Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Szigetüzemű napelem?

Szigetüzemű napelem?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

A van egy kis melléképületem amiben egyáltalán nincs villany, de szeretném láthatóvá tenni.

Szugetüzemű napelemre gondoltam.

Világítás, mosógép,hűtő és egy bojler menne róla.

3000VA-es rendszer az mire elég 100Ah akksival? Vagy ki mekkorát ajánl ezekhez a fogyasztókhoz? Mennyi idő míg feltölti az akksit ilyen teljesítményű napelem?

[link]


Ez egy példa.

A projekt csak tervezési fázisban van egyelőre, meg nem egyeztettem szakemberrel sem, csak szeretnék képbe kerülni.

Köszönöm szépen a válaszokat :)



2022. okt. 17. 15:31
 1/8 anonim ***** válasza:
60%

Ezzel az akksival kb 3 órát tudsz mosni. Nem éri meg szerintem.

A napelemek is gyengék, a mostani modulok darabja tud 400w ot.

2022. okt. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
87%

1200Wh az akksi. Egy bojletben meg 1200W-os a fűtőszál kb. Egy 80 literes bojlernek kell 5-7 óra mire teljesen felmelegíti a vizet. Vagyis arról az egy kis akksiről sosem lesz melegvized. Nappal, a napelemről kell felfűteni a bojlert - ha lesz napsütés. A hűtőt és néhány LED-es fényforrást elvisz talán.

A mosógép fűtőszála kb 2kW-os lehet. Vagyis az akkumulátor 150-160A-el kell terhelni hogy ezt a teljesítmény ki tudd belőle venni.

2022. okt. 17. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
78%
Melegvízhez napkollektor kell és nem napelem.
2022. okt. 17. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
55%

Ökölszabály, hogy egy akkumulátort az Ah-ja 10%-nál nagyobb terheléssel nem illik meríteni folyamatosan.

Vagyis az esetedben 10A. Ami 12V-on 120W. Ennyit vehetsz ki az akkuból egyszerre úgy, hogy nem kínzod halálra.

2022. okt. 17. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 puritan ***** válasza:
64%

A 10%-os kisütési érték azért nagyon kevés, attól jóval nagyobb áramú kisütést is jól viselnek az akkumulátorok, csak minél nagyobb árammal történik a kisütés, az akkumulátorból annál kisebb össz. energiát lehet kivenni. Ez természetes jelenség, nem hiba, több gyártó meg is ad olyan táblázatokat, ami azt mutatja, hogy egy megadott kisütési végfeszültséget az akku állandó árammal történő kisütéssel mennyi idő alatt ér el.


[link]

2022. okt. 17. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 puritan ***** válasza:
87%

2-esnek a számításában annyi hiba van, hogy a linkelt rendszer 4db ilyen akkut tartalmaz, amelyek sorba vannak kötve, vagyis 48V-os a rendszer.

Az 1200W-os bojler nem egy órát menne róla, hanem négyet. Ha mindenféle veszteségtől, meg egyéb szívatásoktól eltekintünk.

2022. okt. 17. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ökölszabály:

A jelenlegi napelem, és hosszú élettartamú akkumulátor árakat tekintve minde egyes eltárolt/felhasznált szigetüzemű kWh kb. 10-szer annyiba kerül, mintha az elektromos hálózatról vennéd piaci áron. Döntsd el, hogy megéri-e.

A szett 48V 100Ah, azaz 4,8 kWh tárolóképesség, minusz az inverter vesztesége. Ha 90-os a hatásfoka az inverternek, 4,3 kWh-t vehetsz ki belőle 430W terhelés mellett.

Ha már 1,2 kW terhelés van rajta, (48V 25A) az akku már csak 75 Ah-t tud.

2,55 kW-al terhelve már csak 55 Ah a kapacitása, az inverter maximális teljesítményénél (3kW) már alig 50Ah. Maximális teljesítmény mellett alig egy órát fog menni a rendszer. Vagyis a hideg csapvízből kézmeleget csinálna a bojler, vagy a mosógép kimosna egy kimélő (40 fokos) programmal.

Ja, ebben az üzemmódban az akku kb. 250 ciklust tud, ami azt jelenti, hogy ekkor éri el a folyamatosan csökkenő kapacitása a 60%-ot.


Forrás:

[link]


Szóval az akkudban letárolsz 250(ciklusszám) x 80Ah (kapacitás, a 100 és a 60 Ah átlaga az öregedés miatt) x 48V =960 kilowattórát összesen az akku teljes élettartama alatt, és kifizetsz az akkukért 400.000 Forintot.

Azaz kifizetsz 416 forintot kilowattóránként. Az elején tévedtem, ez a támogatott lakossági ár tízszerese, a piaci ár kb. háromszorosa.

2022. okt. 17. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
#7 vagyok, egy Hajdu 2,2 kW-os bojlerrel számoltam...
2022. okt. 17. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!