Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan lehet kiszámítani...

Hogyan lehet kiszámítani hurokáramok módszerével egy olyan áramkör összes áramát és feszültségét, amiben mondjuk van egy áramforrás + feszültség forrás is?

Figyelt kérdés

A kérdésben a lényeg elhangzott, egy konkrét példát is linkelek:

[link]


Leginkább a megoldás menetére lennék kíváncsi, mert kicsit zavaró, hogy így vannak elhelyezve benne a generátorok, és hurokáramokkal fogalmam sincs, hogy lehetne megcsinálni. Nézegettem hasonló feladatokat, ahol nagyjából levezetik, de pl az áramok referencia irányait nem írják le, hogy miért pont úgy vették fel.

(akárcsak ennyél a feladatnál: [link] .... a J2 miért az a nagy hurok, miért nem csak a fesz. gen. mellett a kicsi hurokra vonatkozik?, a J1 miért ellentétes irányú? stb stb).


Előre is köszönöm a válaszokat!


2013. jan. 26. 11:48
 1/3 anonim ***** válasza:
74%

Annak a huroknak, amiben áramgenerátor van, ismert a hurokárama. Ez megegyezik az áramgenerátor áramával.


Az áram referencia iránya teljesen tetszőleges a hurokáramok módszerénél. A lényeg, hogy az egyenletrendszer lesz konzisztens.


Legyen a baloldali hurok ( amiben a fesz.gen van ) árama J1 a jobb felsőé J2 és a jobb alsóé J3.


Az egyenlet úgy kell felírni, mintha a Kirchhoff huroktörvényt alkalmaznád, azzal a kitétellel, hogy adott hurokban figyelembe kell venni a vele szomszédos hurok alkotóelemén folyó hurokáramot is!


A te esetedben: ( tetszőlegesen felvéve, pl. óramutató járása szerint)


(J1*(2+1)) - J2(2) - J3(1) + 6V = 0


Ebből az egyenletből kitűnik, hogy a J2 és a J3 tagot az első hurok szempontjából negatívként kezeltük, mert ha feltételezzük, hogy mindhárom hurokáram óramutató irányában folyik, akkor így alakul. A hurokáramok esetében is feszültségekkel (J*R szorzatok) kell dolgozni.


Így áll elő a három egyenlet:


J1: J1*(2+1) - J2*(2) - J3*(1) + 6V = 0

J2: J2*(2+4+2) - J1*(2) - J3*(4) = 0

J3: J3 = 3 A


Az egyenletrendszert megoldva, megkaphatóak a hurokáramok.

2013. jan. 30. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Na így már értem, ezek szerint a tanár megoldása hibás, mert ott a J3 hurokáramra is valami érdekes érték jött ki neki :).


Köszi szépen a segítséget!

2013. jan. 31. 08:19
 3/3 anonim válasza:
én úgy tudom, hogy az áramforrást csak 1 hurokba szabad felvenni :)
2018. ápr. 25. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!