Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Adott egy trafó aminek a...

Kales kérdése:

Adott egy trafó aminek a kimenetén 24 volt váltóáram van. Ebből szeretnék 12 volt stabil egyenfeszültséget csinálni a legegyszerűbb módon. Milyen lehetőségek léteznek?

Figyelt kérdés

2022. júl. 13. 12:41
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Szirty-nek:


Azért "pörögtem be" mert ismerem az LM 78xx sorozatot, és nagyon rossz tapasztalataim vannak vele.


Szinte mindig leégett amikor túl léptem a fél ampert, akárhogy próbálkoztam a hűtés növelésével. És már "ne haragudjon a világ", de nem fogok például egy kis teljesítményű hangerősítő tápjába coolert szerelni, hogy ne égjen le. Rengeteg sikertelen kísérlet után "kukáztam" az LM projektet. Ugyanígy jártam a végfokok közül a TDA 20xx sorozattal.


Kuka.

2022. júl. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:

Hát igen. Konmstrukciós hibák feltárása helyett egyszerűbb az alkatrészt hibáztatni.

Sosem volt még gondom a 78xx szériával. Megfelelően hűtve pazarlóan bár, de jól működtek. És igen, valahol 100 fok felett szépen lekapcsoltak. Van bennük védelem.

Nem nagyon szoktam egyetérteni Szirtyvel, de mivel az igazság az ő oldalán van, kénytelen vagyok. Ha DK-s vagy, inkább menj Ferihez, pőt kevésbé szokták a tények zavarni.

2022. júl. 16. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

#22-nek:


Az LM 78xx-nek is több gyártója van, azonos típusjelzés alatt. Én nem figyeltem hogy melyikkel, de valamelyikkel nagyon ráqrtam.


Hiába ügyeltem arra hogy a bemeneti feszültség lehetőleg 25-30%-nál többel ne nagyon haladja meg a kimenetit, akkor is sorozatban ropogósra sültek, alig 0.5-0.7A környékén. Volt amelyik szó szerint kidurrant.


Kínomban már video-kártyából kitermelt hűtőbordát qrtam rá, akkor meg tönkrement a kis rohadék, ha tartósan terheltem. Nem leégett, hanem egyszerűen bexart.


Egyébként szerinted milyen konstrukciós hiba léphet fel egy olyan IC esetén, amelyik olyan egyszerű mint egy szög? Nekem SOHA nem "kapcsolt be" a termikus védelem, és egyszer véletlenül rövidre zártam, be is xart azonnal.


A Gyurcsányos személyeskedésedet ignorálom.

2022. júl. 16. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 Szirty ***** válasza:
100%

Én nem tapasztaltam ilyen problémákat ezekkel. Igaz nem feszegettem a határait (túlterhelés, melegedés).

Néha futottam olyan problémába hogy egyes példányok hajlamosak voltak a gerjedésre (főleg hidegítés nélkül).


Van itt kb 40 darab. Teljesen véletlenszerűen (tehát nem adatlap alapján) kiválasztottam egyet.

Egy ON Semiconductor gyártmányú MC7812CT példány akadt a kezembe.


Rácsavaroztam egy 18x20mm-es alumínium lemezre.

Bekötöttem, előtte, utána 100n, semmi egyéb. Megtápláltam 25V-al és raktam rá terhelést.

Kezdetben 1.7A folyt rajta keresztül a kimeneten 12.02V-ot mértem. A hőmérséklete nőtt az egekbe. Kb 10 másodperc múlva a kimeneti fesz (és így az áram is nyilván) csökkenni kezdett amikor a lemez hőmérsékletén 78°C-ot mértem. Ennél nyilván melegebb volt a chip, ráadásul infrás hőmérővel mértem amihez túl kicsi volt a mért felület.

Elkezdtem melegíteni gázlánggal. A kimeneti fesz. egészen 0.8V-ig lecsökkent. Ha hagytam hűlni akkor lassan nőni kezdett.

A kimenetét rövidre zártam egy csipesszel. Az áramfelvétele 0.9A lett a rövidzár ideje alatt, megszüntetésekor 12V-ra nőtt.


A fentiekből arra lehet következtetni hogy a túláram védelme és a hőmegfutás elleni védelme is hatékonyan működik. Nem ment tönkre.

2022. júl. 17. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

Szirty -nek:


Tehát egy Semiconductor. Megjegyzem.

2022. júl. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 Szirty ***** válasza:

Onsemi ha úgy jobban tetszik...

[link]

2022. júl. 17. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!