Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » AC és DC avagy egyenáram vagy...

Gabbo86 kérdése:

AC és DC avagy egyenáram vagy váltó áram hétköznapihasználathoz lenne néhány kérdésem?

Figyelt kérdés

Csak az alapokat szeretném tudni hétköznapi használat miatt (kerti eszközök, led-es termékek, autós termékek stb.).

Sokat utánaolvastam, de nem értem miért van egyen és váltó áram? Miért nem csak az egyik? Mi van akkor ha a termék aminek áramot kell adnom AC és a trafó ami adja az DC vagy fordítva. Mi történik ekkor?

Hogyan tudom azt kiszámolni, hogy egy trafóra mennyi ezközt köthetek rá? Melyik számok azok amik mutatják mennyi terhelhetőséget bír? pl.: AC 24V 1000mA Erre mit köthetek maximum illetve melyik számok adják ezt meg?


Végezetül még a multiméter használatában vagy azzal való ellenőrzésben kéne segítség illetve ha azt letudná vki írni mikor mire állítsam (plusz a két kábelt is hová dugjam) nagy segítség lenne.


Nem felháborodott villanyszerelő választ várok, hogy X évig tanultam tanulj te is hanem egy kicsi alapot csak a megértéséhez és a hétköznapi használatokhoz.


Köszönöm.



2020. júl. 3. 16:02
 1/7 anonim ***** válasza:

A váltóáram bevezetésének fő oka, az villamosenergia nagy távolságra, a hálózatban sokkal kisebb veszteséggel való eljutatása volt.

...

2020. júl. 3. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
De a kérdése(i)dre, kb. három oldalban lehetne válaszolni.
2020. júl. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Hogy a hálózat miért váltakozóárammal működik, az a szinkrongenerátorok és trafók miatt van, melyeknek a szinusz az "élettere", illetve jelenleg ezekkel oldható meg hatékonyan az energiaátvitel. Noha vannak kísérletek DC távvezetékkel is stb. A szinuszhullám mellesleg az erőművi generátor forgásának leképezése. Ezekbe mélyebben belemenni hosszú lenne.

LED-driver lehet áramgenerátoros is (áramot stabilizál).

A LED-szalagok 12 V-os tápegysége viszont a feszültséget tartja stabil értéken.

A LED egyenárammal működik.

A driver bemenete lehet AC vagy DC.

Úgyhogy nem mindegy, pontosan mire gondoltál.

2020. júl. 3. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Értelek, de sajnos csak azt tudom válaszolni amit te nem szeretnél hallani: tanulj.


Amit te "kicsi alap"-nak gondolsz, az nem is annyira kicsi!


"Mi van akkor ha a termék aminek áramot kell adnom AC és a trafó ami adja az DC vagy fordítva. "


Az erősen függ magától a "termék"-től. Ha működik, akkor a válasz itt rejlik: [link]


"Hogyan tudom azt kiszámolni, hogy egy trafóra mennyi ezközt köthetek rá? Melyik számok azok amik mutatják mennyi terhelhetőséget bír?"


A válasz: [link]


"Végezetül még a multiméter használatában vagy azzal való ellenőrzésben kéne segítség "


[link]



Úgy gondolod hogy ezek megértése "kicsi"?

2020. júl. 3. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

A 3. válaszomhoz azért hozzátenném, egy LED-driver alapvetően csak áramgenerátoros (nem "is" áramgenerátoros), de nem tudom, mire gondoltál, van többféle megoldása is ennek.

A LED-szalagon az ellenállások biztosítják az áramgenerátoros jellegű meghajtást.

A "trafó" elnevezést viszont kerülni kellene, mivel transzformálni csak váltakozóáramot lehet.

Egyéb tápegységnek, konverternek, drivernek a trafó viszont csak 1 db alkatrésze.

Szintén kerülendő a "váltó áram" kifejezés, ami már nyelvtanilag is nagyon állat.

"Váltóáram" ugyanis egy szó lenne, ha szakmailag tolerálná valaki, de nem. Ahogy a szaktanárok is szokták mondani, váltóáram a vasúti sín váltójában folyhat esetleg.

Amiről beszélünk, az viszont váltakozóáram (egy szó).

2020. júl. 3. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
Illetve a váltakozó áram lehet két szó is, de már fogalmam sincs, hogyan tanultuk régen.
2020. júl. 3. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A kérdésem úgy merült fel, hogy azért manapság szerencsére bármit meg tudunk vásárolni és még nagyobb szerencsénkre van mindenhez részletes leírás. Például veszek egy led szalagot hozzá egy "áramátalakítot" ott egy leírás hozzá képekkel és gyakorlatilag egy 5 éves is be tudná kötni ugyanaz a helyzet a telefonról vezérelhető műszaki termékekkel. Csak engem érdekelt mi miért van mert egy jó dolognak tartom viszont nyilván suli és kepzetség nélkül ezt nehéz megérteni főleg az ilyen átváltásokat.
2020. júl. 11. 07:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!