Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Alu földkábelt sárgaréz...

Alu földkábelt sárgaréz főkapcsolóba mivel és hogyan kössem be?

Figyelt kérdés
Tudom vannak speckó alu-réz saruk 1000 ft/db áron.Van valami emberbarátibb megoldás? Úgy tudom hogy az alu és réz kötések problémája az eltérő hőtágulásból ered,emiatt idővel meglazul,még jobban melegszik,mégjobban meglazul.Mi lenne ha pl.egyszerű rugós alátétet használnék?

2012. szept. 6. 07:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, nem a hőtágulás a gond, hanem a galvánelem hatás. De olcsó megoldást én sem tudom sajnos.

Gugliban is néztem sok fórumot, de igazán jó megoldást nem láttam.

2012. szept. 6. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Karesz6969 ***** válasza:

Az első jól mondja, pontosan a galvánhatás ami a szemcseközi korrózió miatt jön elő.

Megnövekszik az átmeneti ellenállás ezáltal a kötésponton átfolyó áram is nő...stb stb.


Magyarul egy ilyen kötés eléggé megfontolás tárgyát képezi vagyis ne vesd el a "marhadrága" 1000Ft-os változatot, mert egy rosszul kialakított vegyes kötéstől a ház is leéghet...az többe kerül majd és a biztosító sem fizet ha rendesen megszakértik a tűz okát.

Ez nem játék ám!

2012. szept. 6. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Csak zárójelben:

"Megnövekszik az átmeneti ellenállás ezáltal a kötésponton átfolyó áram is nő"

Az áram nem nő, viszont nő a feszültségesés, és az így megnőtt teljesítményt fogja a kötéspont hőként eldisszipálni.

:)

2012. szept. 6. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Sárgaréz vagy vörösréz egyre megy? Mert azért nem ugyanaz a kettő? Miért vannak sárgarézből a kapcsolók érintkezői? Sárgaréz vezeték nincs is.Csinálnák vagy vörösrézből vagy aluból,nem lenne gond.
2012. szept. 6. 14:43
 5/11 A kérdező kommentje:

Az autómban van az akkumulátor,aminek az érintkezője ugye ólom,azon van egy sárgaréz saru ami egy vörösréz kábellel rá van kötve az alvázra ami meg vas.Akkor ez műszaki szempontból életveszélyes ugye? Értem én hogy törpefesz,de amper meg van százával.És szerintem mind a többmilliárd autónál hasonlóképp néz ki a dolog és még egy se gyulladt ki ez miatt.De láttam már sodrott aluból is akksikábelt (gyárit).Számtalan példát lehetne említeni hasonlót.Gyakorlatias ember lévén gyakorlatias válaszokat várnék,lehetőleg gyakorlott villanyszerelőtől.

OKOZOTT-E VALAHA IS PROBLÉMÁT EGY MEGFELELŐEN RÖGZÍTETT ÉS MÉRETEZETT ALU-RÉZ KÖTÉS ???

2012. szept. 7. 06:57
 6/11 Karesz6969 ***** válasza:

"EGY MEGFELELŐEN RÖGZÍTETT ÉS MÉRETEZETT"..na látod csak kilyukadtál ide...ez a varázsgondolat!

Ne sajnáld az 1000Ft-ot tehát egy megfelelő kötés kialakítására.


..és ne vessz el a részletekbe és főleg ne keverd az egyenáramot a váltóval ráadásul teljesen különböző áram- feszültség viszonyok mellett:-))

2012. szept. 7. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

3 db 3 fázisú kapcsolónak 18 érintkezője van,az 18x1000 ft.1x1000-en nem rágódnék.Te is azt hajtogatod amit könyvben olvastál.Arra vagyok kíváncsi továbbra is ,hogy a gyakorlati valóvilágban okozott-e már problémát valaha egy alu-réz kötés?

Mondok akkor példát 230 V váltóáramra:

Tömör alu falvezetékek konnektorokba,kapcsolókba bekötve,általánosan bevált gyakorlat már negyen éve ???

2012. szept. 7. 21:03
 8/11 Karesz6969 ***** válasza:

Tudod mit?


Én nem csak "azt hajtogatom amit könyvben olvastam" barátom...én pár új építésű családi háznak voltam szerencsés kiépíteni a teljes erősáramú és gyengeáramú hálózatát, igaz nem a napokban hanem már jó pár éve...

A fizika azóta sem változott.


Az én véleményem röviden amit már körvonalaztam: tiszta, kontaktbiztos kötés kell legyen az sárga, -vörös-réz ill. alumínium.

Két különböző fém esetében ha kicsit laza a kontakt hamar fellép a szemcseközi korrózió a levegő páratartalma miatt és az átfolyó áramtól a galvámhatás...


Minél stabilabb, szorosabb kötés esetén ez az idő akár évtizedekre is kitolható de el nem kerülhető.


Igen is tudok arra példát mondani - ismerősömmel történt meg kb. 2 hónapja - hogy mi baj lehet az ALU-RÉZ kötésből ha az nem jól van kivitelezve.

A bejövő - méretlen - vezetékek alumínium kábelek (2 ér) voltak az óra irányába. Az órából szintén ilyen típusúak jöttek ki az első kötő-dobozig, ahonnan Cuz Kábeleken ment tovább...

Az itteni kötés annyira gyatrán sikeredett( a jófej villanyász nemes egyszerűséggel összesodorta őket úgy 3 éve) hogy a falban és a dobozban kigyulladt a kábel a gázóra(!) mellett. Ez is szabályos volt...


Szerencsére nagyobb baj nem történt de történhetett is volna.


Te döntesz a fentiek ismeretében, több hozzáfűzni valóm nincs.

2012. szept. 8. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaidat,igen majd döntenem kell.
2012. szept. 8. 21:16
 10/11 Karesz6969 ***** válasza:
Igazán nincs mit.
2012. szept. 8. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!