Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan kell 5V-os relét...

Hogyan kell 5V-os relét működtetni 3V-ról?

Figyelt kérdés
Konkrétan van egy áramkör, ami 3V-ot ad le és ezzel szeretnék kapcsolni egy 5V-os relét, ami majd egy 9V-os áramkört fog zárni. Tranzisztorral megoldható lenne? Sajnos 5V-os relénél kisebbet nem nagyon találtam a neten.

2013. febr. 2. 11:33
 1/10 anonim ***** válasza:
Mekkora a 9V-s áramkör áramfelvétele? Lehet hogy relé nélkül is megoldható.
2013. febr. 2. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hát igazából fogalmam sincs, hogy mekkora az áramfelvétele. Ezt a kapcsolást kéne működtetni: *****

* Automatikusan eltávolított tartalom.
2013. febr. 2. 14:22
 3/10 anonim ***** válasza:
Esetleg kapcsolási rajz? Nincs kedvem visszafejteni. De így ránézésre nincs nagy áramfelvétele. Az 557-et vezérli a 4011, és az kacsolja a 337-et, ami így testel egy szálat. A 4011 talán 10mA körül fogyaszt. Szerintem ezt az áramkört egy BC547 simán tud kapcsolni, nincs 100mA a fogyasztása.
2013. febr. 2. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Egy akármilyen relé sokkal többet fogyaszt, mint maga a kapcsolni kívánt áramkör, semmi értelme relézni. Egy 5V mechanikus relé kb. 50 mA-t fogyaszt, egy reed-relé is felvesz 15 mA-t.

A szilárdtestrelék egy része ugyan elműködik 3V-ról, de többe kerül egy db, mint az egész ketyeréd mindenestől.

2013. febr. 2. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Ezt én értem, mondjuk a fogyasztás nem lényeges, mert ez egy CO érzékelőhöz lesz és a relé csak akkor fog meghúzni, ha Szén monoxidot érzékel. A relé kapcsolná a riasztót. A relé meg a CO érzékelőre lenne rákötve és ez nem adja le az 5 V-ot. Egyébként segítene nekem valaki abban, hogy tranzisztort hogyan kell bekötni, hogy működjön a relé? Vagy hogy ne keljen relét használni?
2013. febr. 2. 20:01
 6/10 gabor.galilei ***** válasza:

Ha jól értem akkor a CO érzékelővel akarsz riasztót vezérelni. Az a linkelt beültetési rajz az a CO érzékelő? És annak a kimenetét kellene felhasználni a riasztó vezérlésére?

Ha igen akkor tudnék neked egy egyszerű megoldást javasolni, ami kb 50 Ft anyagköltségből meg van és 1-2 plusz alkatrészt igényel. Kihasználva azt hogy az ott használt BC337-es tranyó 50V 800mA-es.

2013. febr. 4. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nem, az a kapcsolás a riasztó kapcsolása ami 9V-al megy. Ezt kéne egy 5V-os relé segítségével kapcsolni, csak sajnos a kapcsoló CO érzékelő 3V-ot tud kimenetként. Egyébként érdekel a megoldásod. Hogy kell azt bekötni?
2013. febr. 4. 16:30
 8/10 anonim ***** válasza:
Nyugodtan kapcsolhatod ezt egy BC547-es tranzisztorral, a kapcsolás áramfelvétele nem nagy. A hangszórót magát úgyis a BC337-es szólaltatja meg, tehát a nagyobb teljesítményt az fogja kapcsolni.
2013. febr. 4. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 gabor.galilei ***** válasza:

Megtaláltam a kapcsolási rajzot a szirénához, látszik hol lehet egyszerűen vezérelni.

Azt kellene még tudni hogy a CO érzékelő milyen kimeneti jelszintjénél kellene elindulni a szirénának, 0V vagy 3V?

2013. febr. 4. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Megoldódott a problémám. Kiderült, hogy két db AAA ceruza elemmel is kapcsol a relé így nincs szükség tranzisztorra meg egyebekre. De azért köszönöm mindenkinek a segítséget.
2013. febr. 6. 04:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!