Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Nyomtatott áramkőri rajzolat...

Tambi3 kérdése:

Nyomtatott áramkőri rajzolat 3D nyomtatóval felvihető a rézre, illetve maratásálló lesz-e a réteg?

Figyelt kérdés

Kedves Fórumtársak!

Bizonyára többen készítettetek 3D nyomtatóval nyomtatott áramkőrt úgy, hogy a nyomtatás "végeredményét" vaskloriddal, hidrogénperoxid-sósavval stb. marattátok ki.


Mik a tapasztalataitok?


Köszönettel derűs napot kíván; Tambi.



#3D #nyák #PCB #vasklorid #nyomtatott áramkőr #nyomtatott áramkőr készítés
2022. nov. 12. 21:29
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem valamit félreértettél, mert amiket cikkeket ebben a témában találtam, azoknál a nyomtató valamilyen vezető anyaggal rajzolja meg az áramkört, de az eredmény nem is lett annyira szép. Van 3D nyomtatóm, és szerintem a szeletelőprogramba nem is tudnám beimportálni a nyomtatot áramkör rajzát. Jópár éve csináltam nyomtatott áramkört, de ott műnyomó papírra, lézernyomtatóval nyomtattam ki az áramkört, majd vasalóval rávasaltam a nyáklapra, utána marattam.
2022. nov. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Áramkőr? Az valami kártyalap? Ja, hogy áramkör. Gondolom pesti vagy, azok beszélnek így!
2022. nov. 12. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Az egyik megoldás a vezetőképes műanyag szál használata, amivel a vezetőréteget viheted fel egy szimpla szigetelő műanyag lapra - erre egy példa:

[link]


A másik lehetőség, hogy a 3D nyomtatódat átalakítod lézergravírozó eszközzé, és azzal szeded le a vezetőréteg felesleges felületét - például:

[link]

vagy átalakíthatod hagyományos CNC-marógéppé is:

https://www.youtube.com/watch?v=6ipcdhXetHY


A harmadik - talán legegyszerűbb - lehetőség, hogy a 3D-nyomtatót plotterként használva a vezetőrétegre egy maratásálló anyaggal felviszed a rajzolatot:

[link]

2022. nov. 12. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szirty ***** válasza:

A vasalásos megoldás szerintem hatékonyabb és sokkal kevesebb vesződséggel jár, no meg gyorsabb is.

Persze nyilván annak is vannak hátrányai...


Ha tollat adsz a 3D printernek és plotterként használod akkor két komoly problémába ütközhetsz.

Az egyik a tollcsere, hiszen egy NYÁK-ra rendszerint különböző vastagságú vonalakat kell rajzolni. Bár ez megoldható vékony tollal és többszöri párhuzamos átrajzolással, de annak is van két problémája. Az egyik hogy brutálisan lelassítja a rajzolást.

Az másik az, hogy tudomásom szerint a gerber file amit egy NYÁK tervező készít nem teszi ezt lehetővé. Tehát a vonalvastagság alapján valamilyen konverter programmal kell létrehoznod a megfelelő file-t az ilyen rajzoláshoz.


A másik gond az maga a toll.

Olyan kell ami egyenletes és kellően vastag festékréteget hagy és akkor sem szárad be menet közben amikor már fél órája rajzol.

Ha rajzolás közben beszárad és nem rajzol tovább vagy túl halványan rajzol, lehet kezdeni elölről az egészet.

2022. nov. 13. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Kedves Fórumtársak!


Mindenkinek köszönöm szépen a segítségét. Még megpróbálom transzfer papírral ( [link] ha nem megy, akkor marad a műnyomós-vasalós-áztatós technika.


"2"-nek külön is köszönöm a helyreigaztást, valóban sokat segített. Egy népi bölcselet jut eszembe, miszerint "Aki ütni akar talál hozzá korbácsot" ...

2022. nov. 13. 09:52
 6/7 Szirty ***** válasza:

""Aki ütni akar talál hozzá korbácsot""


Van ez fordítva is: "Akinek kalapács van a kezében, az hajlamos mindent szegnek nézni" :)

2022. nov. 13. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szirty ***** válasza:

Van vasalás nélküli módszer is.

Annál alkohol+aceton keverékkel áztatják a papírt enyhe préselés közben és úgy kerül át a rajzolat a lemezre.

Több próbát végeztem, de nekem még nem sikerült vele jó eredményt elérni.


A legjobb lenne (amatőr szinten) egy lézernyomtatót úgy átalakítani hogy képes legyen közvetlenül a NYÁK lemezre nyomtatni (hevítés nélkül). Acetongőzzel szépen lehet fixálni a rajzolatot.

2022. nov. 13. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!