Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen teljesítményű ellenállá...

Milyen teljesítményű ellenállás kell 115V 95V-ra csökkentéséhez?

Figyelt kérdés

Van egy régi, izzós amerikai lámpafüzérem aminek a fényerejét szeretném egy kicsit csökkenteni. Mérések és számítások alapján vettem egy 5 wattos 100 ohmos ellenállást, (kb. 2 cm hosszú porcelán hasáb), bekötöttem sorba a füzérrel, minden szuper, a fényerő tökéletes, egy bibi van, hogy az ellenállás kellemetlenül melegszik. Infrahőmérővel mérve 65 celsius fok volt a hőmérséklete 3-4 perccel a bekapcsolás után, és nem állt ott meg, kúszott volna tovább felfelé, de akkor ott kikapcsoltam. Ellenőriztem a méréseket, számításokat, abban nem találtam hibát, azért fordulok most hozzátok mert az elektronika soha nem volt az erősségem.


A tápfeszültség 115V, trafóról, a füzér ellenállása műszerrel mérve 685 ohm.


Fogyasztásmérővel mért adatok:


U = 113 V

I = 0.185 A

P = 21.17 W

R = 610.81 Ohm


Kalkuláció szerint egy 3.7 wattos 110 ohmos ellenállásra van szükség a 20 V esésre, 5 wattos, 100 ohmos ellenállás viszont nagyon melegszik.


Mit javasoltok megoldásnak?


Számításokkal ki lehet hozni egy helyes ellenállás teljesítményt, vagy próba szerencse alapján tegyek bele 10, 15 20 wattos ellenállást amíg elfogadható a hőmérséklete?



#120V #Karácsonyfa égő füzér #115V
jan. 8. 10:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ez AC? Az izzók meg minden?
jan. 8. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Igen, bocsi ezt elfelejtettem említeni.
jan. 8. 11:56
 3/12 Szirty ***** válasza:
100%

A "kockacukor" ellenállások nagyon tudnak melegedni.

Ha teljesen kiterheled (kW) akkor tűzforró lesz (100 fok fölött).


Ha ezt soknak találod, akkor használj 10W-os ellenállást.

Vagy köss sorba egy izzót.

jan. 8. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Nem hiszem h ezt ellenállással kéne csinálni.
jan. 8. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

3-as válaszoló: köszönöm a javaslataid.


4-es: Akkor mivel, egy 2. trafóval? 115V AC-ról 95V AC-ra?

jan. 8. 23:02
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Az ellenállásokat nem célszerű maximálisan terhelni. Ahogy Szirty írta, használj nagyobb teljesítményű 8-10 W-os ellenállást. Az izzólámpa sorba kötése is jó, 24V/5W-os izzó nagyjából megfelelő lehet.
jan. 9. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
jan. 9. 13:44
 8/12 Szirty ***** válasza:

Kipróbáltam :)

Egy ilyen 5W-os kerámia (kockacukor) ellenállást 5W teljesítménnyel terheltem.

Néhány perc alatt a hőmérséklete 13 fokos környezetben szabadon állva 128 fokosra melegedett. Ott a melegedés megállt.


Egy ugyanilyen, de 10W-os (méretben a hossza a duplája) ellenállást 5W-al terhelve 91 fokosra melegedett.

jan. 9. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Nekem is hasonló tapasztalatom volt ezért leálltam az ellenállással való kísérletezéseimmel, helyette vettem egy 4000 wattos fordulatszámszabályzót az eMAG-tól ami egy életre megoldott minden hasonló problémát nekem:


[link]


Köszi mindenkinek a javaslatait, tanulságos volt.

jan. 22. 11:45
 10/12 Szirty ***** válasza:

Vigyázz vele, mert izzóhoz, ohmos fogyasztóhoz, szénkefés motorral működő készülékhez jó.


Aszinkron, szinkron motorokhoz már nem jó!

De még szénkefés motorhoz sem ha tartozik hozzá elektronika.

Pl. sarokcsiszoló, amiben van újraindítást gátló elektronika (bekapcsolt állapotban elmegy az áram, visszajön, nem indul újra) ahhoz sem jó.


50Hz-es transzformátort tartalmazó cucchoz már csak korlátozottan, kapcsoló üzemű tápegységet, egyéb elektronikát tartalmazó készülékhez meg nem (pl. LED-es fényforrás).


Ezt persze nem kötik az ember orrára. Nem figyelmeztetnek.

Mindig elámulok a webshopok gyökérségein. Nehéz megszokni.


"Motor fordulatszám szabályozó, 4000 W-ig terjedő feszültség"


Jól hangzik! :)


Vagy itt van pl. ez:

"OEM ESP32 CP2102 Tábla, ESP-WROOM-32-vel, 30 tűvel, Chippel, Többszínű"


Felsorolták a lényeges tulajdonságait: "chippel", szerencsére chip tényleg van rajta és több színben is kapható 4285 Ft-ért.

[link]


Ne értsd félre, ez utóbbi nem neked szólt, hanem a webshopoknak...

jan. 22. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!