Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Frekvencia-feszültség átalakító?

Frekvencia-feszültség átalakító?

Figyelt kérdés

Több kérdésem is lenne igazából :)

Az első, hogy mi a neve pontosan annak az eszköznek, ami 230 V/50Hz/AC-t tud átalakítani 110-120 V/60Hz/AC-re?

Ha rákeresek arra, hogy frekvencia-feszültség átalakító, akkor csupa olyasmit találok gugliban, ami AC-t konvertál DC-re.

Nekem viszont AC-AC kéne, USA-ból való szerszámgépekhez, pl. asztali körfűrész, felsőmaró, stb, tehát olyan 2-2,5 kW-t bírnia kéne.

Olyat találtam, hogy simán 120 V-ot csinál a 230-ból, és ehhez kapcsolódik a második kérdés, hogy mennyire árt egy asztali körfűrésznek pl., ha 60Hz helyett 50Hz-es AC-t kap? Az tiszta sor, hogy lassabban forog majd, de van-e ennek bármi hatása a felvett áramra, vagy melegedésre, vagy stb., amitől esetleg tönkremehet, akár indukciós, akár szénkefés, univerzális motorról van szó?

A harmadik pedig, hogy tudja-e esetleg valaki, hogy hol/mennyiért lehet kapni ilyesmit?



2015. máj. 31. 18:47
 1/4 Szirty ***** válasza:

Szerintem egy egyszerű 4-5kVA-es transzformátor elég lesz ide.

Igen a frekvencia 50Hz lesz nem 60, de ha ezekben a kéziszerszámokban szénkefés motor van az nem lesz lassabb, mivel azt nem érdekli a hálózati frekvencia (egyenáramról is üzemel (0Hz) ezért hívják univerzálisnak).


Ha szinkron vagy aszinkron géped is van, az valóban lassabb lesz kicsit 50Hz miatt. Kis mértékben nő az áramfelvétele is. Ezt kompenzálhatod azzal hogy 120V helyett 110V-ot adsz neki.

2015. jún. 1. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Ezek szerint akkor kézi körfűrész, felsőmaró, fúró, sarokcsiszoló az oké, mert az mind univerzális motor.

A kérdéses asztali körfűrész ez:

[link]


Ha nem bánod, akkor még egyet kérdezek, látom értesz hozzá :)

A trafó teljesítményét hogyan válasszam meg?

Ugye ez az asztali fűrész 15 Amperes, 120 Voltra méretezve 1800 W(ez a legnagyobb teljesítményű gép, a többi mind kisebb), a transzformátor viszont 230 V-os feszültségre van kötve, tehát a kérdés, hogy akkor csak 7,5 Amperrel terhelődik, magyarul elég egy olyan transzformátor, ami elbír 1kW-ot, vagy a leadott feszültségen kell számolni a teljesítményt, és akkor mondjuk egy 2kW-s transzformátor kell?

2015. jún. 1. 14:22
 3/4 Szirty ***** válasza:

"A kérdéses asztali körfűrész ez:

[link]


Nem derült ki nekem ebből hogy ezen milyen motor van.


"A trafó teljesítményét hogyan válasszam meg?"


A legnagyobb várható egyidejű terhelés alapján.

Tehát ha a legnagyobb gép amit használni akarsz róla 1800W-os és egyszerre nem használsz többet is, akkor olyan transzformátor kell, ami ezt tartósan elviseli a szekunder oldalon.

Mivel a trafóknál VA-ben van megadva én egy 2.5 kVA-es trafót javasolnék.


"vagy a leadott feszültségen kell számolni a teljesítményt"


Mindig a teljesítménnyel kell számolni.

A fenti esetben az 1800W-os gép (nem számolva most a meddővel és a nem túl jelentős veszteséggel) 120V-on a trafóról fel fog venni 15A áramot.

A trafó primer tekercse 230V-on pedig 7.8A áramot fog felvenni a hálózatból, ami ugyancsak 1800W.

2015. jún. 1. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ja, valóban, így belegondolva ugyanaz lesz a felvett teljesítmény, akkor tök hülyeséget kérdeztem :D

Amúgy ott van, Motor: 15 Amp Induction Motor, 1 PH, 60 Hz, tehát indukciós motor. Na mindegy, kicsit majd lassabban pörög.

Köszi a segítséget, jó hogy mondtad ezt a 110 V-ot, így végülis ezt a cuccot rendeltem meg:

3 kW, és van 110 és 120 V-os output-ja is:

[link]


(Amúgy hihetetlen, hogy Mo-n milyen drágák ezek a transzformátorok, 70-ért lehet 1,5 kW-osat venni :S)

2015. jún. 1. 16:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!