Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan számolják ki, hogy egy...

Hogyan számolják ki, hogy egy rádió állomást hányan hallgatnak, vagy hányan néznek egy tv csatornát?

Figyelt kérdés
Természetesen nem digitális, hanem föld felszíni sugárzásra gondolok

2013. febr. 3. 13:29
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Van egy reprezentatív kör, akiknek mérik a szokásaikat egy speciális set-top box-szal. Az alapján számolják ki.
2013. febr. 3. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Ez bővebben azt jelenti, hogy bizonyos e,berekhez olyan TV-t és rádiót telepítenek, ami jelzi egy központ felé, hogy éppen melyik csatornát fogják rajta. Ha az ilyen eszközöket elegendő, megfelelően kiválasztott emberhez raksz (ezt jelzik úgy, hogy reprezentatív), akkor ebből pár százalékos hibával ki lehet számolni az egész lakosság szokásait.
2013. febr. 3. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Értem, de ha pl azt mondják hogy "2.2 millióan nézték a Csillag születiket", akkor azt is ilyen alapon kalkulálják ki? Elég gyenge megoldásnak tűnik.
2013. febr. 3. 18:26
 4/13 anonim ***** válasza:
K.: pedig így csinálták, és valószínűleg még mindig így csinálják, mert bár IP tv-k vannak, azok nézői nem biztos, hogy reprezentatívak, azon kívül azt sem tudják, hogy az IP TV előtt 1 ember ül, vagy egy egész baráti kör. A statisztikusok csoda dolgokra képesek :)
2013. febr. 3. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Saccperkábé...ez nem egyszerű, de megvan a majdnem megbízható kutatási mód. Aztán lehet hamisítani, attól függ, meunnyit fizetnek.
2013. febr. 4. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ennek az elméleti alapjai elég jól ki vannak dolgozva, statisztika néven, és matematikailag 100%-ig pontosak. A gyakorlatban a legnagyobb fejtörést mindig az jelenti, hogy ténylegesen reprezentatív-e a minta, amit sose tudunk biztosan. Emiatt 3-5%-os hibák mindig vannak a rendszerben. És akkor nem is beszéltünk arról, amit az utolsó mondott, hogy sokszor ezeket a statisztikákat ferdítik, amennyire csak lehet. Ha valaki x+5%-ot mér, a másik meg x-5%-ot, az mlg hibahatáron belül van, de a különbség elég jelentős lesz.
2013. febr. 4. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Nos, köszönöm szépen a válaszokat! Tehát akkor nem tudnak az illetékesek pontos számokat mérni, hanem egy közelítő értéket tudnak csak mondani elméleti alapokon (lol). Én azt hittem van valami szerkezet, amivel lehet pontosan mérni a jelveszteséget (vagy ilyesmit, nem értek a rádióhullámokhoz), és ebből pontosan meg tudják határozni a nézettséget/hallgatotságot. Még egyszer köszi!
2013. febr. 4. 14:45
 8/13 anonim ***** válasza:

Azért én nem loloznám a helyedben a dolgot. Úgy érnek el általában max. 2%-os hibát, hogy kevesebb, mint a lakosság 0,03%-át monitorozzák. Azért ez nem rossz. (Jelenleg 840 háztartást és az abban élő 2200 embert monitorozzák.)


Direkt módon nem lehet mérni a broadcast adatforgalmat, azaz sem a rádió csatornák, sem a kábeles és földfelszíni TV adások nem monitorozhatóak így. Egyszerűen nincs rá technológia. Az IP TV esetében ez már megoldható, de ez elég szűk réteget fed le.

2013. febr. 4. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
A rádióhallgatásra visszatérve, a válaszok pont annyira őszinték, mint a műtőasztalról jövő mosoly...semennyire. Nem egy embertől hallottam, hogy mindig olyan választ ad a kérdezőbiztosnak, amit az aktuális hatalom hallani szeretne. Letagadja az épp nem szeretett rádiót, és másikat mond. Aztán tovább hallgatja az általa szeretett adót. Sajnos így élünk. Ebből komoly dokrorit ne akarj írni, mert jégre lépsz.
2013. febr. 4. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Félre ne érts, nem akarok kötekedni veled, úgyhogy ne vedd magadra a következőket! :) Ha a lakosság 0,03-át monitorozzák, akkor már honnan tudnák azt hogy 2% a hiba? Csak ahhoz hogy biztosan tudják hogy 2% a hiba, ahhoz (legalább 1x) a 100%-ot kéne monitorozni. Pusztán ahhoz, hogy tisztában legyenek vele hogy mekkora a hiba! Nem? De. Elhiszem hogy van kismilló elmélet(!), hogy hogy is lehet megállapítani ezt-azt statisztikai alapon, de a dolog nem megy át a józan paraszt gondolkodáson és egy általános iskolás szintű matekon. Úgy néz ki az egyetemet az 1+1-ből 5 lesz... Hogy lenne már 2% a hiba, ha nem kérdeznek meg mindenkit?! Hagyjuk már a hülye rizsát!

A legmeglepőbb a dologban az, hogy erre támaszkodnak olyan cégek (TV, rádió), amik nem kis profitot termelnek a nézettségből és ez alapján határozzák meg, hogy merre tovább! Arról a reklámpénzekről ne is beszéljünk, amit "gyanútlan" hírdetők költenek arra, hogy x számú embert (korosztályt, stb.) elérjenek 1 bizonyos hírdetéssel. Az egész tehát spekuláció, mondhat bárki bármit.


Azt hiszem a Microsoft kísérletezik egy Kinect alapú technológiával ami a jövőben képes lesz mérni a nézettséget, akár testméret stb. alapján. Ha minden igaz most fogjék rá benyújtani a szabadalmat.


Üdv a statisztikusoknak! :D

2013. febr. 5. 22:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!