olyan részletekre is kitér, hogy egymás mellett köpenyek érintésével vagy térközzel, egy vagy több rétegben, mekkora távolságra elhelyezett tálcákkal, stb.


Csak az a kérdés, ezekből milyen esetek fordulnak elő egy lakásban. Például, ha egy irányba elmegy az öt áramkör, másfelesek, akkor azokat túláramvédelem szempontjából (egyenként) lehetne terhelni 13 A-re, ez így összesen 65 A, és ha a mérő meg 32 A-es, akkor lehet, hogy eleve nem tudunk vonalsugárzót csinálni a csatornából (azért csak óvatosan, mert 5 db 13 A-es áramkörnél az 10 vezetőt jelent, amelyeknél mindegyiken melegít 13 A).

Egyébként mindkét módszer szerint kb. 0,6 lenne a szorzó 10 vezeték esetén (5 áramkör, a védővezetőn ugye nem folyik áram tartósan).

2019. szept. 16. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
75%
(akartam még írni, hogy számomra a minimum az lenne, hogy áramkörönként összefogom a drótokat szigetelőszalaggal vagy kötegelővel, ha már olyan csúfságot követnék el, hogy egy [egyrekeszes] csatornába rakok be többet)
2019. szept. 16. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
szia, köszi a választ én is hasonlóra jutottam az olvasgatásom által. 13A-es C típusú biztiket raknék rá és 32A-es lesz a rendszer. Az, hogy 0.6-os szorzót kap az 5 áramkör miatt, mit jelent? Egy normál 1,5-ös vezeték legrosszabb esetben 16A-ig terhelhető a táblázat alapján,viszont eredetileg 25A-ig terhelhetőséget írtak. AZ, hogy kábelcsatornában csak 16A-ig terhelhető ez abból fakad, hogy ott esetleg több vezeték futhat egymás mellett? illetve a 0.6-os szorzóval mit kell megszorozni? 16A-t vagy a 25A-t?
2019. szept. 16. 10:24
 8/10 anonim ***** válasza:

Hát mi a tekemnek szemeteled tele a másik fórumot??? :)

Mindegyiknek a terhelhetősége lemegy a szorzótényezős szintre.

Nincs olyan, hogy "eredetileg 25 A". Az egy régi szabvány volt, 79-ben adták ki és 98-ban vonták vissza. Azóta más előírás érvényes, melegebb az éghajlat, stb. Ma a téglafalra szerelt védőcsővel (csatorna nincs külön megfogalmazva) a PVC szigetelésű vezeték terhelhetősége 17,5 A. Nincs is másfelesnél ennél nagyobb érték a táblázatban, csak köpenyes vezetékeknél, föld alatt, stb. Ezt kell tehát szorozni a tényezővel.

2019. szept. 16. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Most meg már égeted is magadat. :D

Egyrészt megkaptad ugyanazt a választ.

Másrészt meg nem gondolkozol. A vezeték szigetelése megy tönkre a melegedéstől, mi az, hogy másfelesnél ez elhanyagolható??? :D


De látom, te is az a fajta vagy, aki nemválaszt vár, hanem igazolást a saját elképzelésedre. :D Szakembertől azt nem kapsz.

2019. szept. 18. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nem okoskodásból írtam amit írtam, nem tudom miért reagálsz rá ilyen bunkón... Am pontosan azt írtam h 13Aes bizti és 1,5ös réz vezeték. Sok helyen láttam 16A es biztit 1,5ös kábelen és az elosztóból kifelé együtt mennek a kábelek, vagy mbcuk mennek vakolat alatt közvetlen egymás mellett. A munkahelyemről nem is beszélve (amit írtam)... Azt elhiszem h ez a szabvány, de am egymást csak a melegítés miatt befolyásolják? Elektromágnesesen nem hatnak kölcsön egymásra?

És még mielótt elkezdesz hülyézni én mindig mindenhol kérdezgetem az embereket, mert szeretem teljesen átlátni a rendszereket. De ezen ne akadj ki, villanyszerelést még csak most kezdem megismerni:D

2019. szept. 18. 22:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!