Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lithium-Ion-os AAA akkumulátor...

Lithium-Ion-os AAA akkumulátor töltése?...

Figyelt kérdés

Ezen a weboldalon [link] az szerepel, hogy:

"Az akku csak kimondottan 1,5V-os töltővel (Pl Xtar BC4-gyel) működik, Ni-Mh és 3,7V-os Li-ion töltővel nem tölthető, sőt, tűzveszélyes!"


Ezen [link] pedig az áll, hogy: "Az XTAR 1,5V AAA akkumulátorok lelke egy 3,6V-os Li-ion cella. Az akkuba épített elektronika alakítja ezt át stabil 1,5V-ra."

Ha tehát 3,6V-os az akkumulátor, úgy lehet tölteni 3,6-3,7 V-os töltőkkel, nem?


Egyébként létezik AAA méretben 800mAh-ánál nagyobb kapacitású stabilan 1,5V-ot adó akkumulátor?



2023. máj. 16. 13:59
 1/9 anonim ***** válasza:
80%

"Ha tehát 3,6V-os az akkumulátor, úgy lehet tölteni 3,6-3,7 V-os töltőkkel, nem?"

Nem!!

Magad is bemásoltad feljebb, hogy tilos!

Ezekben bár li-ion cella van, van bennük egy elektronikai is ami abból 1,5V-os csinál. Azt nem szabad megtáplálni li-ion töltővel!



"Egyébként létezik AAA méretben 800mAh-ánál nagyobb kapacitású stabilan 1,5V-ot adó akkumulátor?"

Nem, nincs. 800, max 1000mAh az ami belefér egy ekkora akkumulátorba.

2023. máj. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
80%

Ja még valami!

Fontos!

Van ekkora méretben li-ion cella is ami 3,6V-os.

Na azt be ne rakd a 1,5V-os elemmel működő készülékedbe, mert akkor meg azt nyírod ki!

2023. máj. 16. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:
65%

Ezt nem úgy kell felfogni, mint bármelyik szokásos akkut.

Xtar egyedi fejlesztés, csak a saját töltője jó hozzá.

3,7 V-os cella van benne, amit a belső elektronika 1,5 V-ra konvertál.

Amikor a saját töltőjébe teszed, az képes felismerni ezt a speciális akkut és emelt feszültségre kapcsol, ha jól tudom (vagyis nem az akku konvertál), de ez lényegtelen is. A felhasználónak annyit kell tudni, hogy mással nem szabad tölteni.

2023. máj. 16. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ehhh...Miért nem csak a kimeneti feszültséget redukálja? Vagy ezt fizikailag nem lehet kivitelezni? Helytelen tehát a kimenet szó használata, mivelhogy nincsen ki és bemenet?
2023. máj. 16. 17:16
 5/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Egy DC-konverter oda-vissza nem működik, vagyis nem olyan, mint egy AC-trafó.

Egyik a kimenő irány, egy konverzió:

2,5-4,2 V (a Li-ion akku használhatósági tartománya, amit a belső védelem is behatárol) --> 1,5 V.

Mivel itt külön USB-csatlakozót nem építettek be, mint ennél:

[link]

A töltés kicsit trükkös. Elvileg lehetne beépíteni 1,5 V-ról működő felfelé konverziót (step up), de az problémás, helyet foglal, ráadásul 1,5 V-on nagyobb áram lép fel, a transzformációs elv miatt, ami terhelhetőbb alkatrészeket kívánna, ezt mind plusz helyet foglalna a szűk tokban.

Ezért életszerűbb, hogy van benne egy MOSFET-kapcsolós elektronika, ami a külső töltőáram hatására kicsit átrendezi az áramkört és a töltő sem csak 1,5 V-ot ad, hanem többet.

De ettől még nem lesz kompatibilis egy standard 4,2 V végfeszültségű töltővel, mert a megfelelő töltési karakterisztika biztonságos megvalósításához további illesztési trükkökre is szükség lehet.

Bár nem azt mondom, határeset, de pontosan nem ismerem, hogyan oldották meg.

2023. máj. 16. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Engem az érdekelne, hogy ha mondjuk van egy tápom amin be lehet állítani a max. áramot és feszültséget, akkor kb. mire kellene állítani?
2023. máj. 18. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0V, 0A. Abból baj nem lehet!
2023. máj. 19. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
7-es : LoL
2023. máj. 20. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Értem (úgy, ahogy - laikusként) 5-ös, köszönöm. Azt hittem, hogy már reagáltam erre a kérdésre, de ezek szerint elmaradt. Többek között ez az oka, hogy ilyen soká reagáltam. Köszönöm elnézésedet.


Köszönöm 1-es, 2-es és 3-asnak is!

2023. máj. 24. 19:48

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!