Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért tilos a kettős szigetelé...

Miért tilos a kettős szigetelésű berendezéseket leföldelni?

Figyelt kérdés
Mindenhol azt olvasom, hogy a megerősített v. kettős szigetelésű berendezéseket nem kell, sőt nem is szabad leföldelni. Azt, hogy nem kell, értem. De miért tilos? Pl. egy DVD lejátszó külső fém burkolata (ami ugye biztonságosan szigetelt a belső elektronikus részektől), miért veszélyes, ha földre van kötve? Tud valaki konkrét példát is mondani? Mindenhol csak általánosságokat találtam, hogy ,,növeli az áramütés kockázatát'' meg ilyesmi. Köszi szépen.
2012. febr. 2. 16:37
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
25%

Azért, mert a második (a kettősből) szigetelés az első meghibásodása vagy legyen csak részleges átvezetése esetén annak földeltsége okán "üzemszerűen" feszültség alá kerül, azaz "igénybevevődik".

És a szigetelések igénybevétel esetén öregszenek, növekszik ennek a második szigetelés átütésének a kockázata.

És ha később nem védőföldelt rendszerbe használják (dugják), akkor már nagyobb a kockázat.

2012. febr. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Köszi, ez érthető volt.
2012. febr. 3. 15:24
 3/21 anonim ***** válasza:
0%
Ez a válasz egy abszolút butaság, de 2 éves témára nem akarnék több szót vesztegetni.
2014. máj. 12. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

A téma ugyan régi, de érdeklődéssel várnám akkor Tőled a helyes választ.

Megtennéd, hogy válaszolsz? Köszönöm!

2014. máj. 12. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
59%
Eleve nincs is értelme, a kettős szigetelésű eszközökön nincs védőföldelés, mert nem kell, hiszen úgy vannak megépítve, hogy nem kerülhet feszültség alá a burkolatuk, mert vagy műanyagból van, ill. áramot nem vezető anyagból, vagy belülről duplán szigetelve van így nem biztosan nem érhet hozzá a vezeték a burkolathoz. Eleve csak két erű vezetéke van (lapos villásdugó) ilyen pl. a tévé, rádió stb. Nincs értelme földelni.
2014. aug. 13. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
83%
A szakirodalom szerint azért, mert a kettős szigetelés módszer teljes értékű, veszélytelen érintésvédelmi mód. A védővezetős érintésvédelmi módok pedig bizonyos veszélyességgel csak-csak rendelkeznek. Így aztán védővezető bekötésével kissé elrongálnánk a tökéletes megoldást.
2015. febr. 13. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
18%

Igazából nem tilos, inkább értelmetlen. Uis a védővezetős érintésvédelem alacsonyabb biztonsági kategóriát jelent, mint a kettős szigetelés.

Egy leföldelt DVD lejátszó nem lesz veszélyesebb bármilyen más leföldelt cuccnál, csak hülyeség a DVD játszót földelni, mert földelés nélkül viszont biztonságosabb.

2015. ápr. 8. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
28%
Úgy látom, senki se tudja a választ. Én is kíváncsi lennék rá!
2016. márc. 11. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
36%

Hát ez óriási! Fejlett humorérzék! Bearanyozta a péntek délutánomat. Köszönöm! :)


Az szerinted mit jelent, hogy: "A szakirodalom szerint azért..."? :)

Ebben az országban az érintésvédelem egy szerzős volt az elmúlt 50 évben, hát ő ezt írja le.


Egyébként az is gyanús lehetett volna, hogy a műszaki lényegét tekintve utánam következő is ugyanazt írta.

Őneki annyiban nincs igaza, hogy a tilalom ki van mondva, az mindig is élt, ma is él.

2016. márc. 11. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
85%

Én írtam 2014 májusban:


"Ez a válasz egy abszolút butaság, de 2 éves témára nem akarnék több szót vesztegetni."


Nem gondoltam, hogy érdekel bárkit is egy elsüllyedt téma. Most 2016-ban idetévedve úgy látom, közben kiderült az igazság is.


Valóban ennyi, hogy a kettős szigetelés magasabb biztonsági fokozatnak számít, ezért nem csak nincs értelme egy házilag barkácsolt védőföldbekötéssel lerontani ezt a biztonságot, hanem tilos is.


A fémházas DVD-lejátszó épp egy jó példa erre. Valaki ráköti a védőföldet, de a lakás védőföldjére másik helyiségben feszültség kerül (fürdőszobában akár). Az a feszültség így bejut a szobába is, a DVD-lejátszóra. Mindez nem történt volna meg, ha valaki nem barkácsol, saját elhatározásból.


Most abba kár lenne belemenni, hogy manapság egy szórakoztatóelektronikai rendszer más ponton úgyis valószínűleg kapcsolódik a védőföldre (PC vagy TV is lehet védőföldes stb.) a jelkábelek GND-hálózata pedig úgyis összeköti őket egymással, így végül ugyanott vagyunk.


De ezt csak egy szemléltető példának szántam, elképzelhetők más szituációk is.

2016. márc. 25. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!