Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Van-e különbég egy fizikai...

Van-e különbég egy fizikai méretében kisebb és nagyobb ellenállás között?

Figyelt kérdés
Leszögezném, hogy elektronikához teljesen hülye vagyok! Szóval ha megbotránkoztató a kérdésem, akkor elnézést! :) Annyi a kérdésem, hogy attól, hogy fizikai méretében eltérő két db ellenállás, még kiválthatja-e egyik a másikat akkor, ha az színkódban megegyező pl. mindkettő 10 ohm-os ellenállás.

2022. nov. 25. 18:40
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
A mérete attól függ mekkora teljesítményt képes elviselni. Egy nagyobb méretű 10 Ω-os 2 W-os ellenállást nem válthatsz ki egy kisebb méretűre, mert a kisebb nem bírja el a nagyobb teljesítményt és leég. Fordítva lehet, de elfordulhat, hogy a nagyobb méretű nem fér el a kisebb helyén. Elsősorban nem feltétlen a méretét kell nézni, hanem azt, hogy az ellenállás értéke egyezzen meg az eredetivel és a teljesítménye legalább akkora, vagy nagyobb legyen, mint az eredetié volt. Például egy régi 1 W-os szénréteg ellenállás például NRK típus, méretben nagyobb volt, mint a későbbi 2 W-os fémréteg, például R512 típusú.
2022. nov. 25. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

1-es vagyok

Például itt a legutolsó képen:

[link]

Középen van egy függőlegesen álló zöld ellenállás, NRK 1 W-os, alatta vízszintesen egy téglavörös fémréteg ellenállás, az is 1 W-os, baloldalt egy kék fémréteg 2 W-os. Ebből látszik, hogy nem csak a mérettől függ a terhelhetősége. Az NRK normál kristályos szénréteg ellenállás volt, ugyanabban az időben gyártották az NRB normál bór-karbon ellenállásokat is. Például azonos méretben az NRK 1 W-tal, az NRB 2 W-tal volt terhelhető.

A lényeg, nem a méret alapján kell választani, hanem a terhelhetőség és persze az ellenállásérték alapján.

2022. nov. 25. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Értem, köszi. Akkor már csak az érdekelne, hogy a teljesítményt hogy tudom megállapítani?
2022. nov. 25. 19:31
 4/16 Szirty ***** válasza:
Talán sokat segítene (elsősorban rajtad) ha leírnád miért merült fel ez a kérdés.
2022. nov. 25. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
A huzalellenállásokra általában rá van írva. A régebbiekre is többnyire rá volt írva, a képeken is láthatod, például RK-5-0.25, alatta 10k-10%, ez 10 kΩ, 10%, 0,25 W-os vagy NRK-5 alatta 10k-10%-1 ez 10 kΩ, 10%, 1 W-os volt. Az 1 W-osakra és nagyobbakra még a gyártási évet és hónapot is rányomtatták. Ezeket az 1960-as, 1970-es években használták, gyártásuk régen megszűnt. A színkódosokra nincs ráírva a teljesítmény, azt úgy ránézésre nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani. A színkódból csak az érték és a tűrés derül ki. Amikor az üzletben kéred megmondod, hogy például 10 Ω-os, 1 W-os, 5% tűrésű ellenállásra van szükséged.
2022. nov. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

#4 Igazad van, ezt szeretném kicserélni: [link]

Azért kérdeztem, mert épp ilyet vadászok otthon, félretett "hulladékok" között. Találtam egy tápegységet, azon van egy színkódban megegyező ellenállás, de az fizikailag kisebb, erre voltam csak kíváncsi, hogy az jó lehet-e. Ezek szerint nem, úgyhogy azt hanyagolom, majd még kutakodok a padláson, mindenesetre ha nem találok, akkor azt tudnom kellene, hogy konkrétan ezt mivel tudom helyettesíteni.

Egyébként ez egy fényfűzér tápegysége, ami élt 1 évet, pontosabban, kibírt 1 szezont, ami ugyebár 6 hétből áll. Lehet kapni tápegységet is, de irreálisan drága a fényfűzér árához mérten, így ha lehet ezt menteném meg.

2022. nov. 26. 08:37
 7/16 anonim ***** válasza:

Ha jól látom, egy 800 Ohm 5% 1/2W értékű megfelelő lesz.

Az viszont nem szabvány érték (nehezen beszerezhető)

A legközelebbi szabvány érték: 820 Ohm 5% 1/2W

2022. nov. 26. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Szirty ***** válasza:

"Ha jól látom, egy 800 Ohm 5%"


Szerintem inkább 10 Ohm (barn-fekete-fekete-arany)

Az arany itt a 0,1-es szorzót jelenti.

2022. nov. 26. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Lehetséges. Én elsőre szürkének néztem...
2022. nov. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Szirty ***** válasza:

"Lehet kapni tápegységet is, de irreálisan drága"


Lehet kapni ellenállást is. Kb 20 Ft :)

Sajnos többe kerül elmenni érte a boltba.


Több ellenállásból is összerakhatod. Pl. ha találsz két 20 ohmost azokat párhuzamosan kötöd. Azok lehetnek fele ekkorák is. Együtt a teljesítménytűrésük duplázódik.

2022. nov. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!