Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan működik egy akkumulátor...

Hogyan működik egy akkumulátor teljesítményleadása?

Figyelt kérdés

Példaképpen:


Van egy elektromos jármű, 4KW-os 3 fázisú kefe nélküli 48V-os elektromotorral. Ezt négy darab egyenként 12V-os 20Ah-ás sorba kötött, tehát 48V-os 20Ah-ás akkumulátorcsomag látja el. Az akkumulátorok zselés SLA ólomakkumulátorok. Az akkucsomag összkapacitása ebből adódóan 960Wh, azaz majdnem egy kilowattóra. Az igaz, hogy ez az akkumulátor emiatt csak maximum kb. 1000W-al (960) tudná ellátni a 4000W-os motort? Vagy több árammal is képes ellátni, csak sokkal hamarabb lemerül, mint egy óra? Ha maximális 4KW-os terhelést szeretném kifacsarni belőle, akkor nagyobb akkumulátor csomag kell hozzá? Az akkuknak meg van adva a belsőégésű járműveknél használatos indítóáram. Ez itt mennyire befolyásoló tényező?


Előre is köszönöm a válasz(oka)t, minden infóért megy a "hasznos válasz"!



2021. máj. 8. 00:03
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

a 20Ah az a kapacitása, a leadott áram ennél jóval nagyobb

ahhoz hogy a motor leadja a maximális teljesítményét 83A kell, ezt az akksi le is tudja adni, csak ugye hamar lemerül, elméletben 20/83*60 tehát 14 perc alatt merül csutkára az akksi max terhelésen

kocsiknál is ez a helyzet, hiába csak ~70Ah a kapacitása, a maximális leadott árama (indítóáram) 800A is lehet, de ez csak rövid ideig mert könnyen túlmelegedhet, vagy a vezetékeknek a szigetelése megolvad


a lényeg itt az hogy a W és Wh vagy A és Ah nem ugyan az

2021. máj. 8. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
63%

az A a "pillanatnyi" áramot jelenti, Ah az egy óra alatt átfolyó áramot

akksi esetében ez azt jelenti hogy 20A áramot egy órán keresztül tud biztosítani (mielött lemerül)


teljesítménynél is ez a helyzet, például bekapcsolsz 25 percre egy 2kW-os hősugárzót, 5 percre 800W-os mikrót, 10 percet hegesztesz 3,5kW-al akkor a villanyórán az 1,48kWh lesz (2*25/60 + 0,8*5/60 + 3,5*10/60), mondhatni az 1 órás átlag teljesítmény, nem az hogy max 1,48kWh teljesítményt tudtál levenni

2021. máj. 8. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor megnyugodtam, nemsokára venni fogok egy elektromos robogót, majd ha tönkremegy az akkumulátora nem fogok túl nagy kapacitásút venni bele (max 30Ah), mert nekem ~20km hatótáv is bőven elég, amúgy is csak városban használnám. A lényeg csak annyi, hogy ha haladni kell, akkor az autók ne toljanak le az útról, olyankor legyen meg mindenképp legalább az 55km/h pár 100 méteren keresztül. Egyhuzamba 6-7 km-nél úgysem mennék többet.
2021. máj. 8. 00:57
 4/5 anonim ***** válasza:
72%

bocsánat a legvégén az 1,48kW akart lenni nem 1,48kWh, kicsit már fáradt vagyok

tehát akkor: "nem az hogy max 1,48kW teljesítményt tudtál levenni"


1 és 2 is én voltam

2021. máj. 8. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

#2 "ez azt jelenti hogy 20A áramot egy órán keresztül tud biztosítani"


Nem jelenti azt. Az ólomakkuk, zseléakkuk kapacitását 20 órára adják meg. Tehát a fenti akku 20 órán át le tud adni 1 ampert. Viszont 10 ampert már nem 2 órán keresztül tud leadni, maximum 1,5. 20 ampert már fél óráig sem, 80 ampert a számított elméleti negyed óra helyett 5 percig sem. A valós akkumulátorok fizikai tulajdonságai miatt csak korlátozottan alkalmazható az amper x óra. Nagy áramoknál a belső ellenállás írja felül, nagyon hosszú időknél az önkisülés.

2021. máj. 8. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!