Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ledek összekötése 9 voltos...

Ledek összekötése 9 voltos elemmel?

Figyelt kérdés

10db szórt fényű 5mm-es ledet szeretnék összekötni egy 9 voltos elemmel gyűrűs módszerrel, de valahogy nem akarnak világítani, pedig figyeltem rá hogy a rövid végüket a rövidel, a hosszút a hosszúval egy vezetékre kössem, pólus csere is volt, de semmi.

Kellene hozzá ellenállás vagy esetleg kisebb elemet kössek hozzájuk? Szeretném ha erős fényt adnának.


Megjegyzés: mikor 1 ledet magában hozzákötöttem az elemhez, először erősen felvillant aztán csak gyengén világított.



2012. júl. 28. 11:28
 1/9 anonim ***** válasza:
Akkor szerintem rossz az elem..
2012. júl. 28. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

10 darab sorba kötött LED-nek kevés a 9 Volt.

Ellenállással kb 47 Ohmossal sorbakötve 3 LED-et tudna meghajtani egy 9V-os.

Ha egy LEDet magában kötsz az elemhez, akkor az valószínűleg tönkremegy.

2012. júl. 28. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

1. Az elem teljesen új


2. Milyen módszert javasolsz, te hogyan csinálnád meg? A lényeg hogy 10 led legyen benne:)

2012. júl. 28. 14:25
 4/9 A kérdező kommentje:
10 ledhez úgy számoltam ha 20mA-es a felvett áram és 3,6voltos a led feszültsége, akkor vagy 5db 9 voltos elem kéne 495ohmos ellenállással, vagy 4db 9 voltos és 1db 1,2voltos kellene 6 ohmos ellenállással. ha csak 10mA-eres a led akkor viszont dupla ellenállás kéne.
2012. júl. 28. 15:21
 5/9 anonim ***** válasza:

Néhány sorosan kötött LED láncot párhuzamosan kell kötnöd, és akkor nem kell olyan nagy feszültség.

Honnan vetted, hogy a LEDnek 3,6V kell, adatlapból? Nekem az kicsit magasnak tűnik.

9Vos elemhez sem kellene annyira ragaszkodnod. Nem fog sokáig világítani, és ha például 2 sorba kapcsolt ledet kötnlé 5X párhuzamosan az 100mA lenne.

2012. júl. 28. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
3,3-3,6v amilyen ledet vásároltam(elvileg). Nem annyira vágom az ilyen témát.
2012. júl. 28. 21:49
 7/9 anonim ***** válasza:

Jó lenne tudnod, hogy milyen feszültséghez milyen áram tartozik, mert a LED, ahogy egy rendes dióda meredek nyitóirányú karakterisztikával rendelkezik, tehát lehet, hogy 3V-nál 10mA-t vesz fel 3,6 Voltnál pedig 100-at.

Google kiad LED resistor calculator-t sokat, próbálgass számolni.

A 10 LED és a 9Voltos elem. Például 3 sorba kötött 1,2V-os tölthető akkura egy kis értékű soros ellenállással, megkockáztatom még nélküle is felfűzhetsz párhuzamosan akárhány LED-et.

2012. júl. 29. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Egy darab 9 Voltos elemre úgy is rákötheted, hogy 3 ledet sorosan kötsz és azt (3 db sorosan) és fehér led esetén ellenállás nélkül is rákötheted mert egy ledre így csak kevés áram esik és nagyon gyengén világít.


Kötheted úgy is, hogy 2 db ledet kötsz sorosan és ellenállást még sorba egy-egy körbe, amin be tud állni a 20-25 mA. Ebből a körből kell öt, annyi ami kiteszi a szükséges össz darab számot.


Lehet úgy is kötni, hogy a kettesével sorba kötött ledeket egymással párhuzamosan kötöd és csak egy ellenállás kerül sorosan az egésszel.


Vannak ehhez ellenállás számító képletek és számoló programok:

[link]

másik..

[link]


Az áramot tizedesben kell megadni. Pl. 25 mA az 0,025 A

2012. júl. 29. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Megjegyzés: mikor 1 ledet magában hozzákötöttem az elemhez, először erősen felvillant aztán csak gyengén világított."


Ezzel kapcsolatban két eset lehetséges.

Egyiknél ha gyengébb már az elem, akkor azért leesik a feszültség és azért világít gyengén.


A másik a nagyobb baj.

A max. 3,3-3,6V körüli feszültségre köthető led megkapta a 9 Voltos feszültséget, ami azonnal áthajtott rajta többszáz milliAmpert és ettől a led elégett de mindenképp erősen megsérült belül. Ha azt a ledet tovább rajta hagytad volna, akkor vagy megszakad, vagy felizzik belül a lassan szenesedő műgyanta és végül felrobban, (megrepedezik) a led műgyanta burkolata a belső nyomástól. Láttam már ilyent régebben. A led nagyon érzékeny a túlfeszültségre! Lehet, hogy azért sem fog világítani majd az a kör amibe az a példány kerül, majd gondolj erre ha valamelyik nem világít.

2012. júl. 29. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!