Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogy állítsam be a gitárom...

Hogy állítsam be a gitárom nyakát?

Figyelt kérdés
Van egye elektromos gitárom, amit ferde nyakkal vettem. A városba nincs hangszerész, így egy zenés ismerőssel akartam beállíttatni a nyakat, de nem lehet, mert a csavarnak a feje, ahova az imbuszt kell dugni, el van kopva, és forog a szerszám... Mit tegyek vele? A húrok zörögnek, és a nyak elég csúnyán, szemet szúróan ferde. Lehet ezzel még csinálni valamit?

2013. máj. 24. 19:41
1 2
 1/13 anonim válasza:
Hát nem akarok rosszat mondani, de elképzelhető, hogy ezen a gitáron már csak egy dolog segíthet... illetve kettő. Az egyik a tűz. A másik pedig egy piszokjó, piszokdrága hangszerész, de lehet, hogy amennyiért megcsinálná új gitárt is vehetsz..
2013. máj. 25. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Értem... Hát ez elég szomorú.

Megpróbálok vele csinálni valamit.

2013. máj. 26. 09:20
 3/13 anonim ***** válasza:

Először is. Mi az, hogy "ferde"?

Merre ferdül? A nyak hossztengelye nem merőleges a gitárra és ha szemből nézed, a nyak balra vagy jobbra eltér a test középvonalától? Ezt jelenti a "ferde".

Vagy ha oldalról nézed a nyak szöge a testhez képest jelentősen hátrafelé vagy előre dől? Ez is lehet a ferdeség.


Ezeken egyáltalán nem segít a nyakfeszítő csavar állítása.

Azzal egyvalamit tudsz állítani: a nyak geometriáját, azaz azt, hogy a nyaknak milyen mértékű görbülete van, mennyire tér el az egyenestől. A legtöbb gitáron egész enyhe homorulat kell legyen a nyakban, azaz a középső részen egy picit lejjebb van, mint a fejnél és a testnél. Ezen a görbületen lehet a nyakpálcával kicsit állítani.


Ha az imbusz csavart elnyírták, az régen rossz, mert akkor valaki barbár módon túlhúzta. Egyébként ezen lehet segíteni, csak speciális szerszám és csavar kell hozzá, de ha valaki konyít valamit a hangszerekhez és van kreativítása meg barkácsolási gyakorlata, biztos tudna valamit kezdeni vele.

Neked láthatólag mindegyik hiányzik, keress valakit, akinek van.

2013. máj. 26. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Egyébként kérdezni is meg kell tanulni, úgy látszik.

Ha szakszerű választ akarsz, akkor ne ilyen félinformációkkal és általános szöveggel gyere.


Mond meg, PONTOSAN, mi a jelenség, milyen gitárról van szó és tegyél fel pár képet, amin lehet látni is.

Az, hogy "ferde" nem mond semmit.

Az, hogy "szemből nézve a nyak a testhez képest balra/jobbra ferdül" vagy "oldalról nézve a nyak a testhez képest előre/hátra dől" vagy "erősen homorú/domború a nyak" ezek mondanak valamit.

2013. máj. 26. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Még valami:

Milyen imbusz kulccsal akartátok a csavart állítani? Gyárilag ez való a gitárhoz?

Csak azért kérdem, mert nálunk ugye metrikus rendszer van, viszont az amerikai meg egyes más gyártású gitárokon viszont az angolszász SAE és ha ilyen csavar van benne, abba a metrikus kulcs aligha lesz használható, mert tényleg elforog.

2013. máj. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Előre fele hajol a nyak... A 12. bundnál a húr és a lap között fél centi távolság van, az 1. bundhoz meg majdnem hozzá is ér a húr. Én nem tudom milyen kulcs való bele, mikor megvettem már el volt koptatva benne a csavar. Egy ismerősöm mondta, aki együttesben játszik, hogy ferde a nyak, be kell állítani, de ugye a környékemen egy hangszerész sincs, ez az ismerősöm meg nem nyúl hozzá, mert ő mutatta, hogy rossz a csavar. Szóval nem én piszkáltam hozzá!
2013. máj. 27. 16:30
 7/13 A kérdező kommentje:
Egyébként ha minden igaz, metrikus kulcs kell hozzá, mert bevilágítottam a csavarhoz, és a szerszám nyomait még láttam... De mondom, így nem mertünk hozzá nyúlni... Ez egyébként sem egy márkás gitár, valamilyen olcsó utánzat, gyakorolni/tanulni vettem, de nagyon zörög a húr, és mondta az ismerős, hogy a nyakat be kell állítani... Ezért kérdeztem itt, hogy mit lehet vele kezdeni.
2013. máj. 27. 16:33
 8/13 anonim válasza:

'Aktív Gitár' kollégától kérdezném, hogy szerinte megéri-e ezzel foglalkozni? Én nekem volt egy régi.. nagyon régi csehszlovák klasszikus gitárom (márkájára nem emlékszem) és a nyak nagyon ferde volt. A 12. bundnál nem lehetett lefogni a hangokat, vagy ha sikerült is, akkor nemhogy nem volt oktávtiszta, hanem valami hihetetlen irgalmatlan hamis volt. Elvittem egy hangszerész ismerősömhöz, benne nagyon megbízom, meg ha bármi gond van a hangszerrel hozzá viszem. Na megkérdeztem tőle, hogy "mi segíthet ezen a gitáron?"


mélyen a szemembe nézett és azt mondta, hogy "a TŰZ". És sajnos nem is viccelt. Nem égettem el a gityót (mert egy zenész kötelessége, hogy vigyázzon a hangszerére) csak egyszerűen valahol a szüleim házában van a padláson egy tokban. Nos mégegyszer mondom, hogy nem akarok itt vészmadárkodni, de komolyan át kell gondolni.. :D

2013. máj. 27. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Át is fogom gondolni!

Most majd elviszem egy másik városba egy hangszerészhez, azt mondják hogy olcsón és jól dolgozik, aztán meglátom, hogy mit tud kezdeni vele.

2013. máj. 29. 12:30
 10/13 anonim ***** válasza:

Általában ezt valószínűleg nem érdemes javíttatni, ha nem valami márkás vagy jó minőségű gitár, mert alighanem többe kerül, mint amennyit a hangszer ér.

Én "hobbiból", mivel nem vagyok hangszerész és nem ebből élek, szoktam foglalkozni ilyen dolgokkal, csak gyakorlásképpen, mert mindenből lehet tanulni, de idő hiányában nem vállalnék ilyesmit.


Egyébként erre a fajta

2013. máj. 29. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!