Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Két totál különböző kapacitás...

Két totál különböző kapacitás párhuzamosan? Ez mi a fene?

Figyelt kérdés

Van egy okos konnektorom (Edimax SP-2101W), ami annyit tud, hogy távolról lehet kapcsolgatni. Észrevettem, hogy érdekes hangja lett (miközben tökéletesen működött), szétkaptam és az egyik alumínium kapacitás kicsit dudorodott. Kiforrasztottam, a ráírt 100uF-ból maradt 48uF, szóval azt hiszem megvan valami, ami akár az ok is lehet. Eddig jó, holnap kicserélem. DE...

A kiforrasztás után egyértelmű lett, hogy a 100uF-os 25V-os alumínium kapacitással párhuzamosan van a nyákon egy picurka surface mounted kapacitás, ami (meglepetés!) 100uF. Na jó, két párhuzamos kapacitás 200uF, hurrá, de miért nem két ugyanolyan? Ha kell bírni a 25V-ot, a kicsi aligha bírná ugye, füst meg nem volt, szóval nem 25V esik oda. De ha a kicsi bírja a feszültséget, akkor minek egy nagydarab alu kondi, miért nem még egy picit tettek fel? Vagy ennek valami köze van az alu kapacitás polarizáltságához? Ötletek? Schematicot nem találtam.



2021. júl. 25. 18:33
 1/5 Szirty ***** válasza:
100%

Szerintem a kicsi nem 100uF hanem inkább 100nF.


Az ilyesminek az az értelme, hogy a nagy kapacitású elkóknak rossz a nagyfrekvenciás tulajdonsága (túl nagy soros parazita induktivitása van).

A párhuzamos kicsivel pótolják ezt a hiányosságát. A kettő együtt jobban szűri a nagyfrekvenciás zajokat.

2021. júl. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Ypszilon1980 ***** válasza:
100%
A kisebbik az szűrő szerepet tölt be.
2021. júl. 25. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Kösz a választ, lehet tényleg valami ilyesmi lesz. Mondjuk megint rámértem, de a kicsi két lába között 100uF van továbbra is. Persze lehet, hogy van még valami a nyákon párhuzamosan velük, amit nem találtam meg (leforrasztani a picit nem akarom, nehéz hozzáférni), még keresgélek.
2021. júl. 25. 18:48
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Simán lehet még a tápvezetéken jópár kondi és az összeadódhat akár 100uF-ig is. És igen gyakran csináljuk ezt pont azon ok miatt amit Szirty kolléga írt. Akik elég "régen" tanultuk ezt a szakmát szinte automatikusan rajzoljuk a nagy elkók mellé a 100nF-450nF körüli kerámia kondikat.
2021. júl. 25. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Ypszilon1980 ***** válasza:
100%
Szerintem az inkább 100nF vagy ilyesmi.
2021. júl. 25. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!