Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kalickás aszinkron gépnél a...

Kalickás aszinkron gépnél a forgó résznél mi váltja ki a csúszógyűrűket és a szénkeféket? Van erről egy jó szemléltető videó akár?

Figyelt kérdés
Tehát hogy érik el a pólusváltást és ezután a mozgásba lendülést a rotornál?

2021. jan. 11. 21:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A kalicka a titok nyitja..
2021. jan. 11. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nézzük kicsit messzebbről.

A tekercselést a "rudak", a csúszógyűrűt, szénkefét és a rövidzárt a két végen levű gyűrűk.

Az esetleges indító ellenállást a kétkalickás vagy a mélyhornyú kialakítás.

2021. jan. 11. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

"a csúszógyűrűt, szénkefét és a rövidzárt a két végen levű gyűrűk"

Na köszönöm, akkor itt kellene kis leírás, hogy a végén lévő gyűrű hogyan csinálja a pólusváltást mi rajta a "kommutátor"?

2021. jan. 12. 09:56
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Kevered kicsit a dolgokat.

Egy kalickás asszinkron motorban nincs kommutáció, nincs kommutátor.

A csúszógyűrű nem egyenlő a kommutátorral.

A csússzógyűrű az körben egy darabból van, nem pedig szeletekból áll.

Úgy képzeld el, hogy a kalickás forgórész két végét kivezetik 1-1 csúszógyűrűre. Ezeket tudod összekötni a szénkeféken keresztül. A két csúszógyűrű közé iktatott ellenállással lehet a forgórész áramát szabályozni, ezáltal lágyabb indítást, stb elérni.

A legjobb példa erre a körhinta.

A forgórész két végét a csúszógyűrűs motoroknál is rövzárba tesszük miután elértük a kíváncs fordulatszámot.

A csúszógyűrű/szénkefe megoldás karbantartásigényes és plusz hibaforrás, ezért kiiktatták a forgórész két végén lévű zárógyűrűvel, ez nem romlik el :D

A fordulatszám változtatást, indítóáram korlátozást, stb. pedig elektronikus úton oldják meg. Lásd feljebb linkelt videók.

2021. jan. 12. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

5-ös: Megmondom őszintén én ez alapján kezdtem az ismerkedést:

Azért jó mert az elejétől lépésről lépésre építi fel nem bonyolultan a motor működését.

https://www.youtube.com/watch?v=r_1AFBgRRy4

Itt egy merülőmixer motorját szedte szét. 16:40-től

Ez milyen motor egyébként szinkron v. aszinkron?

És statorról rotorról, kommutátorról és szénkefékről beszél benne.


Mivel hallottam a videóban félgyűrűről beszél meg a mixernél több "fél gyűrűről" ezért ez a csúszógyűrűs motor gondolom.

És ez így érthető is hogyan működik.


Ezért kérdeztem hogy a kalickás forgó részűnél a pólusváltás hogyan oldották meg?


A kalickásnál is vannak ezek szerint csúszógyűrűk és szénkefék?

Az a baj hogy egyik videó sem mutatja hogy folyamatában miből áll és hogyan működik...

2021. jan. 12. 15:51
 7/11 A kérdező kommentje:

Még ez van a végéhez linkelve:

[link]

Ennél is van kommutátor írva a wikin.

2021. jan. 12. 15:58
 8/11 anonim ***** válasza:

Bocs, ez egyre rosszabb. Ez sem nem szinkron, sem nem aszinkron motor. Ezt úgy hívják, hogy váltakozóáramú kommutátoros motor. Ugyanúgy működik, mint az egyenáramú gépnek nevezett motor (kivéve a váltakozóáramú táplálás sajátosságai).


"Ezért kérdeztem hogy a kalickás forgó részűnél a pólusváltás hogyan oldották meg?"

Nincs a forgórészben pólusváltás. Az állórész tekercselés forgó mágneses teret kelt.


"A kalickásnál is vannak ezek szerint csúszógyűrűk és szénkefék?"

Nincs egy szál se.

2021. jan. 12. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"És ez így érthető is hogyan működik."

úgy látom nem érted....

A kommutátor és a csúszógyűrű teljesen más!!


Ami a videóban a képen van az kommutátor

kinézete, működése és funkciója is más mint a csúszógyűrűnek.

Elmondtam feljebb.

2021. jan. 12. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Nem mindegyik AC villanymotor szinkron vagy aszinkron? Hiszen a szinkron fordulatszámmal vagy egyezik vagy attól eltér a fordulatszáma. Ez megkerülhetetlen kategória nem?


Elnézést ha értetlennek tűnnek a kérdéseim. Köszi a türelmet. :)

2021. jan. 13. 00:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!