Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi a 3 fázis gyakorlati haszna?

Mi a 3 fázis gyakorlati haszna?

Figyelt kérdés

Totál hozzá nem értőként kérdezem:

Milyen gyakorlati hasznai vannak a 3 fázisú rendszernek 1 fázissal szemben otthoni felhasználásnál? (guglizás után annyit találtam, hogy ha egy fázis kiesik, akkor a másik kettő marad) Valamelyik Handrás videóban kommentelték, hogy egy 1 fázisú Zoe töltőnél sokkal nagyobb a veszteség, mint egy 3 fázisúnál, ergo néhány felhasználásnál a 3 fázisnál alacsonyabb a "fogyasztás"?



2020. szept. 9. 14:11
 1/7 anonim ***** válasza:
75%

Csak, hogy két előnyét említsem:

Ugyan azon a hálózaton két feszültségi szinten is tudsz vételezni (230v/400v).

Nagyon egyszerűen lehet forgó mozgássá alakítani a három fázist, mivel a fázisok között 120° eltolás van.

2020. szept. 9. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
56%
Vannak olyan berendezések, például motor, villanytűzhely, amik három fázissal működnek. Ilyenkor nincs nullavezető, az áram a három fázisvezetőn folyik. Ezáltal nagyobb teljesítményt lehet felvenni ugyan akkora áramerősségen, ami a nagy fogyasztóknál hasznos. De ha nincs ilyen fogyasztód, akkor is lehet háromfázisú bekötés, a terhelést ilyenkor el kell osztani a három fázis között. Mivel ilyenkor egy fázison 10-16 Amper van, kisebb keresztmetszetű vezeték is elegendő, valamint meghibásodás miatti (nem előre tervezett) átamszünetnél van, hogy nem minden fázis megy el, így a ház bizonyos pontjain ilyenkor is tudsz áramot vételezni. Hátránya, hogy jól kell elosztani a terhelést, úgy kell megtervezni, hogy a nagyfogyasztók külön fázisra kerüljenek, mert a fázisonkénti alacsonyabb áramerősség miatt könnyebb leverni egy fázist.
2020. szept. 9. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Otthoni felhasználásnál nem sok, mert az, hogy a teljesítmény, amit vételezel összesen, az egyenletesebben jelentkezik igényben a hálózaton, az nem a te előnyöd, hanem a szolgáltatóé. Illetve annyiban a tiéd, hogy bizonyos mérték felett sosem adtak eddig egy fázison teljesítményt. Persze, az is lehet előny, hogy kettő marad, ha éppen olyan az elosztásod, mert ha a kiesett fázison van a gázfűtés vezérlésed, akkor csekély vigasz az, hogy a másik fázison van a konyha világítása, tehát látod a hőmérőn, hogy indokolt az érzésed, hogy nagyon hideg lett.


#1 által írtak valósak, csak otthon ritkán, mert a normál háztartásban úgyis csak egyfázisú motorok vannak. Természetesen ha valakinél kútból jön az ivóvíz, a hidrofor az általában háromfázisú motoros, meg a nagyobb kukoricadarálók, stb. Meg a lift, ha valakinek atombiztos óvóhelye is van. Ezek inkább ipari környezetben nyomnak a latban. Mint ahogy a harmadik és a negyedik is:

3 fázisú teljesítmény az állandó.

3 fázison lehet a legkevesebb a motornál, stb a a vas és a réz súlya (ezáltal mérete is), meg az odavezetésnél a vezeték súlya.


A Zoét ne vegyük ide, az azért előnytelen, mert a nem a célnak megfelelő (de amúgy már ottlévő, tehát nem kell külön berakni és megfizetni a vevőnek) berendezést használja más célra. De Zoétól függetlenül természetesen ami 3 fázison jobb, azt egyfázison rosszabb üzemeltetni.

2020. szept. 9. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
87%

Önmagában az a tény, hogy na most van nekem 400 V feszültségem is otthon, gyakorlatilag semmire nem használható ki.

Az átlag lakos (aki nem működtet megfelelő gépeket a műhelyében, mert nincs neki műhelye) nem használja ki a három fázisban rejlő motorikus forgatóképességet sem.

Tehát neki a három fázis csak arra jó, hogy három vezetéken több áram, illetve teljesítmény tud bejönni, mintha egy szál vezetéken kellene behozni ugyanazt a teljesítményt (meg a nulla értelemszerűen).

Egyfázisú fogyasztóit ő egyszerűen csak elosztja háromfelé.

Ha van hőtároló kályhája vagy elektromos kazánja, abba ugyan bevezetheti mindhárom fázist és azzal is jól jár, mert így három vezetéken oszlik el a terhelés.

De egyébként, ha a lakását képzeletben levágnák a három fázistól és egy szimpla betápra közösítenék, gyakorlatilag semmi különbséget nem észlelne.

(Elektromos autóról most nem beszélve, vagy napelemes dolgokról, azaz egy klasszikus esetet vázoltam fel.)

2020. szept. 9. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
19%
Illetve "három fázisról", így akartam írni. Látom, közben megjelent a leminősítő lelki sérült mentális nyomorék is.
2020. szept. 9. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ami lepontozás elég érdekes, mert a mostani állás:

1. anonim 72 %

2. anonim 54%

3. anonim 0 %

4. Szervizmérnök úr 82 %

2020. szept. 12. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

A 14:57-kor íródott válasz esete jellemző sajnos.

Látogatja ezt az oldalt egy mentálisan sérült beteg, aminek (majdnem így írtam tévesen "akinek") gyakori szokása, hogy a délután első felében megjelenik és lenullázza a szakmai válaszokat, tehát aki szerinte "okoskodik" stb.

Később, amikor a témák elsüllyednek, azt már nem nagyon követi, így valószínűleg erről sem szerez tudomást, amit most írok.

Több loginról is szokott támadni, korábban több veszekedést is provokált, erre élvez a nyomorult.

Privátban küldött mocskolódásait screenshot formájában jelentettem (abból is kiderült, hogy több logint használ).

Hosszú lenne részletezni, magam több dolgot is kitapasztaltam már az illető "jelleméről", illetve akaratlanul elárult magáról olyan dolgokat is, amiről ő nem tudja, hogy én tudom.

Megjegyzem, van ezen kívül még itt néhány negatív figura, amelyik szemétkedésre hajlamos, illetve időről-időre megmérgezik ennek az oldalnak a normális használatát.

Már amíg használom, magam részéről nem biztos, hogy a végtelenségig fogom ezt tűrni, ami itt megy.

2020. szept. 12. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!