Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Szombat éjjel majdnem leégett...

Szombat éjjel majdnem leégett a házam a szabálytalan fővezeték miatt, de ez "nem az ELMŰ-s szerelő problémája". Ezek után kérdem én, legalább a plombapótlást ki fizeti ki? Vagy most meg kikapcsolják az áramomat, mert nincs plomba?

Figyelt kérdés

Sötétedés után a villanyóránál valami hatalmasat pattogott, szikrázott, füstölt, -- a következő pillanatban vaksötétben maradtunk. Gyertya mellett próbáltam megnézni, mi a baj. A pattogás és a szag a villanyóra irányából jött. Áramunk nem volt, pedig az óra mindenhol felkapcsolva, nem „levágta”, vagy a biztosíték olvadt ki.


Telefonon az ELMŰ közölte, hogy a jövő héten küldenek valakit. És addig? Ha kigyulladnak a vezetékek, és el kell hagyni a házat, hova meneküljek a három pici gyerekemmel az éjszaka közepén? Arról nem is beszélve, hogy napokig sötétben maradjunk? Vasárnap meg itthon őrködjek egy poroltóval? Hát jó, akkor adnak egy telefonszámot. A megadott „ELMŰ-vel szerződésben álló” szakember közölte, hogy a probléma nem tartozik hozzá(???) de ha nagyon akarjuk, 25.000+ÁFA ellenében rendkívüli kiszállásról lehet szó. És ha nincs kb 40 rugóm rendkívüli kiadásokra, ami ráadásul nem is az én hibámból keletkezett? Sajnálja, akkor nem segíthet…



A baj nem jár egyedül, történetesen ezen a napon ment tönkre a kínai vízcsap is, ez mellékszál, viszont ez ügyben beszélve a szomszédokkal valami műszaki embert kerestem, és rémlett, hogy egyiküknek az apja villanyszerelő. Na, rohanás vissza hozzá, ha vízcsap-ügyben nem, akkor most hátha tud segíteni. Tudjuk, sötét este van, elnézést, de ha Apukád mégis… Na jó, megkérdezi.



Megígérte, hogy kijön, ki is jött, szerszámos ládával. Szombat este, amikor neki is lehetne jobb dolga. De kislánya – a szomszédunk – közbenjárása megtette a magáét. Kínáltuk kávéval, még azt se kér, csak hadd nézze gyorsan, mi a baj. Negyed óra múlva „meg voltunk mentve”, az ember visszakapcsolta az áramot. Kifizettük, (legalább kevesebbet kért, mint a másik,) megadta a nevét, és az ELMŰ-nél „anno” bejelentett minősítési (hivatkozási) számát, ugyanis a plombát le kellett vennie, hogy helyre tegye a szakszerűtlenül bekötött, 5 centiméterig blankolt, lazán, tűzveszélyesen odacsavarozott fővezetéket. Kiokosított, hogy mivel az ELMŰ hibája miatt volt szükséges a szerelés, ő közvetlen élet- és vagyonvédelmi céllal távolította el a plombát. Jövő héten tehát az ELMŰ emberének az ELMŰ saját terhére kell legalább a plombát visszahelyeznie, miután ellenőrzi és igazolja majd, hogy áramlopási kísérlet nem történt.



Akkor miért nem ő maga teszi vissza a plombát, kérdeztem. Meg hogy érti, hogy „anno” bejelentett? Ja, hát hogy eddig nem is említette, ő az ELMŰ-nél két éve nem hosszabbította meg a minősítését. Az is egy vagyonba kerülne neki, holott a szakmához ő ért, a minősítés meghosszabbítása meg másból sem áll, mint hogy fizessen. Szóval plombája az nincs, de szerinte nekünk nem kerülhet pénzbe, hogy a plomba visszakerüljön….



Eddig itt tartunk: az egyetlen ember, aki végül is zokszó nélkül segített, (név, ELMŰ-s „anno” minősítési szám megadásával,) jog szerint nem plombálhat, ezt is utólag tudtam meg. Fog engem az ELMŰ lopás gyanújával meghurcolni? Ha nem fizetem ki a plomba pótlását, (szerintem jogosan,) akkor kikapcsolhatják az áramot?



#villany #áram #ELMŰ #plomba #plombapótlás
2013. nov. 19. 09:16
 1/8 anonim ***** válasza:

Ezt inkább a homár blogra írjad :

[link]

2013. nov. 19. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ok. Ott hol kell blogot beküldeni? Mert nem jöttem rá magamtól....
2013. nov. 19. 16:01
 3/8 anonim ***** válasza:

Jobb oldat , fent itt van ez az e-mai cím :

homarbox1@gmail.com

2013. nov. 19. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A Facebook oldalukra írtam még reggel, de egyelőre nem kaptam választ.

Szóval akkor nincs olyan opció, hogy én küldök be cikket?

2013. nov. 19. 17:02
 5/8 anonim ***** válasza:
csak az jelenik meg amit a szerkesztők kiengednek
2013. nov. 19. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

akkor csak reménykedek egyelőre

2013. nov. 19. 17:45
 7/8 anonim ***** válasza:
Bocs, de ezt megszívtad. Jogosulatlanul bontottad meg a plombát, ezt csak az ELMŰ feljogosított szerelője teheti meg. Mivel az ismerősöd jelenleg nem feljogosított (mert nem hosszabbította meg), így ez szabálytalan vételezés lesz. Néhány száz ezer forintból kis szerencsével megúszod.
2013. dec. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Just for the record


Az ELMŰ emberei megértőek és segítőkészek voltak.

Belátták, hogy a villanyóra hibásan volt felszerelve, ami veszélyeztette a házam épségét és az itt lakók életét.

Minden respect nekik!


(Főleg az előzőnek: Ebből az következik, hogy a hiba elhárítása nem csak joga, hanem kötelessége is volt a kijövő szakinak, mert az emberélet- és ingatlan-vagyonvédelem előnyt élvez. Ha jogi útra vagyok kénytelen vinni az ügyet, akkor még ellenpert is indíthatok emberéletet veszélyeztető gondtalanságért. De ez mellékszál, mert szükségtelen volt, maguk is belátták.)


A kijövő hivatalos szakemberek az ELMŰ saját költségére leszerelték az öreg, tűzveszélyes villanyórát, és egy újat tettek fel a helyére.

2013. dec. 13. 08:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!