Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen engedélyek szükségesek...

Milyen engedélyek szükségesek ahhoz, hogy saját magam által készített kisfeszültségű(5-12V, 20mA-2A) eszközöket árulhassak pl webshopban?

Figyelt kérdés
A kérdés az elektromosságra irányul, hogy pl érintésvédelmi engedély vagy valamilyen tanusítvány stb szükséges-e? Illetve ezeket hol szerezhetem be, vagy hol tudok egyáltalán érdeklődni? Külföldi oldalakon olvastam, hogy kell valami EU-s engedély az alkatrészekre, hogy nem tartalmaznak káros anyagot... vagy valami ilyesmi. Hol tudok informálódni ez ügyben?

2022. okt. 17. 19:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Érintésvédelem akkor kerül szóba, ha érintésvédelmi kockázatról van szó.

12V esetén nincs szó ilyenről egyáltalán. Mit jelent az hogy káros anyagot nem tartalmaz? Bármilyen elektronika tartalmaz káros anyagot.

Ott van pl. kapásból a panel vezetősév réz fóliája. A réz eléggé mérgező akár a természetbe jutva, akár élelmiszerbe. Nyilván bizonyos mennyiséget meghaladóan.

2022. okt. 17. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
51%
Mennyiségi limit van, és bizonyos előírások, hogy milyen lehet ezen a mennyiség fölött. Nem tudom ezek mik, neked kell utána nézned. Én is eladtam már tizen pár 3d nyomtatott elemtartót ismerősi körben, semmi jelentősége nincs. de ha sorozatgyártásban menne és naponta 200at adnék el azért már adózni kéne, egnedéllyel üzemelhetnék csak.
2022. okt. 17. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
A káros anyag kapcsán a RoHS-ra gondoltam, hogy szükséges-e kizárólag ilyen alkatrészeket használnom. Akkor ha jól értem, semmilyen plusz papír nem szükséges? Akkor sem, ha pl 2A-t vesz fel az eszköz? Kicsit konkrétabban: AVR alapú áramkörökről van szó, amit pl 3D nyomtatott burkolatba tennék. Ezt csak simán feldobom egy webshopba és kész?
2022. okt. 17. 19:38
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Természetesen a vállalkozói és egyéb engedélyekkel tisztában vagyok, csak ez az elektromos téma homályos kicsit a papírozás terén.

2022. okt. 17. 19:39
 5/12 anonim ***** válasza:

RoHS kötelező ha kereskedelmi forgalomba kerül (már pedig oda kerül). Tehát csak olyan alkatrészeket építhetsz be ami megfelel ennek. Pl. a NYÁK-ot úgy kell gyártasd, olyan alkatrészeket kell válassz stb. Ezen kívül meg kell feleljél az előírásoknak (érintésvédelem, tűzvédelem, környezetvédelem, használati biztonság, funkcionalitás, balesetvédelem stb.). És erről neked megfelelő dokumentációdnak kell legyél. Termék kategóriától függően ez egy ideig mehet ún. gyártói öntanusítással (azaz te leírod, hogy megfelel, magadnak bizonylatolsz és jól van úgy) ilyenkor csak akkor van baj ha baj van, mert akkor jön, hogy egy esetleges balesetet a terméked okozott-e vagy sem. Ezért szokás pl. külső tanúsítást használni, amikor külső cég tanúsítja, hogy amit te gyártasz az megfelel az előírásoknak (ez kicsit drágább, de de a gyártónak sok esetben egyszerűbb, mert más fog bizonyítani és ha baj van előveszed a papírt, hogy X cég tanúsította te elfogadtad és te úgy gyártottad stb.). Nyilván kis széria esetén nem fogunk rohangálni valamelyik tanúsító szervezethez.

Törpe feszültség alkalmazása esetén (SELV és erre figyelni kell, hogy pl. SELV tápegységet árulj hozzá, vagy ha autóba szánt cucc akkor meg a vonatkozó gépjármű szabványoknak kell eleget tegyél) akkor nem kell külön foglalkozni az érintésvédelemmel. A 2A meg em olyan nagy teljesítmény, hogy túl nagy bajt tudjon okozni (megfelelő túlterhelés védelem kell a tápegységbe és a készülékbe, és 2A-re kell méretezni, hogy ne tudjon kigyulladni).


Ami kell, hogy legyen vállalkozásod, meg legyen minden meg hozzá.

2022. okt. 17. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
0%
Röviden leírom: LEGÁLISAN, nem fogja megérni, hacsak nem időgépet, vagy földből aranyat csináló gépet gyártasz.
2022. okt. 17. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Milyen célra? Mert azért a 12 V sem életbiztosítás bizonyos esetekben.
2022. okt. 18. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Csak azt nem értem, hogy pl a Meska vagy egyéb DIY oldalak is tele vannak elektromos termékekkel (pl dekorlámpa stb) és azért azt kétlem, hogy mindenkinek meglenne minden termékre az összes tanusítás, mégis legálisan árulják az általuk összeszerelt eszközöket és nem kevés működik hálózatról... Van valami hivatalos hely, ahol lehet érdeklődni hogy milyen papírokat kell szereznem vagy nekem kell valahogy netek kibogarászni aztán mikor ellenőrzést kapok vagy megbüntetnek vagy nem?!
2022. okt. 18. 10:27
 9/12 anonim ***** válasza:
Érdeklődj a Magyar Elektrotechnikai Egyesület Villamos Biztonsági Munkabizottságánál.
2022. okt. 18. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
8: "aztán mikor ellenőrzést kapok vagy megbüntetnek vagy nem?!" Nagyjából így van igen. Akkor is megbüntethetnek ha látszólag minden papir rendben van, mert ha akarnak büntetnek. Ennyi. De fent leírtuk már mire kell figyelni. Egyébként végzettséged meegvan hozzá?
2022. okt. 18. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!