Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Csillag-Delta átalakítás?

Csillag-Delta átalakítás?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy a csillag-delta átalakítás segítségével lehet bonyolultabb hálózatoknak kiszámolni az eredő ellenállását.


Néztem róla egy videót, amiben megoldottak egy példa feladatot.

A videóban így nézett ki a kapcsolási rajz:

[link]


Megpróbáltam először magamtól végig csinálni és csak utána megnézni a megoldást, de más jött ki.


Én azt csináltam, hogy a kapcsolásban a 2-2-6 ohmos delta részt alakítottam át csillaggá. [link] a képen a pirossal bekarikázott részt.


Miután átalakítottam és átrajzoltam a hálózatot, ebből nekem az eredő ellenállásra 2 ohm jött ki.


Ezután megnéztem a videót és neki 3 ohm lett, viszont ő máshogy csinálta. Ő a videóban az alábbi csillag "részt" alakította át deltává:

[link]


Megpróbáltam én is így, és így nekem is kijött a 3 ohm az eredő ellenállásra.


Az lenne a kérdésem, hogy ebben a csillag-delta átalakításban számít az, hogy a hálózat melyik részét alakítjuk át? Nekem miért nem jött ki az első esetben 3 ohm az eredő ellenállásra?



2022. okt. 9. 13:50
 1/6 Kólauborkával ***** válasza:

Azt, hogy neked miért nem sikerült nem tudom, csak ha elküldöd a számításod.

Az a lényege a csillag delta átalakításnak, hogy van 3 pontod ami között a mérgetö ellenállásoknak mindig állandónak kell lenniük.

2022. okt. 9. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha jól csinálod, akkor mindegy, hogy a hálózat melyik részét alakítod át, az eredő ellenállásnak ugyanannyinak kell lenni. Hogy neked miért 2 Ω jött ki nem tudni, mert a számításod nem ismertetted. Az általad bekarikázott részt csillaggá alakítva a felső 6 Ω-os ellenálláshoz csatlakozó ellenállás:

2·6/(2+2+6)=1,2 Ω

A felső 2 Ω-os ellenálláshoz csatlakozó ellenállás:

2·2/(2+2+6)=0,4 Ω

Az 1,2 Ω-os és a 0,4 Ω-os ellenállás közös pontjához – a csillagponthoz – csatlakozó harmadik ellenállás:

2·6/(2+2+6)=1,2 Ω

Ennek másik pontja a generátor negatív pólusához csatlakozik. Most így néz ki a hálózat: a felső 6 Ω-os ellenállással sorosan van kapcsolva 1,2 Ω, ezek eredője 6+1,2=7,2 Ω. A felső 2 Ω-os ellenállással sorosan van kapcsolva 0,4 Ω, ezek eredője: 2,4 Ω. Ez a két ellenállás párhuzamosan van kapcsolva, eredőjük: 7,2·2,4/(7,2+2,4)=1,8 Ω. Ezzel még sorosan van kapcsolva a csillagponthoz csatlakozó 1,2 Ω, így a teljes hálózat eredő ellenállása a generátor felől: 1,8+1,2=3 Ω.

2022. okt. 9. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nekem így jött ki a 2 ohm, és nem tudom hol rontottam el:

[link]

2022. okt. 9. 20:31
 4/6 anonim ***** válasza:

A jobb alsó rajznál a jobb alsó sarkában RB-t és RC-t csak a csillagpontban kell összekötni, a másik pontjaikat nem. Ezért az eredő ellenállást is rosszul írtad fel, így a jó:

Re=[(R1+RB)×(R2+RA)]+RC=[(6+1,2)×(2+0,4)]+1,2=1,8+1,2=3 Ω

2022. okt. 9. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Pontosabban az RB jobb oldali végét és az RC alsó végét nem kell összekötni.
2022. okt. 9. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Ohh értem, akkor az a vezeték darab ami RB-t és RC-t összeköti a jobb alsó sarokban az nem kell oda.

Köszi a válaszokat.

2022. okt. 9. 21:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!