Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kis feszültségnél nagy áramerő...

Kis feszültségnél nagy áramerősség és nagy áramerősségnél kis feszültség?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Szeretném ha valaki elmagyarázná parasztosan nekem, hogy hogy lehet kis feszültségnél nagy áramerősség és nagy áramerősségnél kis feszültség? Én úgy gondoltam eddig, hogy minél nagyobb a feszültség, annál több elektront kényszerít a tér arra, hogy áramoljon a vezetőben. Természetesen ezt akadályozza a vezető ellenállása. Az nem világos nekem, hogy hogy lehet mégis kis feszültségnél nagy áramerősség és fordítva?



#áram #feszültség #összefüggés #áramerősség #kis feszültség nagy áram #nagy áram kis feszültség
2013. ápr. 7. 18:01
 1/6 anonim ***** válasza:

Mivel ugyanazt írtad csak fordított sorrendben nem igazán értem mit akarsz. Ha ismered Ohm törvényét és tudod értelmezni nem lesz gond.R=U/I

Villszer

2013. ápr. 7. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Először is köszönöm a választ! Leírom, hogy értem. Tehát tegyük fel hogy mondjuk 230V-nál 20A folyik egy vezetőben. Ha növelem a feszültséget akkor egyre nagyobb áram folyik ezen a vezetőn. Ha ugyanerre a vezetőre csak 100V feszültség van, akkor hogy folyhat rajta szintén 20A vagy több? Tehát hogy lehetséges az, hogy kis feszültségen is lehet nagy az áram?
2013. ápr. 7. 18:14
 3/6 anonim ***** válasza:
60%

Attól függ, mekkora ellenállású fogyasztó van a vezeték végén. Ne a vezetékkel számolj mint fogyasztóval...


A vezetéknek annyi köze van ehhez, hogy kisebb feszültségen nagyobbak a szállítási veszteségek. Például van egy (a könnyebb számolás kedvéért) 2300 wattos hősugárzód. Ez 230 volton 10 ampert fogyaszt, a falban ehhez kell legalább kettes vezeték, amin nem sok, de valamekkora feszültség esik. A villanyórától a dugaljig oda-vissza van 20 méter kettes rézvezeték, ennek az ellenállása 0,17 ohm. 10 ampernél 1,7 volt fog esni rajta, és 17 wattal a falat melegíted. A veszteség 0,85%.


Ha szeretnél biztonságos elektromos hálózatot, ami semmiképpen sem ráz meg, akkor a példa kedvéért működtessünk mindent 24 volttal, illetve a könnyebb számolás kedvéért 23 volttal.

A hősugárzónk ekkor 100 ampert fog fogyasztani 2300 watt teljesítményhez. Ehhez már 20-as rézvezeték kell(ene), de ennél több kell: A 20 négyzetmilliméter keresztmetszetű vezetéken 100 ampernél épp úgy 1,7 volt fog esni, mint 230 voltos táplálásnál 10 amper terhelésnél. De itt már 100 amper folyik, 100 amper * 1,7 volt, az 170 watt, ennyi a vesztség, ami már bő 7%.

Ha ugyanakkora teléjesítmény veszteséget szeretnél elérni, mint 230 voltnál, akkor 200 négyzetmilliméter keresztmetszetű vezeték kéne, ami 16 mm átmérőjű tömör rézvezetéket jelentene, kb mint a fűtéscső. Ez csak a vezeték, a hozzá méretezett kapcsoló sem egy ujjal kapcsolható kis apróság, hanem egy méretes kétkezes borzalom.

2013. ápr. 7. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Egyetlen szó: teljesítmény.


Ha egy generátor mondjuk feszültséggenerátor, akkor a feszültséget próbálja fenntartani, ha áram akkor fordítva.

HA fesz. generátort leterheled, akkor az árama lecsökken, minél nagyobb a fogyasztó ellenállása.

2013. ápr. 8. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Én a kommentek alapján nem értettem meg, hogy mi is a magyarázat a kérdésedre kedves kérdező. Viszont amit kérdeztél, az bennem is felmerült az imént, ha egyáltalán létezik ez a lehetőség amit vázoltál, és folyhat a vezetékben 220V-nél 1A-is egy vezetékben. Úgyhogy ha neked sikerült megérteni, akkor magyarázd el nekem is kérlek :)
2021. ápr. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Mert ahogy én értettem meg eddig, egy bizonyos V mennyiség fennállásához szükséges valamennyi elektron részecske mennyiség. Egy magyarázatot tudok elképzelni, hogy az előző állításom jó, viszont valaki lemérte egyszer, valamilyen másik mennyiségben kifejezve, hogy x számú részecskét milyen "erősségű" elektromos tér tud mozgatni egyik pontból a másikba, és ezt az erőmennyiséget nevezte el 1V-nak.


Ha óriási baromságot beszélek, akkor bocsi :(

2021. ápr. 1. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!