Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Használható-e a 220V-os...

Használható-e a 220V-os hálózatban a föld nullaként?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tételezzük fel, hogy van egy váltókapcsolás, melyben 2 egymástól független nulla, 1 közös fázis, és 1 közös föld található. Ha egyik irányba kapcsolok, a fázis megindul "A" fogyasztó felé, majd a saját nulláján "visszatér". Ugyanez "B" fogyasztó esetén is. A föld mindkét fogyasztót érinti, ezzel védve őket. Szükségem lenne azonban egy olyan "C" fogyasztóra is, mely akár "A", akár "B" fogyasztó működése esetén működik (áram alatt van).


Erre a legkézenfekvőbb megoldás az lenne, ha a "C" jelűt rákötöm a közös fázisra és közös földre, így az mindig üzemel, amikor "A" vagy "B" üzemel.


Kérdésem az, hogy okozhat-e problémát, hogy a földet használom "nullaként"?


Mielőtt bárki letámadna, hogy a föld és nulla felcserélése életveszélyes, itt nem arról van szó, hogy a nullát használnám földként, hanem pont fordítva. Ezt kérném szem előtt tartani.


A válaszokat előre is köszönöm!



2022. júl. 27. 13:14
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Nem
2022. júl. 27. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%
Nem használható
2022. júl. 27. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
32%

Onnantól kezdve felejtsd el, hogy ha jól veszem le: nullákat kapcsolsz. Igazi villanyszerelő nem fog semmilyen tanácsot adni, mert ez így életveszélyes.

Amúgy is egy nulla lehet csak, nincs két nulla.

Tehát kezdd azzal, hogy a nulla és a védővezető elmegy mindkét fogyasztóhoz, és te a fázist kapcsolod vagy ide, vagy oda.Ű

Ha ezek mondjuk fűtőszálak, és a C fogyasztó egy keringető szivattyú, akkor úgy oldalám meg, hogy A és B fogyasztóva párhuzamosan van kötve egy-egy erősebb relé vagy ha az kevés, egy-egy mágneskapcsoló. A relék alaphelyzetben nyitott érintkezőjűek. Mindkét relé megkapja a fázist, és a kimeneteik össze vannak kötve: bármelyik működik A és B közül, valamelyiki relé meghúz, és C-t ellátja árammal.


Ezek mekkora fogyasztók és milyen jellegűek? Fűtőszál? Motor? LED-világítás? Sima izzó?

2022. júl. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
50%
3. (2022.07.27 13:42) "Amúgy is egy nulla lehet csak, nincs két nulla." Ezt te honnan szedted? Simán engedélyezett a nulla átkapcsolása. Akár az is lehetséges, hogy egy létesítménybe több RCD (népszerű néven FI relé) kerül telepítésre, akkor annyi nulla lesz ahány fi reléd van. Akárhány nulla lehet egy létesítményben.
2022. júl. 27. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

Amit kérdezel, hogy a védőföld használható-e nullaként egyértelműen a válasz nem. Ezt minden létező szabvány tiltja elég rég óta.

Eleve nem is 100%-ban értem, hogy ez neked miért lenne jó amit leírtál. Meg a kapcsolási kép sem világos 100%-ig. A megoldás az a nulla átkapcsolása lehet, pl. mágneskapcsolókkal. De ez így önmagában eléggé furcas elképzelés amit ide leírtál. Ez valami (régi néven) éjszakai áram barkácsolás lenne? Mert ott vannak hasonló megoldások, és nem egy esetén után meg mehetünk háztűznézőbe.

2022. júl. 27. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Szirty ***** válasza:
60%

"Simán engedélyezett a nulla átkapcsolása"


Ha vele együtt kapcsolod a fázist is. De nyilván úgy nem jó ha a fogyasztónak a nulláját külön szakítod meg.

2022. júl. 27. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Szirty ***** válasza:
12%

"Használható-e a 220V-os hálózatban a föld nullaként?"


Ha van ÁVK azon az áramkörön akkor nem, mert az leold ettől.


Ha nincs, akkor technikailag használható de szabálytalan, mert veszélyforrást jelent.

2022. júl. 27. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Szirty ***** válasza:
66%
Ui: Valahol a dörgedelmek között ott van hogy a védővezető nem használható üzemi áram vezetésére, csak hibaáram vezetésére.
2022. júl. 27. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

"Ezek mekkora fogyasztók és milyen jellegűek? Fűtőszál? Motor? LED-világítás? Sima izzó?"


Villanymotor, mely balra és jobbra is forog. A cél, hogy legyen egy olyan jelfogó (relé), ami akár balra, akár jobbra forog a motor, behúz.


"Amúgy is egy nulla lehet csak, nincs két nulla."


Fura, mert ebben a villanymotorban így van megoldva a dolog, legalábbis nekem így tűnik, ahogy multiméterrel mértem. Közös fázis, és 2 külön nulla, hol az egyiken megy vissza az áram, hol a másikon, forgásiránytól függően. A bekötés gyári, tehát kókánymunkának nem nevezném a szitut.


"Ez valami (régi néven) éjszakai áram barkácsolás lenne?"


Nem.


"Ha van ÁVK azon az áramkörön akkor nem, mert az leold ettől."


Nekem van életvédelmi relé itthon (1 hónapja cserélve), és nem oldott le. Tartottam énis tőle, de nem tette.

2022. júl. 27. 14:54
 10/19 Szirty ***** válasza:
81%

"Közös fázis, és 2 külön nulla, hol az egyiken megy vissza az áram, hol a másikon"


Az ilyen motor teljesen normális. Semmi extra nincs benne.

Viszont fázis és nulla megkülönböztetésed szerintem téves. A motort nem érdekli melyik a fázis meg melyik a nulla.


"Nekem van életvédelmi relé itthon (1 hónapja cserélve), és nem oldott le."


Márpedig ha a védővezető fele folyik a motor árama (mert te ugye pont ezt akarod) ami nagyobb mint a leoldási áram (20mA) akkor annak kötelessége leoldani.


Én tennék mindkét ágra egy-egy relét. ha a motor egyik irányba forog meghúz az egyik relé. Ha a másik irányba akkor a másik. A két relé egy-egy záró érintkezőjét párhuzamosan kötve megkapod azt az információt hogy a motor forog valamelyik irányba.


De megint ott tartunk mint a GyK-n gyakran, hogy nem az eredeti problémával kapcsolatban teszed fel a kérdést, hanem az általad helyesnek vélt megoldásoddal kapcsolatban.

Fölösleges körökre kényszeríted így azokat akik hajlandóak foglalkozni a problémáddal.


Írd le rendesen mit akarsz megoldani ezzel!

2022. júl. 27. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!