Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen ellenállást vegyek...

Milyen ellenállást vegyek pontosan ahhoz, hogy 1 V-tal csökkentsem a feszültséget?

Figyelt kérdés

Régen csináltam ilyet, csak elfelejtettem, mert már évekkel ezelőtt volt, de szóval az a cél, hogy van pl egy 12 V-os áramforrás, de nekem csak 9 V kell valamihez vagy éppen 10 V, ez mindegy, és emlékszem, hogy volt olyan ellenállás, amit szépen sorba kötöttem, és akkor darabonként 1-1 V-ot levett a feszültségből.


Most is ez a helyzet, hogy adott az áramforrás, na csak különböző fesz-ű dolgok mennének róla, és ehhez szeretnék toldható módon forrasztgatni X db ilyen ellenállást.


Meg tudjátok mondani a pontos típust? az ürge a műszaki boltban nem tudja, pedig tuti tőle vettem még 3 éve kb, tiszta vicc. Szóval egy egészen konkrét típus kellene nekem, csak úgy tud adni ...


kösz!


(a stabilizátor se rossz, de most nem az kell, mert ez egyszerűbb megoldás, nem kell hozzá hűtés meg egyebek, szóval csak ellenállásban gondolkodok jelenleg, na meg ezt lehet szépen egyesével toldogatni, ha netán többet mérek valahol)



#ellenállás #feszültség #feszültség-csökkentés
2012. dec. 27. 10:23
 1/7 gabor.galilei ***** válasza:

Ellenállással is megoldható de ahhoz kellene tudni még egy információt.

Mekkora áramot vesz fel a fogyasztód?

Ugyanis az ellenálláson eső feszültség U =R*I

ahol R az ellenállás értéke Ohmban, I a rajta átfolyatni kívánt áram.

Tehát pl. HA 0,1 Amper áramot vesz fel a fogyasztód és 10 Ohmos ellenállást kötsz vele sorba akkor U=R*I =10*0,1= 1V fog rajta esni.

Szóval tudni vagy lemérni kellene mennyi áramot fogyaszt a cuccod és akkor lehetne hozzá ellenállást számolni!

Ha a fogyasztód nem állandó áramot fog felvenni és erre nagy esély van!! Akkor értelem szerűen ugyanazon az ellenálláson 0,1 A mellett 1V, 0,2A mellett 2V fog esni!

Ezért jobb egy stabilizátort berakni (kb 50Ft), ennek nem két lába van hanem 3, de tetszőleges fogyasztás mellett ugyanakkora feszültséget ad ki. Ha gondolod küldök hozzá bekötést.

2012. dec. 27. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"a stabilizátor se rossz, de most nem az kell, mert ez egyszerűbb megoldás, nem kell hozzá hűtés meg egyebek,"


Nem a fenét.

Az ellenállás is hővé alakítja a különbséget.

Csak marhára áramfüggő.

Ha csak kicsi áramra kell, akkor 2 ellenállásból feszültségosztó.

De ahogy előttem is említették, inkább stabilizátor.

50 forint spórolás miatt könnyen tönkreteheted a cuccaid.

2012. dec. 27. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

-"az ürge a műszaki boltban nem tudja, pedig tuti tőle vettem még 3 éve kb, tiszta vicc"

Az ürge joggal nem tudott neked erre a célra ellenállást adni. Valószínűleg diódák merülhettek fel álmaidból, pár méterről nézve az is ellenállás :) Egy szilícium diódán kb. 0,6 volt esik, a többit rád bízom.

2012. dec. 27. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

köszi, akkor legyen stabilizátor ... meggyőztetek :)


a bekötés még hagyján, de le tudnátok írni hogy a jelölések hogy vannak? mármint milyen Amperre?


valami olyan dereng, hogy


S

L

M


csak nem tudom hozzá az ampereket ... és persze a legnagyobb kellene, pont azért mert váltakozhat a dolog, amit rákötnék


(ja és arra emlékszem csak, hogy 12 V / 5 W-os fogyasztónál tűzforróra melegedett a stabkocka, pedig ahhoz tettem némi hűtőlemezt is, de oké, ezt is megoldom valahogy, csak akkor legyen stabil a fesz ...)

2012. dec. 27. 12:02
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem arról akartunk meggyőzni hogy mi csinálunk helyetted ilyet.

Keress rá a neten tölts le doksikat, oldd meg.

2012. dec. 27. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
köszi ez jó válasz volt, igazad van, nehezebb lett volna a 3 betűhöz egy számot leírni ... csak mert olyan okos az ürge a boltban h term fogalma sincs, hát én meg tán az M-re tippelek így emlékezetből, de nem biztos
2012. dec. 27. 19:51
 7/7 ukulukumixD ***** válasza:
Vegyél IC7809 stabilizátort, azt max. 1.5 Amperig terhelheted.
2014. jún. 8. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!