Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ütés érzékelésehez milyen...

Ütés érzékelésehez milyen szenzort?

Figyelt kérdés

Adott egy csocsóasztal, és szeretném megoldani, hogy gól esetén küldjön egy valamilyen szenzor egy elektromos jelet tovább. Ezt később egy led kijelzőtábla gólszámlálójához, majd hangeffektek lejátszásához használnám.

Conrad-ban lehet kapni riasztókhoz rezgés érzékelőket, de ezek nagyon érzékenyek, és érzékenységük tudomásom szerint nem állítható. Tehát ezek nem jók. Gondolkodtam még piezzós hang jeladón, aminek az érzékelés szintét esetleg egy potival tudom állítani, de ez viszont hangra érzékel, és más hangzavar is kiválthat góljelzést.


Gondoltam még fényérzékelőkre, és közelítésérzékelőre (proximity sensor) de ezek tudomásom szerint gyorsan mozgó tárgyaknál hatástalanok.


Gondoltam még lézer érzékelőre is, ahol ha megszakad egy pillanatra a nyaláb, az érzékelő egyből küld egy jelet. Ehhez viszont a kapu aránylag nagy mérete miatt sok lézerdiódára, és sok érzékelőre lenne szükségem, és ezek drága cuccok, tehát ez túlbonyolítás.


Ezért egyelőre csak azt látom megoldásnak, hogy a rozsdamentes acél kapu ütését kéne valahogy elektromos jellé alakítanom, de persze más ötletre is vevő lennék. :)


2012. márc. 9. 19:18
 1/4 anonim ***** válasza:
Az autóriasztók ütésérzékelője állítható.
2012. márc. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Hát igen, én is ezt gondoltam, de pl ilyet tudnék venni:

[link]


Ezen elvileg nem lehet állítani. Megvan adva, hogy mekkora g erőtől mekkora erőig érzékel, aztán ennyi. Bármi ami az érzékelési határvonalon belül van, elindítja a jelet.

2012. márc. 9. 19:29
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem több lehetőség is van:

- a kapu "aljába" - ahova beesik a labda gól esetén - tennék egy lemezt és alá egy mikrokapcsolót. A labda útját úgy alakítanám ki, hogy mindenképp ráessen és akkor a mikrokapcsoló zár és küld egy jelet. Viszonylag megbízható megoldás, mivel csak akkor tévedne ha valami lenyomná a lemezt ami a csocsóasztal belsejében van.

- alkalmazhatnál infrasorompót, ami jelet küld ha valami áthalad rajt. A gyorsaságának utána kellene járni, de mivel gyárakban a gépek vészleállítására is használják, így szerintem ebből is lenne megfelelő. Ez akár a "kapufánál" is el tudod helyezni, de a csalás elkerülése miatt beljebb is teheted.


Piezzos hang jeladó:

- semmiképp nem próbálnék hang alapú szenzort használni egy csócsóasztalban, ahol nagyon nagy a zaj...

- közelítésérzékelők általában nem ilyen nagy felületre vannak belőve és a kapus hátralendülő lába is bezavarhat

- Laser esetében vagy több diódát kell alkalmaznod, vagy komolyabb optikát (fényvisszaverőket) kell kialakítanod, hogy a labda nehogy átjuthasson két sugár között


Szóval a legegyszerűbb és a legolcsóbb az első lenne. Szerintem a legmegbízhatóbb is ha jól van kialakítva.

2012. márc. 9. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 fúróferkó ***** válasza:
Optikai szenzorból létezik nagysebességű.Csomagológépeken,ipari varrógépeken ,és még sok helyen használják.
2012. márc. 9. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!