Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ac - DC 12V tápegység: meghibá...

Ac - DC 12V tápegység: meghibásodás, füstölés esélye, védelem?

Figyelt kérdés

A konnenktorba dugható, hálózatról egyenáramot átalakító tápegységek meghibásodásának esélye mekkora és ilyen meghibásodások ellen van védelem?

Gondolok itt arra, hogy olyan műanyagban vannak, amely nem tud füstölni, vagy negakadályozza a túlzott fellhevülésből adódó nagyobb bajt?

Hálózaton lévő Fi relé ilyen ellen mennyire jó, tudja érzékelni az ilyesmit?

Mivel teljesen laikus vagyok, ezért nem tudom mi és hogyan történhet...

Az érdekelne hogy nem történhet -e nagy baj ilyen meghibásodáskor és miképpen lehet ellene védekezni.

Nem is tudom fontos információ -e hogy például DC 12V feszültségre alakít át, ami például a router-t üzemelteti (DC 9V) annál is érdekelne ez, szóval univerzálisan eme adapterek ilyen irányú meghibásodásának eshetősége foglalkoztat.



2023. júl. 21. 10:32
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha nem földelt (a legtöbb nem az) a fi relé semmit sem fog érezni belőle. Tipikusan akkor szoktak meghibásodni ha túlfeszültséget kapnak a bemeneten, ilyenkor egy pukkanást hallasz belőle és megszűnik az egyenáram a kimenetén, esetleg elektrolit szagot érezhetsz. Okozhatja még túlmelegedés, ha nem jól szellőző helyen, vagy hőforrás közelében üzemelteted, a jelenség nagyjából ugyanaz. Nagyon ritkán szokott a kapcsolást vezérlő IC meghibásodni, az viszont veszélyes, mert megjelenhet a kimeneten a 230 V, ami nem csak a készüléket teszi tönkre, téged is megráz. Ilyenkor lép közbe a fi relé, mivel a testeden át nem a nullába megy vissza az áram. A tápokban szokott lenni olvadó biztosíték ami túláramra elolvad és megszakítja az áramot, ennél több viszont nincs bennük.
2023. júl. 21. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Szervizmérnök úr ***** válasza:
34%

"Tipikusan akkor szoktak meghibásodni ha túlfeszültséget kapnak a bemeneten"

Nem tipikus, ez a ritkább eset (villámkár, nullaszakadás miatt túlfeszültség 3-fázisú rendszeren). Egyébként a hétköznapokban gyakoribb egyes alkatrészek elhasználódása.


"Nagyon ritkán szokott a kapcsolást vezérlő IC meghibásodni, az viszont veszélyes, mert megjelenhet a kimeneten a 230 V, ami nem csak a készüléket teszi tönkre, téged is megráz."

Ilyen dilettáns szöveget csak az a villanyszerelő írhat le, aki kívülről látott már dugasztápot.

Vezérlőhiba, zárlat nem ritka (ha nem is az IC miatt, de az fog elpukkanni más miatt) soha nem károsítja, nem égeti át a pár menetes trafót, így a primer-szekunder szigetelése is ép marad, senkit nem bánt.

Kimeneti túlfeszültség más okból keletkezhet, mondjuk 12 V helyett 20 V DC, az is lehet rövidebb impulzus vagy néha hosszabb idejű. Ennek semmi köze a primerkörhöz.

AC 230 V nem megy át, hacsak villámkár nem égeti át a kis kerámia zavarszűrő kondenzátort a primer-szekunder között. Trafót még villámkár sem szokta kinyomni.


"A tápokban szokott lenni olvadó biztosíték ami túláramra elolvad és megszakítja az áramot, ennél több viszont nincs bennük."

Vagy inkább gyakoribb a pár ohmos védőellenállás (biztosíték-ellenállás).

2023. júl. 21. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat.

A műanyag burkolat megakadályozza a füstölést, tűzesetet, bármit?

2023. júl. 21. 11:41
 4/5 Szervizmérnök úr ***** válasza:
34%

Mint a kapcsolóüzemű tápegységeknél általában, valami elpukkan, nagyot villan, az alatt a pillanat alatt kormosra éghetnek részek (vagy csak kormos lesz a környéke), viszont ilyen téren a lángmentes anyagok használata kötelező (nem kaphat lángra).

Ezt még a kínaiak is betartják, mert nem is tudnának gyúlékony alkatrészt találni a raktárban, így nem egyszerű.

Szerintem eléggé életszerűtlen, hogy ilyen dugasztápok tüzet okozzanak.

Vegyük hozzá, hogy sok szakvéleményt írtam már biztosítók részére, amihez persze meg is kellett vizsgálni a villámkáros és egyéb készülékeket, ezek szerint láttam már ezt-azt.

2023. júl. 21. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a szakszerű véleményt.
2023. júl. 21. 12:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!