Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen vezeték való forrasztás...

Milyen vezeték való forrasztáshoz?

Figyelt kérdés
Itt most a toldásra gondolok, hogy két pontot egy vezetékkel összekötni pl. Próbáltam egy régi fülesem vezetékét, de nem nagyon volt forrasztható, nem kötött bele az ónba stb... Bementem egy elektronikus üzletbe ott rendes hangszóró kábelt mondtak, na de alaplapi forrasztásokhoz az kicsit túl nagy lenne, mást meg nem tudott mondani... Mit használnak az emberek erre a célra? Vagy mi a neve egyáltalán? Köszi

2020. aug. 27. 19:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nyomtatott áramkörbe (ha ezt érted alaplap alatt) sima sodort vezetéket lehet forrasztani. A hangszórókábel is ilyen, de az tényleg túl vastag, létezik vékonyabb is ami bemegy egy például egy ellenállás lábának fúrt lyukba.
2020. aug. 27. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Régi PC-ből kitermelt floppy- és merevlemez szalagkábelt szoktam használni, ha nem kell nagy áram. Vagy ha van épp maradék, akkor a "szivárvány" szalagkábelt fejtem szét erekre.

Amikor nagyon vékony kellett, arra a célra vettem barom vékony teflonszigetelésű vezetéket, ez utobbinak nem lágyul meg és nem ég meg a szigetelése, csak kicsit nehezebb megblankolni.

2020. aug. 27. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A vezetékek 99 %-ban rézből készülnek, és az nagyon egyszerűen forrasztható. Folyasztószer azért nem árt, gondolom, anélkül próbálkoztál.
2020. aug. 27. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Amikor tömör huzalra van szükség, nekem mondjuk van telefonkábelből bontott, de van ilyen UTP-kábel is. Ebből van sodrott is, ami floppy / HDD kábel ereihez hasonló.

A lakkozott fülhallgató-vezeték ilyenre nem jó, de erről jut eszembe egy tavalyi troll: elmagyaráztam neki, hogy a sok elemi szálból álló, lakkozott vezeték is kiválóan forrasztható, megfelelő technikával (megfelelő hőfokon) egyszerűen a páka, illetve ón leégeti róla a lakkot, utána csak a tiszta réz marad.

Nyilván gyárilag is forrasztják valahogy.

De a troll elkezdett még engem hülyézni, hogy ráforrasztok az égett lakkra, meg ilyesmi baromságok.

Nem bírta felfogni, hogy a lakk leég, kiválik, elmegy onnan. Hiszen másképp nem is futná be az ón a rezet, ha nem lenne tiszta

De befutja, ennyi, csak tudni kell a módját.

2020. aug. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%

Szervízmérnök úr-nak:


Nem troll volt, és még mindig hülyének tartalak!

2020. aug. 27. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:
70%

5:

Önmagad teszed nevetségessé.

Nyilvánvaló, bárki által kipróbálható dolgot akarsz meghazudtolni (már aki tud forrasztani).

A lakkozott tekercshuzalt is simán leégetem pillanatpákával. Kihasználva a pákahegy hajlatát is, amin át lehet dugni, így szinte körbe fogja a forrasztandó huzalt.

Elkezdem melegíteni a végénél, ahol még rezet kap, adni neki gyantát is, ónt is.

Szépen végigfut rajta, lakkot ledobja magáról.

Aki ennyit nem képes felfogni, megoldani, de még ő veri magát... Egyszerűen szánalmas.

2020. aug. 28. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Egy nyomtatott áramkör két pontjának összekötésére megfelel a tömör vezeték, gyári készülékekben is használtak ilyeneket. De, ha neked jobban tetszik, lehet sodrott is. Ilyen vezetékek „kitermelhetők” régi készülékekből is. A jó forrasztáshoz a réz felületnek oxidmentesnek és tisztának kell lenni. Enélkül hiába a forrasztóón és folyasztószer, a forrasztás nem lesz jó.

A több elemi szálból álló, zománcozott huzal is forrasztható. A régi rádiókban levő litzehuzalt is meg tudták forrasztani az akkori szakemberek. Egy régi leírás szerint gyufa lángjában nagyon rövid ideig felmelegítették, amíg leégett róla a zománc, majd hirtelen spirituszba mártották. Vagy ma már vannak festéklemarató folyadékok, abba bemártva a végét egy idő után a zománc könnyen eltávolítható.

2020. aug. 28. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:

"A régi rádiókban levő litzehuzalt is meg tudták forrasztani az akkori szakemberek."

Így van, én is forrasztottam a litzét már gyerekkoromban is, amikor rádiókat építettem. Csak akkor még lánggal égettem, az akkori szakkönyvek javaslata alapján.

De vigyázni kellett, mert az a hajszálvékony huzal hamar felizzott, elégett, csak rövid ideig lehetett lángba tartani.

Csak jóval később jöttem rá (pedig egyszerű dolog), ahogy a fejhallgatók színes, lakkozott vezetékeit lehet forrasztani (pláne, ha direkt olyan anyagból gyártják, ami jól forrasztható) ugyanúgy a különböző tekercshuzalokat is, mármint a lakkréteg lekaparása nélkül is.

Ennek persze feltétele a megfelelő teljesítményű pillanatpáka például.

A tesztek során vérszemet kapva, elkezdtem forrasztani egy vastag tekercselő huzalt is (2,2 mm2), a végénél kezdve, ahol még rezet ér.

Ez már tovább tartott és jobban megizzasztotta a pákát, de végül szépen ledobta a lakkot az is.

Nem tudom, mit nem lehet ezen érteni (kipróbálni meg nem fogja, mert azzal beégetné magát), csak azért nem csodálkozom jobban, mert korábbi vitákban már bizonyított az ember, hogy valami rosszul van összerakva a fejében.

2020. aug. 28. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Lehet hogy olyan kábellel volt szerencséje találkozni, ahol a lakkozott szálak közé még szintetikus szálak voltak befonva, a nagyobb mechanikai ellenállóképesség és hajlékonyság kedvéért. Na az tényleg szívás, először szétválogatni a vezetőszálakat a műszál tölteléktől. Simán melegítve csak fortyogó, füstölgő gombóccá ugrik össze. Bár kétlem hogy házitrollunk ilyennel találkozott volna, pontosan már nem tudom felidézni, de valami nem olcsó kütyü kiegészítője volt.
2020. aug. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
végül sikerült szereznem, ez is hangszóró kábel de vékony, ez jól forrasztható, amúgy köszi a válaszokat! Egy újabb hibába ütköztem, külön nem tenném fel kérdésnek egyelőre szóval megkérdezem itt hátha tudtok rá megoldást mondani: Az alaplapra akartam forrasztani egy nagyon apró pontra, és az apró pont körül volt egy nagyon apró fém keret, de valahogy sikerült eltávolítanom azt a kis fémkeretet ahogy próbáltam ráforrasztani a kábelt, azóta az istennek se akar odatapadni az ón, csupasz lapka van csak a pont körül és olyan apró hogy a vezetéket se tudom beledugni. Ilyenkor kész ennyi volt, vagy valami megoldás létezik erre?
2020. aug. 28. 23:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!