Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Elektromágnes készítése...

Elektromágnes készítése esetén minél vékonyabb legyen a huzal amit a tekercshez használok és minél több kör legyen, "erősség szempontjából ez a lényeg", a huzal átmérője mennyit számít ilyen szempontból?

Figyelt kérdés
A huzal átmérője számít többet, vagy a menetszám a mágnes erőssége szempontjából? Milyen arányosság van e kettő paraméter közt, ami ezt meghatározza, valaki fel tudná ezt nekem írni valamilyen módon? Számít az is hogy 0.1 0.2 vagy 0.4 MM átmérővel rendelkező huzalból készítem (átmérő szempontjából) vagy csak a menetszám a fontos? Átmérő és erősség és menetszám közt milyen arányosság van? Minél vékonyabb huzalból, minél több menet, ez sem nyerő ha minél erősebb tekercs a cél?

2015. márc. 6. 14:53
 1/6 A kérdező kommentje:
Tudom, még az ellenállás is számít, minél nagyobb az átmérő, annál kisebb az ellenállás, szóval elég sok paramétert kell figyelembe venni, valaki ezt szóban el tudja magyarázni vagy be tud linkelni olyan oldalt ahol ez részletesen el van magyarázva?
2015. márc. 6. 14:57
 2/6 anonim ***** válasza:

Az elektromágnes nem csak attól függ hogy milyen a tekercs hanem hogy mekkora áram folyik rajta ,innentől kezdve elég gyogyósan képzeled el a dolgokat.


Ha összegezni kéne annál erősebb minél nagyobb menetszám van rajta és minél nagyobb áram folyik rajta .


Ebből láthatod hogy van egy ideális arány adott áramra máskülönben vagy túl nagy ellenállása lesz a vezetéknek vagy nem lesz elég menetszám,pl hiába folyik a három meneteden 400A kicsi lesz a mágneses tere.


Inkább menj fel a hobbielektronika fórumra oldalt a kezdő kérdések és ott kérdezd meg.

2015. márc. 6. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. a "gyogyósan" szó szerintem felesleges volt, nem tudom, minek kell próbálkozni a másik sértegetésével, aki normálisan feltett egy kérdést.
2015. márc. 6. 18:14
 4/6 Hominida ***** válasza:
A #2-ből a hasznos tartalom az, hogy a nagy menetszám és a nagy áramerősség a fontos. A nagy menetszám miatt adódik a lehetőség, hogy használjunk vékonyabb huzalt, annak viszont nő az ohmos ellenállása, ezért melegedni fog és csökkenést okoz a feszültségben. A megoldás attól is függ, hogy mennyire kis ellenállású és hőálló vezetéket használhatunk, és az áramforrás mennyire bírja szuflával a nagy ellenállást. Arra is figyelni kell, hogy a huzal szigetelése megfeleljen a használt feszültséghez tartozó követelménynek, mert ha a szigetelés átég vagy áthúz, akkor abból tűz lesz.
2015. márc. 7. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

Ha nagyon le akarnám egyszerűsíteni a dolgot hogy megértsd, az áram feszülstségétől (U) függ a menetszám (vagy inkább a huzal hossza) és az áram erősségétől (I) a huzal átmérője. De ez a kettő összefügg. Az egyik adódik a másikból.

Hasraütés szerű példa szintén csak az érthetőség kedvéért:

Ha van két ceruzaelemed (U=3V I=0.5A) akkor abból értelmes mennyiségű mágneses erőt mondjuk 150 menettel és 0.8mm CU huzallal tudsz kinyerni. (elég rövid ideig menne elemről)

Ugyanekkora mágneses erőt 220V-al teljesen eltérő értékekkel tudsz előállítani. Szintén hasraütéses alapon mondjuk 15000 menettel és 0.2mm huzal átmérővel.

Függ még sokmindentől, pl. hogy egy menetnek mekkora az átmérője, azaz összesen mennyi huzal is lesz az a 150 menet, de törekedtem az egyszerű magyarázatra. :)

Az értékeknek nem számoltam utána, tehát nehogy ez alapján kezd el megcsinálni. Ha nem csak költői volt az érdeklődés és tényleg akarsz építeni ilyesmit, akkor transzformátor menetszám számolót használj a huzal és menet meghatározásához, méghozzá olyat ahol beállítható a nyitott transzformátor.

2016. nov. 23. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Ja és a mágneses erő pedig a feszültségtől és az áramtól függ. Minél nagyobb annál erősebb lesz a mágnes. Nyilván minél nagyobb a feszültség annál több menet kell és minél nagyobb az áram erőssége, annál vastagabb huzal kell. Ez az ami megvilágítja miért is gondolta #2-es hozzászóló hogy nem látod át az összefüggéseket.
2016. nov. 23. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!