Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy LED mekkora ampert bír,...

Szeby3 kérdése:

Egy LED mekkora ampert bír, illetve hogy van ezek számítása és logikája?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy 3-5 LED-es kis dobozvilágítás, és néztem, 5 LED, 150Ohm ellenállás egy kapcsoló, és 12 V kell.

Találtam 12V-os elemet, ami 23A. Ez jó lehet tápforrásnak? Meddig bírja? Létezik olyan, hogy nem elég az áramerösség, illetve túl nagy? Hogy is müködik ez az egész áramerösséges(A) téma?



2015. febr. 6. 08:22
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem elég lesz, adatlapot nézd meg.
2015. febr. 6. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem mindegy hogy parhuzamosan vagy sorba akarod kotni. Ha sorba akkor a feszultsegek ossze adodnak ha parhuzamosan akkor meg a teljesitmenyuk lesz elosztodva. Vagy ossze adva. Egsebkent I=U\R U=R/I a per alatt vannak a szamok/betuk csak itt ugy nem lehet irni. Ohm torvenyel viszont ki tudod szamolni. Teljesitmeny: p=u*i^2 azthiszem igy van. De googlen mindent meg talalsz :)
2015. febr. 6. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat :) a nagyját értem, tudtam eddig is, de olyan nem létezik, hogy pl túl nagy az áramerősség és így hamarabb kiég a led, illetve kicsi a táp (elem) áramerőssége és hamar lemeríti az elemet?
2015. febr. 7. 00:52
 4/6 anonim ***** válasza:

egy kisebb led milliampereket vesz fel, egy jobb elemmel hónapokig üzemel...


javaslom gúglizd be, ennek szakirodalma van...ott pontos választ kapsz..némi ismeretfrissítés nem árt..

talán a wikipédia is indulásnak jó..

2015. febr. 7. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
A LED-et áramgenerátorosan kell táplálni, vagyis ha elemre kötöd, az nem jó (akkor kell oda egy elég nagy ellenállás is, akkor pedig az eszi meg a teljesítmény jó részét).
2015. febr. 7. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem eszi annyira, mint mondod.

Végül is eszi, de ez az illesztéstől függ, hogy menyire.


Vagyis a ledek üzemi áramhoz tartozó nyitó feszültségeit ha összeadod akkor ki kel tegye majdnem a tápfeszültség értékét. Akkor nem kell sok energiát elfűteni, legfeljebb 10%-ot.


Ha viszont 12 Voltra akarod kötni és nem sorosan hanem párhuzamosan, akkor kb 3-4%-ot használ fel és a 96%-ot elfűti. Szóval sok mindentől függ.


A lednek szüksége van a rá jellemző nyitó feszültségnek megfelelő értékű nyitó feszültségre, viszont ez a hőmérséklettől és gyártási szórástól kicsit változik, ezért kell az áramot beállítani, viszont a feszültségnek meg kell leni ahhoz, hogy az áramot utána ellenállással vagy kapcsoló üzemű áramgenerátorral be tudd állítani, pl egy 10 Wattos lednél, ahol biztosítani kell neki a stabil 3 Ampert.


Viszont egy huzal kivezetésű kicsi lednél csak a 0.05 Ampert kell beállítani,. ahhoz meg tökéletesen elég az ellenállás is. Persze a megfelelő értékű, amit ki lehet számolni. Majd leírom hogyan, de most álmos vagyok.

2015. febr. 8. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!