Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Az analóg vezetékes telefonok...

Az analóg vezetékes telefonok mekkora feszültségről üzemeltek? És milyen áramnemmel?

Figyelt kérdés
Hány pólus szükséges minimálisan egy készülés működéséhez?

2021. jún. 16. 18:32
 1/8 anonim ***** válasza:
63%
nem kell nekik semmi, csak a telefonos hálózatról érkező energia.
2021. jún. 16. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Értem persze, a kérdésem arra irányult, hogy abban a telefonhálózatban mekkora a vonalfeszültség.
2021. jún. 16. 19:29
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

#1 Szerintem pont azt kérdezte.

Az analóg telefon 2 eres vezetékkel csatlakozik a központhoz.

Letett kagyló esetén, nyugalmi állapotban (vagyis amikor nem csöng) a két vezeték között kb. 48 V egyenfeszültség van, de nem folyik áram, mivel ekkor csak a csengő csatlakozik a vonalra, de egy soros kondenzátoron át, vagyis a DC le van választva.

Ha felemeled a kagylót, akkor már DC terhelés is bekapcsolódik, az ilyenkor meginduló egyenáramból „tudja” a központ, hogy felvetted a telefont. A DC terhelés hatására a vonalfeszültség DC összetevője leesik; a telefonkészüléktől függ, hogy mennyire, 10-20 V körül elfogadható. Erre szuperponálódik rá AC jelként a beszédhang, illeve a jelzések:

Hagyományos tárcsa esetén („pulse mode”) a tárcsa rövid időkre megszaggatja a DC hurkot is, de annyi idő alatt nem bontja a központ a vonalat (hanem „megszámolja” a megszakításokat).

Mai analóg telefonok inkább DTMF hangkódokkal tárcsáznak („tone mode”).

Amikor pedig a letett telefon csörög, akkor a 48V-os vonalfeszültségre kb. 50-110 V AC jel szuperponálódik (a központ típusától függ), ettől szól a kondival csatolt csengő. Ilyenkor nem is igazán kellemes megérinteni a telefonvonalat. :-)

Azt még hozzátenném, hogy az AC terhelés sem lehet akármekkora egy vonalon. Ha túl sok telefon (csengő) van párhuzamosan kötve egyetlen vonalra, akkor a telefonközpont az első csengetőjel hatására meginduló túl nagy áram hatására úgy veszi, mintha felvetted volna a telefont: átkapcsol „beszéd” üzemmódba, de mivel a DC hurok igazából nincs zárva, így egyből le is bont, mintha felvették majd letették volna. Tehát ilyenkor a sok párhuzamosan kötött telefont nem lehet felhívni. A központ ilyen irányú terhelhetőségét úgynevezett B egységben szokták megadni (bell = csengő), tehát egy 4B-s vonalra legfeljebb 4 db szabványos csegetőáramkörrel szerelt telefon köthető párhuzamosan.

2021. jún. 16. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
69%
1 vagyok. bocs! félreértettem! Azt hittem helyik alközpontot kérdez... elnézést!
2021. jún. 16. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ!

Ugyan ezek a feszültségek, jelzési módok vannak átültetve egy Hgw-ről működő vonalon is? Kompatibilis bármilyen régi telefon is egy mai optikai csatolós vonallal?

2021. jún. 16. 19:46
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
A HGW-k, VoIP ATA-k által kiadott vonali- illetve csengetőfeszültségek jellemzően jóval kisebbek, de egy viszonylag fiatalabb analóg készüléknek ez általában mindegy. Egy, a két világháború között gyártott készülék már nem 100 %, hogy stabilan menni fog, de nincs is kizárva, meg kell próbálni.
2021. jún. 16. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Ja igen: a legtöbb HGW szerintem már nem támogatja a tárcsaimpulzusos („pulse”) módot, csak a DTMF-et. De ezt is egyszerű kipróbálni, bajt nem tudsz okozni, legfeljebb nem működik.
2021. jún. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat! Ment a zöld!
2021. jún. 16. 20:01

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!