Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ezt, hogy számolom ki? Előtét...

Ezt, hogy számolom ki? Előtét kondenzátor.

Figyelt kérdés

Van AC 50Hz 230V-om.

Egy led amit működtetni akarok.

Hogyan tudom kiszámolni a kondit vagy az áramot?


PL:

Táp: AC 230V

Led fesz.: 3V

Áram: 10mA

Előtét kondi mekkora lesz?

Vagy úgy is jó ha mondjuk az előtét kondi 100 nano farád és akkor mekkora lesz az áram?


(Tök mindegy, csak a képlet nincs meg. Sehol nem egyértelmű számomra és mindeig ezzel szenvedek ha ide jutok. Variálni már tudom a képletek, többé kevésbé.)


Köszi!


2021. ápr. 18. 14:14
 1/7 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 18. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 18. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Úgy értem, hogy a képletre lenne szükségem.

Arra amiből ki tudom számolni a kondi vagy az áram értékét, ha tudom a betáp (AC), a leden eső feszültség és a frekvencia értékét és vagy a kondi vagy az áram értékét.

2021. ápr. 18. 14:45
 4/7 anonim ***** válasza:

Xc = 1 / 2 * p * f * C Faradban (1 per többi a nevezőben)

Tessék, ittra képlet, ez a kondenzátor váltóarámaú ellenállása = Xc


Kell egy graetz egyeniránytó, mert egyutasan villogna.

És akkor LED áram 0,01A, feszüétség 227V

Rendezed egyenletet és így tovább..

De van Calculátor erre a neten, csak irogatni kell bele

2021. ápr. 18. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Szirty ***** válasza:
Ehhez egy kondenzátornál több alkatrész fog kelleni!
2021. ápr. 18. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A LED-en eső feszültség elhanyagolható a hálózati feszültséghez képest, így jó közelítéssel:

C=I/2·π·f·U=0,01/2·π·50·230=138 nF≈150 nF

A kondenzátor legalább 250V ~ feszültségű legyen. A kondenzátor önmagában nem elég. Amit 1-es linkelt az a kapcsolás is működik, de jobb a hídkapcsolású egyenirányító. Azon a rajzon szereplő R1 a kondenzátor kisütésére szolgál a kikapcsolás után, az R2 a túlzottan nagy bekapcsolási áramlökéstől védi meg a LED-et. Bármily meglepő, egy 100 nF-os kondenzátor (amelyen állandósult állapotban csak 7,3 mA folyik) soros védőellenállás nélkül tönkretehet egy LED-et. A legkritikusabb, ha a bekapcsolás a szinuszhullám csúcsértékénél történik, de ezt nem lehet befolyásolni.

2021. ápr. 18. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

4. Köszi.

5. Ja, de az egyenirányítás nem nagy gond, sima dióda megteszi, vagy használok 2 ledet. (Egyszer egyik, egyszer másik világít.)

Meg kell egy ellenállás. Ez meg max. U/I. Vagy kisebb. (Csak, hogy indulásnál a rövidzárnak számító kondi, ne csapja le a biztosítékot és, hogy a ledet kímálje.)


6.

Köszi midnent.

Amúgy ha érdekel meg már olyan elektronika aki a színusz 0 pontján kapcsolja be a fogyasztót. Főleg motoroknál használják és nyilván hülyeség egy ledhez ilyet venni, de létezik.

Led feszültség elhanyagolható, DE!! csak akkor ha nem több ledet akarok sorba kötni, vagy nem nagyobb teljesítményő ledet szeretnék meghajtani.



Amúgy idő közben én is rájöttem a képletre, de jobb ez így, hogy megerősítést kaptam.

Végül régi tapasztalat alapján ugyan azt építettem meg mint az 1. képen. Annyi különbséggel, hogy nem tettem ellenállást a kondira. Nem baj (UGYE???) ha nem sül ki, zárt helyen lesz, csak jeleznie kell, hogy be van kapcsolva a szerkezet.

2021. ápr. 21. 18:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!