Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések

A kérdés

Hogyan kell 5V-os relét működtetni 3V-ról?

Konkrétan van egy áramkör, ami 3V-ot ad le és ezzel szeretnék kapcsolni egy 5V-os relét, ami majd egy 9V-os áramkört fog zárni. Tranzisztorral megoldható lenne? Sajnos 5V-os relénél kisebbet nem nagyon találtam a neten.

Keress kérdéseket hasonló témákban: relé, kapcsolás, kapcsoló, áramkör, 3V, tranzisztor

2013. febr. 2. 11:33  Privát üzenet  

A válaszok
Mekkora a 9V-s áramkör áramfelvétele? Lehet hogy relé nélkül is megoldható.

A válaszíró 89%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/10Időpont 2013. febr. 2. 12:40 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Hát igazából fogalmam sincs, hogy mekkora az áramfelvétele. Ezt a kapcsolást kéne működtetni: *****

* Automatikusan eltávolított tartalom.

# 2/10Időpont 2013. febr. 2. 14:22 Privát üzenet
Esetleg kapcsolási rajz? Nincs kedvem visszafejteni. De így ránézésre nincs nagy áramfelvétele. Az 557-et vezérli a 4011, és az kacsolja a 337-et, ami így testel egy szálat. A 4011 talán 10mA körül fogyaszt. Szerintem ezt az áramkört egy BC547 simán tud kapcsolni, nincs 100mA a fogyasztása.

# 3/10Időpont 2013. febr. 2. 15:16 Privát üzenet

Egy akármilyen relé sokkal többet fogyaszt, mint maga a kapcsolni kívánt áramkör, semmi értelme relézni. Egy 5V mechanikus relé kb. 50 mA-t fogyaszt, egy reed-relé is felvesz 15 mA-t.

A szilárdtestrelék egy része ugyan elműködik 3V-ról, de többe kerül egy db, mint az egész ketyeréd mindenestől.

A válaszíró 72%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/10Időpont 2013. febr. 2. 19:13 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Ezt én értem, mondjuk a fogyasztás nem lényeges, mert ez egy CO érzékelőhöz lesz és a relé csak akkor fog meghúzni, ha Szén monoxidot érzékel. A relé kapcsolná a riasztót. A relé meg a CO érzékelőre lenne rákötve és ez nem adja le az 5 V-ot. Egyébként segítene nekem valaki abban, hogy tranzisztort hogyan kell bekötni, hogy működjön a relé? Vagy hogy ne keljen relét használni?

# 5/10Időpont 2013. febr. 2. 20:01 Privát üzenet
gabor.galilei nevű felhasználó válasza:

Ha jól értem akkor a CO érzékelővel akarsz riasztót vezérelni. Az a linkelt beültetési rajz az a CO érzékelő? És annak a kimenetét kellene felhasználni a riasztó vezérlésére?

Ha igen akkor tudnék neked egy egyszerű megoldást javasolni, ami kb 50 Ft anyagköltségből meg van és 1-2 plusz alkatrészt igényel. Kihasználva azt hogy az ott használt BC337-es tranyó 50V 800mA-es.

# 6/10Időpont 2013. febr. 4. 10:04 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Nem, az a kapcsolás a riasztó kapcsolása ami 9V-al megy. Ezt kéne egy 5V-os relé segítségével kapcsolni, csak sajnos a kapcsoló CO érzékelő 3V-ot tud kimenetként. Egyébként érdekel a megoldásod. Hogy kell azt bekötni?

# 7/10Időpont 2013. febr. 4. 16:30 Privát üzenet
Nyugodtan kapcsolhatod ezt egy BC547-es tranzisztorral, a kapcsolás áramfelvétele nem nagy. A hangszórót magát úgyis a BC337-es szólaltatja meg, tehát a nagyobb teljesítményt az fogja kapcsolni.

# 8/10Időpont 2013. febr. 4. 17:20 Privát üzenet
gabor.galilei nevű felhasználó válasza:

Megtaláltam a kapcsolási rajzot a szirénához, látszik hol lehet egyszerűen vezérelni.

Azt kellene még tudni hogy a CO érzékelő milyen kimeneti jelszintjénél kellene elindulni a szirénának, 0V vagy 3V?

# 9/10Időpont 2013. febr. 4. 19:36 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Megoldódott a problémám. Kiderült, hogy két db AAA ceruza elemmel is kapcsol a relé így nincs szükség tranzisztorra meg egyebekre. De azért köszönöm mindenkinek a segítséget.

# 10/10Időpont 2013. febr. 6. 04:06 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
180Ah-ás akkumulátorral 12V 150W-os hősugárzót meddig lehet működtetni? Állófűtésnek használható-e személyautóban?
Autóban 12 voltos rendszerről hogyan lehet működtetni egy 24 voltos eszközt?
Milyen relét ajánlotok, ami weben is elérhető?
Hogyan tudok számítógépről nagy fogyasztású motort működtetni?
Finder reléröl szeretnék müködtetni egy központi Wc elszivó ventilátort több lámpa és több kapcsoó van de minden kapcsótól huztam külön kapcsolt vilanyt de hogyan kösem be a finnder relét?
Az alábbi linken lévő (e-mu 0202 usb) külső hangkártya milyen minőségbe tud működtetni egy Timecode rendszert?

Kérdések az Elektronikus eszközök rovatbólKérdések az Egyéb kérdések rovatból

Minden jog fenntartva © 2018, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Sitemap | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!