Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Áramerősség szabályozás?!?!

Áramerősség szabályozás?!?!

Figyelt kérdés
Kérdésem az lenne hogy van egy házilag készített tekercsem "elektromágnes" és 3 db sorba kötött 12v-os aksiról üzemelnél viszont túl sok áramot vesz fel, a huzal max 21 ampert bír (sajnos gyorsan melegszik igy most)de ez így sokkal többet vesz fel, milyen állítható elektronikával vagy sima egyszerű szabályzóval tudnám korlátozni a felvett áramerősséget?
2013. júl. 20. 15:48
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Legegyszerűbb, ha 2 akkut kötsz sorba, ha nem kell akkora áram. Elég értelmetlen lenne 3 akkut használni és egy igen masszív eszközzel lecsökkenteni az áramot.
2013. júl. 20. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Igen, jogos. Akkor máshogy kérdezem, a lehető legerősebb elektromágnest szeretném kihozni a dologból (mármint a 3 db aksi teljesítményéből) az se baj ha ujj tekercset kell csinálnom, mert jelenleg 1,4 huzalból van kb 300 menetes tekercsem, ha kell csinálhatom akár vastagabból csak milyen vastagból illetve hány menetes legyen.

Viszont csináltam egy másikat amely 0,5 huzalból van és kb 1000 menetes annál meg szinte alig érezhető a mágneses erő, az 1,4 es-nél már jó erős csak gyorsan melegszik.

Amit végképp nem értek hogy elvileg a mágneses erő függ az áramerőségtől, a menetek számától,az anyagtól és a az alaktól. Viszont a tapasztalatom szerint a kevesebb menet vastagabb huzal jóval erősebb teret generál mint a vékonyabb huzallal nagyobb menetszám, persze az utóbbi nem is melegszik úgy mint a másik, gondolom a huzal belső ellenállása miatt.

2013. júl. 20. 16:48
 3/19 A kérdező kommentje:
és a 3 aksit sorba kötöttem így a 12v-os aksik alkottak egy 36v-os aksit, és nem a áram erősséget növeltem meg párhuzamos köttessél.
2013. júl. 20. 17:12
 4/19 anonim ***** válasza:

Ha azt akarod, hogy 20A-nél több áram ne folyjon, akkor célszerű úgy méretezni a tekercset. A fajlagos ellenállással számolva legalább 160 méternyi 1.4mm átmérűjű rézhuzal fog kelleni. Ennek közel 1.9 ohm az ellenállása. Így durván 19A fog rajta keresztülfolyni.Ez így nagyjából 690W körüli teljesítményű tekercs.


Egy menetre nálad mennyi huzal fér el?

2013. júl. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
A henger 40mm átmérőjű így a legelső menet 0,12 m hosszú és egy ugye folyamatosan menetenként hosszabbodik a plusz 2,8 mm sugárnövekedéssel. és mivel csak 20 mm magas lehet sajna a tekercs így egy sorban 14 menet lehet egymás mellet. Tehát így az első sor 1,68 m-t emészt fel. a következő sor 1.84 m és így tovább... ami azt jelenti hogy így kb 60 réteg fedi egymást ami 200 mm széles tekercs lesz. Esetleg meg tudod írni hogy hogy kell ezt kiszámolni mert akkor lehet hogy megcsinálnám 2mm-es huzalból és hogy ne legyen nagyobb a tekercs átmérője 10 cm-nél nagyobb tehetnék elé akkor egy ellenállást vagy valamilyen állítható ellenállást amit addig hangolhatnék amíg jó lesz...
2013. júl. 20. 18:35
 6/19 anonim ***** válasza:

A 3.-ra:

Növelted a feszültséget, ezért ugyanazon az ellenálláson arányosan nagyobb áramot fog áthajtani. 3-szoros feszültség 3-szoros áramot, ha nem lenne az akkuknak belső ellenállása.

2013. júl. 20. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Nekem kicsit más jött ki, bár én excelben számoltam. A lényeg, hogy ha 60 sor mehet, akkor a végső átmérő 208,4mm lesz. Erre ráfér 323 méter huzal, vagyis a tekercs paraméterei alapján meg fog felelni a célra, sőt. 546 menet 1.4-es huzal durván kiadja a kívánt áramerősséget. Így 150mm lesz az átmérője, 1.9 ohm lesz az ellenállása, ami 36V feszültségen 19A áramot jelent. Ez 684W teljesítményű tekercs lesz.


2-es huzalból már nem férne rá a szükséges menet a tekercsre.


Ahogy számoltam gyorsan: Excelben megadtam a henger átmérőjét, abban az oszlopban lefelé 2.8mm-el növeltem. A mellette lévő sorban kiszámoltam a kerületet, vagyis hogy nagyjából mennyi huzal fér rá (átmérő*pi) egy menetben. A mellette lévő oszlopban ezt megszoroztam 14-el, így meglett hogy melyik sorban mennyi huzal fér el. Szumma, és meg is van összesen mennyi fér rá.


Áramerősséget az U=R*I-ből számoltam, a teljesítményt pedig P=U^2/R képlettel számoltam.


Ha valami nem jó, akkor kijavítanak :)

2013. júl. 20. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már ki tudom számolni ha esetleg kisebb tekercset csinálok akkor csak egy megfelelő ellenállást kell elé tennem.. Mert néztem és a 150mm átmérő sajnos nagy max 100mm lehet. Gondolom a huzal ellenállás értékét megtalálom valahol a netten.
2013. júl. 21. 08:27
 9/19 anonim ***** válasza:
Akkor ne ellenállást tegyél elé, hanem vékonyabb huzalból tekerd meg. Az csak felesleges fűtene. 100mm max átmérővel csak 66 méter huzal férne rá. Gyakorlatilag lenne egy 255W-s mágnesed, és mellette egy 430W teljesítményű fűtőtested. Akkor inkább tekerd tele 1-es huzallal, az 3 ohm körül lesz, ami 12A, vagyis 432W-s tekercs.
2013. júl. 21. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Értem, akkor vagy a méretett kell megnagyobbítanom vagy mást mert az 1mm huzal max terhelhetősége 2,8 A. 1,32 mm-nek 5 A, az 1,5 mm-nek 6,5 A, 2mm-nek 8A, 2,5mm-nek 13A. Gondolom ha a legerősebbet akarom megcsinálni akkor a legvastagabból kell csinálnom és akkor növelnem kell a méretezést...
2013. júl. 21. 12:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!