Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ráznak a nem földelt elektromo...

Hajlakktalanvalóság kérdése:

Ráznak a nem földelt elektromos eszközeim közül egypáran. Mi okozhatja?

Figyelt kérdés
Földelt, 10 éves belgiumi társasházi lakás 2. emelet. Amik ráznak: Logitech hangfal jack dugó fémje, Panasonic dvd lejátszó hátsó fém része, HDMI kábelek fém része, aliexpress-es audio extractor háza, üvegterrárium alá tehát az üvegen kívülre felragasztott márkás fűtőlap (úgy, hogy a terrárium nedves földjében lévő gyökérvégek megráznak, ha végighúzom a kezem a földön). Nem sülök ki bennük, de azért elég kellemetlenül csípnek és nem csak egy pillanatig ráznak, hanem amíg rajtuk tartom a kezem. A hangfalat teljesen másik áramkörön is kipróbáltam a lakáson belül, akkor is rázott - úgy, hogy minden más kört lekapcsoltam a szekrényben. Telefontöltő nem földelt, de az például nem ráz. Rádió fém antennája sem, vagy olvasólámpa sem, ezek sem földelt villájúak.

2021. szept. 24. 12:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Ami nem földelt, azt nem kell földelni.

De pár dolgot kihagytál.

A HDMI kábel gondolom nem a fiókban tárolva ráz, hozzá van kapcsolva valamihez.

A hangfal gombja sem magától, az is csatlakozik valahova a konnektoron kívül.

Első olvasatban nem annyira érthető hogy ezeket milyen körülmények közt tesztelted, de azt javaslom, a lakás elosztóban rakass rendet, be kell szereltetni egy áram-védő kapcsolót. Ez arra jó, ha tényleg hiba van, lekapcsolással véd meg egy bizonyos áram határ fölött.

A többi meg esetleges, majd ha megtudjuk a többi hiányzó információt, akkor könnyebb válaszolni, egyenlőre ennyi.

2021. szept. 24. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Kihúztam mindent és egymástól függetlenül bedugtam CSAK a konnektorokba. Nem csatlakoztatva őket egymáshoz semmivel sem. Amik ráznak teljesen külön is:

- Logitech hangfal jack dugó fém része

- TV box (magyarán a helyi "Digi"box a tévének) hátsó fém kimenetei

- TV (LG) hátsó hdmi kimenetele

- terrárium fűtőlapja a terrárium aljára ragasztva, az üvegen és a terráriumban lévő földön keresztül, a földben lévő kis kókuszrostok végein, ha végighúzom a kezem a földön, akkor érzem.


A lakásban végigjártam a helyiségeket a fent említett kütyükből a hangfallal és a TV-box-szal, mindenhol ráznak, de hol jobban, hol kevésbé. Lakáson kívül a saját pincerészünkben is ráz eléggé. A szintünkön lévő szomszéd lakásban megkértem, hogy hagy dugjam be ott is, és ott nem ráztak. Sem a közös területen lévő elektromos órák szobájában lévő konnektorból üzemeltetve.

Volt kint az elektromos művektől ember, szerinte rendben van minden a pár hónapja cserélt elektromos órák körül és az egész ház földelésével is. A lakás tulajdonosának saját szerelője multiméterrel méricskélt az elektromos szekrényünkben, szerinte nem normális, hogy néhol 328 voltot mér, máshol meg 125-öt. Szerinte az utóbbi az jó, de a 300-al kezdődő már nem. Egy másik szerelőtől pedig ezt kaptuk, lefordítva magyarra: "A villanyszerelőd mérései helyesek voltak: a hálózati feszültség 3x230 volt, tehát nincs semleges vezeték, ha a szekrényben vagy a földeléshez képest egy aljzatnál mérsz, akkor 1x127 voltot mérsz, a másik vezetéken pedig 317 voltot, ami tökéletes. Az alagsorban lévő mérőhídnál mért föld 9,2 ohm, tehát nagyon jó."

Szóval most már tényleg nem tudom, mi lehet ez...

2021. szept. 29. 15:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!