Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tudnál segíteni eligazodni a...

Vargaga kérdése:

Tudnál segíteni eligazodni a LED-es áramkörök világában? Viszonylag jártas vagyok a hagyományos izzókból összerakott soros, párhuzamos, egyen- és váltóáramos áramkörökben. A fiam kérdéseire szeretnék válaszolni.

Figyelt kérdés
Mire kell figyelni az ilyen kapcsolásoknál? Milyen LED-et kell venni? Egyáltalán, milyen típusok vannak?
2013. ápr. 5. 19:18
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Ja még annyit hozzátennék,hogy a bolti ledes égőkben is nagyon sokat sorba kötnek,,és ugye rá van írva hogy xy üzemóra meg 10x tovább bírja stb..aztán pont ez miatt amit leírtam egy led elszáll és a többi már nem is megy,simán tönkremegy akár pár hónap alatt.Viszont ha kiszedem a ledeket és egy másik kisfeszültségű áramkörben meghajtom őket Párhuzamban akkor simán működnek a rájuk állított terheléstől függően akár még évekig is...Az ismeretségi körömben is ugyanaz a véleményünk,hogy ledet nem kötünk sorba,,de ha nagyon muszály akkor is csak 2-3db-ot,,de szerintem a gyári kivitelezés kicsit gáz mikor 100db-ot kötnek sorba...talán nem is véletlen hogy hamar elszáll...
2013. ápr. 13. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Sorba kötésnél az ellenállás garantálja hogy maximum 20mA folyhat át az áramkörön. Ennél többet akarna majd minden led. Nem fogja erőltetni egyik sem a másikat. Míg párhuzamos kötésnél semmi garancia nincs arra, hogy a megengedettnél nagyobb áram ne folyjon a leden. Mivel ha két ledet párhuzamosan kötsz, egy ellenállásra, akkor be kell állítanod 40mA-t. Viszont nincs garancia, hogy 20-20mA jut a ledekre. Ha viszont sorba kötöd, minden leden annyi áram tud folyni maximum, amit az ellenállás enged. Vagyis ha az ellenálláson 20mA tud keresztülfolyni, a LED akarhatna 10kA-t is, Ohm törvényéből kifolyólag az összes sorban lévő leden ugyanannyi áram fog folyni.


Megfelelő ellenállással sorba kötött ledek garantáltan tovább bírják, mint a párhuzamosan kötöttek.


Olvass utána, mert a Te érdekes is.

2013. ápr. 13. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Látom gyorsan reagáltál :-)

Én amit írtam azt egy olyan kapcsolásra értettem,amiben egy ledhez egy előtét ellenállás is tartozik,,és úgy vannak párhuzamban!Hátránya hogy ahány led annyi ellenállás is kell.Tehát 10db ledet nem egy darab pl 10wattos 20ohmos ellenállással hajtok,hanem a 10db ledet 10db fél vagy ha nagyobb teljesítmény kell akkor 1-2wattos ellenállással,,így a fényerejüket szemrevételezéssel nem mondja meg senki hogy melyik világít jobban és melyik gyengébb,,pár miliamper különbség van köztük ugyan de az elenyésző...sorban kötöttnél is lehet fényerő különbség,a gyártási szórás miatt,,Ezzel a megoldással rengeteg hibás led égőt javítottam,,és eddig egy sem aludt még ki,,de még ha meg is hibásodik nem az egész sor alszik ki egyszerre..

2013. ápr. 13. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, én értettelek félre. Azt hittem, azt a megoldást pártolod, hogy pl 10 LED párhuzamosan, egy darab ellenállásról. Így teljesen igazad van. Ha minden lednek külön ellenállása van, persze nem megy tönkre. Én annak vagyok híve, hogy sorba kötéssel minél jobban ki kell használni a tápfeszültséget, így nem az ellenállás fűt, hanem esetleg még egy plusz led világít (olyan alkalmazásban, ahol a power led nem jó megoldás, pl akváriumvilágítás, ahol felülről egyenletesen kell a fény, nem pl két pontból).


A ledes égők pedig nem a sorba kötés hibájából mennek tönkre hanem mert enyhén túl vannak hajtva. Nincs semmi biznisz abban, ha 10-évig világít. Egy picit átalakítva az áramkört, máris jól fog működni. (általában 25-28 mA-körül van meghajtva 230V-on a legolcsóbb kínai. Be lehet állítani 22mA-re, és tökéletes lesz)


Még egyszer elnézést a félreértésért.

2013. ápr. 14. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
És persze a legjobb egy kapcsolóüzemű áramgenerátor :)
2013. ápr. 14. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Oké,,köszi az infót :-)

Leírhattam volna elsőre is kicsit pontosabban,hogy hogyan is gondolom,akkor nem lett volna félreértés.

Amúgy a kocsiba a belső világításnál kicsit csaltam,mert ott lusta voltam sokat forrasztani,és úgy oldottam meg,hogy van 6*3db ledsor,3db 3wattos előtét,egy előtét visz 2*3db-ot simán párhozamban azaz 6db-ot,,ott mindjárt látni hogy nem teljesen egyformán világít,viszont annyira közel vannak egymáshoz a ledek,hogy nem szembetűnő,,de megy már kb 4 éve,az összes led benne,nincs vele probléma.

Szerintem két három db-ot lehet előtét nélkül is párhuzamosítani,,de egyébként úgy emlékszem hogy mikor csináltam a kocsiba a belső világítást,akkor kézzel válogatva próbálgattam a ledeket,hogy minnél egyformább fényerejűek legyenek,de valóban nem a legjobb megoldás,10-20-30db-ot már nem lehet összekötni simán előtét nélkül,,tuti hogy valamelyik nem fog menni..A napokban kísérleteztem egy olyan power led tápon ami egy kondival csatolja le a 220-at majd graetz híd,és utánna mehet a ledekre,kis teljesítménynél nincs gond,,csináltam párat,,jó mindegyik,viszont most 3*3watt-ra kellett volna,,és külön előtéttel gyengén mentek a ledek,,gondoltam a kondi úgyis fogja a 220-at,nem enged túl sok ma-t,ezért leveszem az előtétet,,hátha erőssebb lesz,,erre bedugtam aztán halk recsegés kiséretében elszálltak a ledek,,pedig jó lett volna ha összehozok egy ilyen olcsó és "buta" led drivert,,aztán rájöttem hogy ekkora teljesítményre nem jó,,mivel bekapcsoláskor nagyot rug a hálozat amíg a kondi töltődik és ezért lővi ki a power ledeket,,mindegy tapasztalat szerzésnek jó volt..Most fogok egy 3*30wattos led lámpát szerelni a fürdőbe úgyhogy itt már nagyon figyelni fogok :-)Vagy toroid tápja lesz,vagy kapcsolóüzemű,,még nem tudom..

2013. ápr. 14. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!