Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan tudom kiszámítani egy...

Hogyan tudom kiszámítani egy eszköz (pl akkumulátoros lámpa) működési idejét?

Figyelt kérdés

Adott egy lámpa, ebben van mondjuk egy 1W (VxA)-os izzó, a tápegység 4 db 1000mAh-s 1.2V-os akkumulátor.

Ebből hogyan számítható ki a működési idő?

Egyáltalán ezek az adatok elegendőek ehhez?



2014. dec. 25. 23:28
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Jó, legyen mondjuk egy 1 wattos lámpa.

HA 4 akkuról megy, akkor a feszültség elméletileg 4x1,2=4,8V. A valóságban 5,2 voltról indul, és 4 volton tekinthető teljesen lemerültnek.

Egy 4,5V 1W izzó 222 mA áramot vesz fel (elméletileg, gyakorlatilag függ az izzószál hőmérsékletétől, kisebb feszültségen nem egyenes arányban kisebb az áramfelvétel).

AZ akkud kapacitása 1000 mAh, az áramfelvétel 222 mA, tehát a működési idő 1000 / 222 =4,504 óra lesz.


Gyakorlatban már ledes lámpák vannak, a normálisabbak kapcsolóüzemű áramstabilizátort használnak (nem elírás, szándékosan nem feszültségstabilizátort írtam), a led áramát stabilizálják a bemenő feszültségtől függetlenül. Emiatt minél jobban merül az akku, annál nagyobb áramot fog felvenni az áramkör, és egyre gyorsabban fog merülni a vége felé. Jó közelítéssel azért itt is lehet számolni az izzós számítás alapján. Ha a led teljesítményét adják meg, akkor nem árt belekalkulálni az tápáramkör veszteségét, a számított idő 80-85%-ig fog működni.

2014. dec. 26. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Ledes izzóról van szó. Nem tudtam, hogy ez fontos.


Eredetileg azért írtam az 1W-ot és az 1000mAh-t, mert azt hittem azzal könyebb számolni.


Az eredeti adatok:

3W-os led izzó, és 4db 950mAh-s akku, 1.2V-os, a másik pedig 4db 850-es.


Ez a lámpa:

[link]


Ami számomra fura volt, hogy én mindig lemerítem teljesen a NiMH-es akkukat. Este már elég gyengén világított így hagytam éjszakára, viszont még kb 10 órával később is halványan világított az izzó.

2014. dec. 26. 15:51
 3/13 anonim ***** válasza:

Ha már nem tudja leadni a beállított áramerősséget, valószínűleg annyit ad le, amennyit tud, és lehet hogy még 2...2,5 voltról is működik. Halványan világít, de az akkuk nem szeretik, ha 0,9V alá merítik (4 cellánál 3,6V).

A 4 db 950 mAh kapacítású akku 4,6 Wh energiát tárol, ha a LED valóban 3 wattos, akkor folyamatos üzemben teljes fényerőn maximum másfél órát működik. Ha ennél lényegesen többet tud, akkor a LED nem vesz fel 3W teljesítményt.

2014. dec. 26. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Na, megint tanultam. :)

"Halványan világít, de az akkuk nem szeretik, ha 0,9V alá merítik (4 cellánál 3,6V)."

Akkor meddig érdemes lemeríteni egy NiMH-es akkut? Azt hangoztatták sok helyen, hogy ezeket érdemes lemeríteni és úgy feltölteni. Van aki még a Li-os akkukat is csepptölteni akarja.


"A 4 db 950 mAh kapacítású akku 4,6 Wh energiát tárol, ha a LED valóban 3 wattos, akkor folyamatos üzemben teljes fényerőn maximum másfél órát működik. Ha ennél lényegesen többet tud, akkor a LED nem vesz fel 3W teljesítményt."


Nagyjából ez a 1.5óra szerintem stimmel is, mert elég hamar észre lehet venni, hogy csökken a fényerő.

2014. dec. 26. 17:28
 5/13 A kérdező kommentje:

"A 4 db 950 mAh kapacítású akku 4,6 Wh energiát tárol"


Ez hogyan jött ki?

Így?

4600mW(VxA)h/4/1.2V=958mAh

2014. dec. 26. 17:38
 6/13 anonim ***** válasza:

Kábé igen:

950 mAh x 4,8V = 4560 mWh, 4,56 Wh


Már megválaszoltam, a NiMh cellákat 0,9V alá nem szabad meríteni (olyankor már csak a kapacitás pár tized százaléka van bennük), és a lehető leghamarabb fel kell tölteni.

A töltés előtti lemerítés hasznos, lehetőleg olyan töltővel, ami cellánként figyeli a feszültséget, és vezérli a kisütést, töltést.

2014. dec. 26. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Én mindig töltés előtt merítem le. Akkor az úgy jó ezek szerint? Mert a 0.9V mérés nélkül nem sokat mond. Itthon nincs olyan műszerem amivel mérni tudom.


És, akkor még egy kérdés. Milyen műszert érdemes venni? Csak ilyen alap dolgokra kellene, viszont néha hasznát venném. Pl amikor egy vezetékben kimérném, hogy van-e szakadás. Vagy a fent említett feszültség mérésre. Azért azt sem akarom, hogy évente tönkre menjen, vagy hogy annyira gagyi legyen, hogy totál pontatlan legyen a mérés.


Ezt a fajta energizer töltőt használom. Gondolom, hogy ezzel nem nagyon lehet gond.

[link]

2014. dec. 26. 19:44
 8/13 A kérdező kommentje:

Egy ilyen műszer megfelelne? Kicsit olcsónak tűnik, vagy ez ebben az esetben reális?

[link]

2014. dec. 26. 19:49
 9/13 anonim ***** válasza:

Alap multiméter, otthonra jó. Feszültséget, ellenállást mér, ennyi elég. Az érammérő 250 mA-ig elég gyenge, de nem akarsz sűrűn áramot mérni.


A töltőd viszont nem túl jó, párosával tölt, és nem süt ki. Ha sokat használsz akkukat, akkor felejtős.

2014. dec. 26. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Elég gyakran töltöm az akkukat. Azt használok több helyen is. Melyik az ami jobb típus?
2014. dec. 26. 21:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!