Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Zúgó ébresztőórával lehet...

Zúgó ébresztőórával lehet valamit csinálni?

Figyelt kérdés
Van egy ébresztőórám, hálózati áramról működik, de annyira hangosan zúg, hogy nem tudok tőle aludni. Halk, 50 Hz-es hálózati brumm hallható, de éjjel, a csendben az agyamra megy. Apám műszerész, én annak idején elektrotechnikusnak kezdtem tanulni, valamicskét értek is a témához. :) Esetleg lehetne benne tápegységet/trafót cserélni házilag? Vagy mit lehetne csinálni, hogy ne zúgjon ennyire? Mert magát az órát szeretném használni.

2020. máj. 25. 00:29
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A trafó zúg, mert az 50 Hz-s váltakozó mágneses rángatja a vaslemezeket és az óra házába szerelve szól az egész óra. A legegyszerűbb akusztikusan elszigetelni a trafót az óra házától: lecsavarozod és valami gumirozott, habszivacsos módon rögzíted vagy csak teszed vissza. Ez megvan 5 perc alatt, rögtön látod, hogy milyen az eredmény, jó esetben a hang jócskán lecsökkenhet.
2020. máj. 25. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi, meg fogom próbálni! :)
2020. máj. 25. 01:54
 3/6 anonim ***** válasza:
61%

Lassan visszatér a normális élet, talán lesz nemsokára lomtalanítás :)


Nekem van két gyerekem, egy feleségem, kutyánk, teknősünk. A gyerekek totál összevissza alszanak, amióta itthon eszi őket a fene, felborult a menetrendjük. Nejem korán kell, hogy munkába menjen. A kutya nejem után ébred, megéhezik és menne sétálni, de mivel a gyerekek sok estben túlalszanak, engem piszkál a négylábú kora reggel. A mór teknőst totál nem érdekli, hogy megváltozott az itthoni menetrend, ő minden nap hajnali hatkor zörög, kaparja a terráriumot, hogy éhes. Legkevésbé egy ébresztő óra 50 Hz-es zúgása zavarna engem a pihenésben. Cseréljünk! ;-)

2020. máj. 25. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Gyakori probléma az órás rádióknál, ezen az oldalon is előfordul, magam is jártam így. Ha olyan felületen van, ami be tud rezonálni, főleg éjszakai csendben egyértelműen zavaró.

Ha csak egy egérpadot aláteszel, vagy máshová teszed, az is sokat segíthet. Viszont az alsó szellőzőrésekre szüksége van, az erősen melegedő trafó miatt.

Magam részéről kerestem bele a lomtárban egy zajtalan trafót, aminek a melegedése is alig érezhető (régi tv alaplapokon előfordul ilyen kis készenléti trafó).

Az a vicc, hogy még kapcsolóüzeműre átalakítani sem olyan egyszerű, mert nem csak kell neki az 50 Hz (mint időalap), de még a LED-ek meghajtása is olyan sajátosan van megoldva, hogy a félhullámú DC szerepet játszik a kijelző mátrixolásában.

Régi rendszerben, amikor még az 50 Hz is késett (KGST-hálózat), ezek az órák használhatatlanok voltak. Akkor építettem bele kvarcalapú vezérlést, azt is csak úgy tudtam megoldani, az 50 Hz-et elő kellett állítani egy kvarcoszcillátor leosztott jeléből, igaz nem szinuszként, négyszögjel is megfelelt neki.

De amikor stabilizálódott a hálózati 50 Hz, ezt az áramkört kivettem belőle.

Mielőtt gagyinak tűnne, hogy ilyen több évtizedes kacatokkal szórakozom, azért azt hozzátenném, hogy ez egy máig korrekt design (nem egy átlag ronda kacat), ami már nosztalgikus értékű is, ezért sem dobom ki.

2020. máj. 25. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ébresztő óra -- nem hagy aludni


Nem értem a problémádat

2020. máj. 25. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
#5 Nagyon vicces vagy. Reggel 6-kor örülök, ha nem hagy aludni. Este 11-kor kevésbé...
2020. máj. 25. 12:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!