Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Van ojan áramköri alkatrész...

Van ojan áramköri alkatrész amellyel az áramerősséget lehet korlátozni?

Figyelt kérdés
2014. febr. 9. 20:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
MiJen?
2014. febr. 9. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Tipikusan nekem a fojtótekercs jut eszembe, az egészen biztosan áramot korlátoz, például amikor még nagy divat volt a higanygőzlámpa kültéri világításokban, azokat is csak fojtótekerccsel lehetett használni, különben túláram keletkezne. A fénycsövek is fojtótekerccsel működnek. Persze ez az alkatrész váltakozó áram esetében korlátozza az áramerősséget.
2014. febr. 9. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem tetszettek ezek a válaszok, és megkérdezted még egyszer fél órán belül?



Ez itt nem szokás. Ha pontosítani akarod a kérdést, tedd meg egy hozzászólásban.

2014. febr. 9. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
egyenáramra kéne, de jó áramkorlátozó kapcsolás is
2014. febr. 10. 07:18
 5/12 anonim ***** válasza:

Mekkora áram, mekkora fogyasztó, mekkora feszültség?

Csak a tisztánlátás végett: nem te teszel szívességet azzal, hogy úgy kell belőled kihúzni minden infót, hanem azok, akik megpróbálnak válaszolni.

2014. febr. 10. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

DC12V 1300mA--->DC12V 200-300mA

fogyasztó: 1Mohm potencióméter

azért kell az áramkorlát mert anélkül túl nagy lenne az ellenálláson a teljesítmény

2014. febr. 10. 18:07
 7/12 anonim ***** válasza:

A Megaohmos potenciométer mint fogyasztó?

Ez az egész így teljesen értelmetlen.

És mitől lenne túl nagy a teljesítmény?

A 12 V 1300mA gondolom a tápegységed névleges feszültsége, maximális árama.

Nem fogsz tudni belőle 2-300 mA-t csinálni, mert 1 Megaohmon 12 uA fog folyni. Ami 144 uW, azaz 0,144 mW.


Utoljára kérdezem, mit akarsz csinálni. Ha nem leszel kpépes normálisan elmondani, részemről befejeztem, és szerintem mindenki más is...

2014. febr. 10. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
házi labortápot
2014. febr. 10. 18:16
 9/12 anonim ***** válasza:

Akkor szerintem bele se fogj az ohm-törvény ismerete nélkül.

Nem kell hozzá stabilizált táp sem, csak egy megfelelő teljesítmányű trafó, egyenirányító, megfelelő kapacitású pufferkondenzátor. Ez majd csinál neked valamekkora hullámosságú valamekkora egyenfeszt.

Célszerű úgy méretezni, hogy maximális terhelőáramnál a "nyers" tápfeszültség brummjának alja legyen legalább 3 volttal magasabban, mint a legnagyobb kimenő feszültség.


Azért ehhez némileg több kell, mint egy 1 Megaohmos poti. Elég komoly soros áteresztő tranzisztoros szabályzóáramkör kell (labortápot nem éptünk kapcsoloüzeműre...), külön-külön szabályozható kimenő feszültséggel és áramkorláttal.


Ha komolyan gondolod, akkor felejtsd el a tépodat meg a potidat, és szedj le a netről valami régebbi EMG vagy Voltcraft labortáp rajzot, és építsd újra magadnak.


Ha nem labortápot akarsz, akkor pedig ne használd a kifejezést, keress rá pl az LM317T IC-re (képeket keress), és fogsz találni számtalan faékegyszerű kapcsolási rajzot szabályozgató tápegységekre.

2014. febr. 10. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat

az ic-s megondást választottam

anyit mondjatok még meg hogy a feszültségmérőt a potihoz kössem?

2014. febr. 10. 21:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!